m Verzekering betaalt voor brandschade V A wdtëÊÈÊË.5ki. 13 Gerechtshof wijst claim af 5/1 A -gsqv -rbsim meer dat daarbij ontstaat, wordt leegge pompt als er een overschot aan wind energie is. Dreigt een stroomtekort, dan laten we het 'valmeer' weer vollopen. De waterval van zeewater drijft turbi nes aan die stroom opwekken. „Valme- ren zijn een interessante optie om ener gie voor korte tijd op te slaan", zegt hoogleraar Blok. „We weten dat ze wer ken." In de Belgische Ardennen bij Coo wordt al sinds de opening van de nabu rige kerncentrale in de jaren 70 energie op een vergelijkbare manier opgesla gen. 's Nachts, als er weinig vraag naar kernenergie is, wordt het water in een hoger gelegen spaarbekken gepompt. Overdag loopt het er, door turbines, weer uit. Om verschillen tussen dag en nacht op te vangen, of een paar dagen met weinig wind, zou een valmeer in zee volgens Blok prima geschikt zijn. „Maar de aanleg kost veel geld; het is de vraag of het economisch rendabel te maken is." Opslaan in lucht Volgt u het allemaal nog? Lees dan ook even verder over de volgende optie: energie opslaan in samengeperste lucht. Met overtollige zonne-energie wordt lucht onder hoge druk in onder grondse holtes gepompt, zoals lege zoutkoepels. Bij een stroomtekort loopt de lucht er weer uit en drijft daarbij turbines aan die elektriciteit opwekken. Futuristisch? Valt mee, zegt energie professor Blok: in iets andere vorm wordt deze techniek in Duitsland al toegepast. Waterstof: het sluitstuk Dé manier om wind- en zonnestroom voor lange tijd op te slaan, is deze om zetten in waterstof. De groene stroom splitst water via een proces van elektro lyse op in zuurstof en waterstof. Daarbij gaat weliswaar een deel van de energie verloren, maar daar staat een groot voordeel tegenover: het waterstofgas kan voor onbepaalde tijd in tanks wor den opgeslagen. Zo kan het in schepen, tankwagens of gasleidingen over lange afstanden worden vervoerd. Bij verbranding komt de energie weer vrij, maar zonder CO2. Dat is bij de verbranding van aardgas wél het ge val. Het restproduct is zuiver water. Daarom worden nu plannen uitge werkt voor een energie-eiland in de Noordzee met een waterstoffabriek die stroom van offshore windparken in het schone gas omzet. Fabrieken kunnen waterstof goed als energiebron of grondstof gebruiken. En via het be staande aardgasnet kan het zelfs naar onze huizen worden gebracht. Auto's kunnen erop rijden. En die waterstof auto's kunnen op hun beurt weer fun geren als stroomfabriekjes, die op pie kuren elektriciteit terugleveren aan het net. In Delft loopt daar al een succes volle proef mee, zegt Ad van Wijk, hoogleraar Future Energy Systems. „Waterstof is de ontbrekende schakel in de energietransitie." De verzekeraars eisten een bedrag van 4,2 miljoen euro vanwege on zorgvuldig handelen van de SRO. Het staat vast, aldus het ge rechtshof, dat de gebouwenbeheer der bij onderhoudswerkzaamhe den aan het museum de veilig heidsnormen heeft overtreden. Desondanks kan die niet aanspra kelijk worden gesteld. De SRO be roept zich naar het oordeel van het hof terecht op een uitsluitingsclau sule in de huurovereenkomst, waardoor ze is gevrijwaard van schadevergoeding. De teleurgestelde verzekeraars meenden in hun recht te staan, om dat dit zogenoemde 'exoneratiebe- ding' slechts betrekking heeft op schade, veroorzaakt door gebruik van het pand, de voormalige Elle- boogkerk aan de Langegracht. Vol gens het hof laat de formulering van het geding echter de oorzaak van de schade in het midden. De verzekeraars hebben drie maanden de tijd om te besluiten of ze beroep aantekenen tegen de uitspraak. Ten tijde van de brand hing er in het museum niet alleen werk van naamgever Armando, maar ook van grote kunstenaars als Albrecht Dü- rer en Anselm Kiefer. Een deel van de schilderijen was afkomstig uit het Dordrechts Museum en een privéverzameling. Vlak voor de brand werkte een loodgieter met een stagiair aan de vervanging van een zinken dakgoot. Tijdens hun afwezigheid vanwege lunchpauze brandde het museum en een naast gelegen pand grotendeels af. De verzekeraars keerden de ge dekte bedragen na de brand uit aan hun polishouders met het stellige voornemen de rekening door te schuiven naar SRO. Geholpen door twee omwonenden, die het ont staan van de brand gedetailleerd vastlegden, verzamelden de schade-experts bewijzen tegen de ingehuurde loodgieter, die op de bewuste dag soldeerwerk verrichte aan de dakgoot van de kerk. De man - naar later bleek de zoon van een leidinggevende bij SRO - zou de instructies voor het werken met open vuur hebben genegeerd door meteen na het doven van de sol- deervlam met pauze te gaan. W Ten tijde van de brand in 2007 hing er veel werk van de kunstenaar Armando Het Openbaar Ministerie zag af van vervolging omdat er strafrechtelijk gezien onvoldoende bewijs was te gen de loodgieter en zijn opdracht gever. In de civiele zaak in 2022 en 2023 werden de verzekeraars op veel fronten in het gelijk gesteld, maar hoefde SRO de aangetoonde nala tigheid uiteindelijk niet te bekopen met een schadevergoeding. De afgebrande kerk is weer volle dig opgebouwd, een nieuwe huur der is er nog niet. De geminimali seerde Armando-collectie werd in 2014 ondergebracht in een gereno veerd i8de-eeuws landhuis in Bun- nik. De gemeente Amersfoort droeg als bruidsschat een miljoen euro bij aan de exploitatie. Begin dit jaar beëindigde Armando de bruik leenovereenkomst met het MOA (Museum Oud Amelisweerd), zo dat het museum geen beroep meer kon doen op de collectie van zo'n iroo kunstwerken. woensdag 25 juli 2018 GO SAMENGEPERSTE LUCHT compressor Compressor zuigt lucht aan en perst deze samen in de bodem. GEPOMPT WATER reservoir pomp Water wordt omhooggepompt naar een reservoir. Weg spuitende lucht drijft een turbine aan. Als de sluis opent, drijft het vallende water de turbine aan. De dienst Sport, Recreatie en Onderwijsvoorzieningen (SRO) in Amersfoort hoeft niet de schade te vergoeden, die is ont staan bij de brand in het Arman- domuseum in oktober 2007. Dat heeft het gerechtshof in Am sterdam gisteren geoordeeld. Wichard Maassen Amersfoort i iï 1 De brand in de Elleboogkerk ontstond door nalatigheid tijdens on derhoudswerkzaamheden. FOTO ARJEN JOOSSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13