Smw. 12 NEDERLAND OP DE SCHOP ■^M De grote verbouwing van Nederland is begonnen: in 2050 moet onze hele samenleving van de fossiele brandstoffen af zijn. Deze keer: Maar wat als het niet waait en de zon niet schijnt? Opslag van schone energie at we onze telefoons elke dag kunnen opla den en onze koelkas ten koelen, danken we aan gas en kolen. Bij verbranding in grote energiecentrales leve ren deze fossiele brandstoffen stroom (en broeikasgas sen) op. Dat is straks verleden tijd. Bin nen twaalf jaar zijn het vooral de wind en de zon die zorgen dat onze lampen 's avonds branden. In 2030, zo werd begin juli duidelijk uit het klimaatakkoord, moet de hoe veelheid groene stroom die we in Ne derland oogsten uit de natuur vervijf voudigd zijn. Honderden extra wind molens worden daarvoor bijgebouwd, miljoenen zonnepanelen geïnstalleerd. Prachtig. Zo lang de wind waait en de zon schijnt. Probleempje: dat is niet al tijd het geval. En in tegenstelling tot gas en kolen, is elektriciteit slecht op te slaan. Zeker op windstille winterdagen, als zonnepanelen amper werken, dreigt straks een probleem. Hoe gaan we dat oplossen? Slimme apparaten Door onze wasmachines niet meer klakkeloos aan te zetten, zegt woord voerder Edwin van de Haar van ener giebedrijf Eneco. „In huis krijgen we steeds meer slimme apparaten, die aan gaan op momenten dat er veel stroom voorhanden is." Als het hard waait, de zon fel schijnt en het verbruik laag is, wordt stroom goedkoper. Dat moet er toe leiden dat we onze elektrische auto (want daar rijdt iedereen in 2050 in rond, als het aan het kabinet ligt) niet meteen aan het stopcontact hangen zo dra we 's avonds uit ons werk komen „Want dan komt iedereen thuis en is er een stroompiek." Op vergelijkbare manieren moeten ook de grootverbruikers, zoals chemi sche fabrieken, hun stroomverbruik be ter gaan afstemmen op het aanbod van zon en wind. Megabatterij Naast een windpark in Duitsland, tegen de grens met Denemarken, heeft Eneco dit voorjaar de grootste batterij van Eu ropa gebouwd. Het ding is 70 meter lang en heeft naar verluidt 30 miljoen euro gekost. De windenergie die erin kan worden opgeslagen, is net genoeg om 5300 huishoudens een etmaal van elektriciteit te voorzien. Zulke batterijen zijn dus geen optie om Nederland de winter door te hel pen: veel te duur, en ze nemen te veel ruimte in beslag. Maar megabatterij en zijn wel heel nuttig om het elektrici teitsnet in balans te houden, zegt Kor- nelis Blok, hoogleraar energiesystemen aan de TU Delft. „Ook in woonwijken waar straks veel zonnestroom wordt opgewekt. De frequentie van het elek triciteitsnet moet constant op 50 hertz blijven, dat komt heel nauw. Nu kun nen gascentrales nog worden stilgelegd als het hard waait, of opgestookt op be wolkte dagen. Straks zijn die centrales er niet meer. Batterijen kunnen dan een buffer vormen." Auto als batterij Ook thuisbatterijen en elektrische auto's gaan de rol van gascentrales over nemen, zegt woordvoerder Jeroen Brouwers van TenneT, de beheerder van het hoogspanningsnet. „Straks heb ben we in Nederland miljoenen elektri sche auto's. Die staan meer dan 90 pro cent van de tijd stil. Op piekmomenten kunnen eigenaren ervoor kiezen om, tegen betaling, stroom uit de accu terug te leveren aan het stroomnet." Nederlandse Tesla-eigenaren die meedoen aan een proef, kunnen op die manier nu al 300 euro per jaar verdie nen. Ook bezitters van een thuisbatterij (zoals Tesla's Power Wall) kunnen via het 'crowdnet' van energiebedrijf Eneco jaarlijks tot 500 euro terugverdienen. Dat wordt in de toekomst aantrekkelij ker, voorspelt energieprofessor Blok. „Net als zonnepanelen worden ook bat terijen steeds beter en goedkoper." Route du soleil Op windstille, bewolkte dagen gaan we meer stroom halen uit landen waar het wel waait of de zon feller schijnt. Of uit Noorwegen of Frankrijk, waar in stuw dammen massaal hernieuwbare ener gie uit waterkracht wordt opgewekt. „Nederland importeert nu al veel stroom uit Duitsland. Daar is elektriciteit goedkoper, omdat er al zoveel hernieuw bare stroom wordt geproduceerd. En En geland koopt veel elektriciteit van ons", zegt woordvoerder Jeroen Brouwers van TenneT. „Momenteel bouwen we aan nieuwe elektriciteitssnelwegen naar En geland, België, Duitsland, Denemarken en Noorwegen." Als eerste wordt volgend jaar de Co bra-kabel, de nieuwe stroomsnelweg naar windwalhalla Denemarken, in ge bruik genomen. Door al die dikke ka bels en grensoverschrijdende hoog spanningsleidingen in Europa aan el kaar te knopen, moeten we straks vijf keer zo veel elektriciteit kunnen uit wisselen. Zo kunnen we op bewolkte winterdagen meer zonnestroom halen uit Spanje en Griekenland. Stuwmeer op zee Nederland te plat voor stuwmeren? Niet als het water via turbines de diepte in stort, bijvoorbeeld in oude Lim burgse mijnschachten. Waaruit het ver volgens weer omhoog wordt gepompt als we stroom over hebben. Dergelijke plannen liggen al sinds de jaren 80 in de la bij ingenieursbureaus, maar worden nu weer afgestoft. Zo zingt momenteel het idee rond om een omgekeerd stuw meer te maken in de Noordzee. Op de zeebodem wordt volgens dat plan een stevige ringdijk gebouwd. Het binnen- woensdag 25 juli 2018 WATERSTOF stoom turbine Via elektrolyse wordt water omgezet in zuurstof en waterstof (H2). Brandend waterstof verhit water; de stoom drijft een turbine aan. OPSLAG ENERGIE VAN OPSLAG NAAR STROOM c K«asaSiA: ■f'/jr-ir' y.* tv V.V :tf. Annemieke van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12