Vrouw ernstig gewond na verkrachting Nederlander kijkt weinig om naar ouderen tijdens hitte 9 rOFTHpfe^1^ OF hobe|^nt Pogingen tot vrede GOD'SCftlLDREHto ,ROY THBSF/vctVi «EREAR THE WAL CANDES IWITHTHI TEAROU ASTONE SHOP de Joodse staat werden verjaagd. De UNRWA wordt schertsend 'de grootste sociale dienst ter wereld' genoemd. Met ruim 25.000 mede werkers en een budget van meer dan een miljard euro bestiert ze kampen in Libanon, Syrië, Jordanië en Gaza en op de Westelijke Jordaanoever. Een ervan is Jalazone, in Ramallah. Het tentdoek van vroeger is ver steend. Er staan nu huizen, winkel tjes, thee- en kofïïehuisjes. Kinderen spelen er in de schaduw, volwasse nen sleutelen aan een auto. Op muren, in zwart-witgraffiti, kijken Yasser Arafat en Marwan Barghouti de wereld in. De in 2004 overleden PLO-leider ligt in een tombe in het stadscentrum. De leider van de Intifadahs, de Palestijnse opstanden, zit in de Israëlische gevangenis. Als de Palestijnen nu een nieuwe president kozen - een meer derheid wil af van Mahmoud Abbas en zijn 'corrupte bende' - zou Barghouti winnen. Daarmee wint de harde lijn in Fatah, krijgt de al onont warbare spaghetti van dit grote conflict extra weerbarstige slierten. Doorbraak forceren Ondanks alles blijft viceminister Oren 'optimistisch'. Hij heeft ver- trouwen in Donald Trump, die een dezer weken een plan zal ontvouwen, uitgewerkt door schoonzoon en advi seur Jared Kushner. „Trump onder handelt directer, draait er minder omheen. Maar de Palestijnen zullen wel weer nee zeggen", aldus Owen. Yossi Beilin (70) reageert furieus. De socialist en oud-minister is Israëls meest ervaren onderhandelaar. Hij nam al deel aan het overleg dat in 1993 leidde tot de Oslo-akkoorden. Deze eerste overeenkomst tussen Is raël en de PLO had moeten uitmon den in vrede. Het is er nooit van ge komen. „Trump, een vredestichter? Ik vertrouw hem niet. Politiek is iets anders dan zakendoen." Als Beilin gelijk krijgt, blijft het vredesproces op een dood spoor staan. De VS waren en zijn de enige bemiddelaars. „Het is wachten op een leider die buiten de geijkte paden treedt, een doorbraak wil forceren", zegt Beilin. Hij wijst op de vrede tus sen Ethiopië en Eritrea, buurlanden die alleen maar oorlog voerden, totdat een nieuwe premier in Addis Abeba, Abiy Ahmed Ali, met een ver rassend voorstel toch vrede wist te sluiten. „Helaas hebben we dit leider schap hier niet. Leiders hier hebben zich ingegraven in achterhaalde stellingen." De vrouw reed rond vijf uur op de fiets vanaf Rotterdam Centraal naar haar huis aan de Herman Bavinck- straat. Toen ze haar fiets op slot zette, rond half zes, is ze aangevallen door een man. De vrouw werd op straat verkracht, tussen twee geparkeerde auto's in. Ze ligt op de intensive care van een ziekenhuis, waar ze geope reerd is. Ze is niet aanspreekbaar en kan de politie op dit moment geen verdere informatie geven over de persoon die haar heeft aangevallen. Het is mogelijk dat ze onderweg naar huis gevolgd is door haar aan valler. De politie denkt dat ze via de Maasboulevard of Avenue Concordia in Kralingen richting De Esch is ge fietst. Directe buren vertellen dat de vrouw een buitenlandse studente is. De politie heeft zondag een signale ment van de man verspreid: een donkergetinte man van rond de 20 jaar die een donkere hoody droeg en op een donkere fiets reed. De politie wil berichten dat de vrouw gewurgd zou zijn met een fietsketting, niet bevestigen. Het scenario zou wel verklaren waarom veel mensen in de straat niets heb ben gehoord: de jonge vrouw zou in dat geval niet in staat geweest zijn om geluid te maken. Veel buurtbe woners merkten pas dat er iets gebeurd was toen ze bij het opstaan de politiemensen in de straat zagen. „Het is een bruut geweest", zegt de oudere buurvrouw bij wie het voor de deur gebeurde. „Het was al licht. Iedereen had het kunnen zien." Zelf zat ze televisie te kijken, met de gordijnen nog dicht. „Ik heb iemand horen rennen. Daarna hoorde ik 'nee!' en kreunen. Ik ben niet gaan kijken, omdat ik dacht dat het jonge ren waren die terugkwamen van het stappen. Als ik het had geweten, had ik de politie gebeld." Een jong buur meisje zegt dat ze wél iemand heeft horen gillen. „Kapot hard. Ik dacht nog: moet ik mama roepen, maar ik was te bang. Dus ben ik weer gaan slapen." „We geven vol gas met dit onder zoek", zegt een politiewoordvoerder. De politie heeft met tientallen mensen onderzoek gedaan en er is met honden gezocht. De technische recherche heeft onder meer twee fietsen veilig gesteld. De politieheli- koper is in de lucht geweest om te zoeken naar de dader. De politie heeft met getuigen gesproken en camerabeelden opgevraagd. DEN HAAG Slechts een kleine groep Nederlanders bekommert zich om oudere familieleden of buurtgenoten tijdens de warme dagen van deze zomer. Maar 18 procent vraagt aan familie of ze extra hulp kunnen gebruiken en bij ouderen uit de buurt ligt dit percentage maar op 9 procent, blijkt uit een onderzoek van het Rode Kruis. Vooral ouderen vormen een kwetsbare groep. Reden genoeg voor het Rode Kruis om Neder landers op te roepen extra om te kijken naar oudere familieleden of naasten. Mocht het Nationaal Hitteplan binnenkort van kracht worden, dan gaat het Rode Kruis zelfhulpverleners inzetten. Ouderen ervaren minder snel een gevoel van dorst. Daarnaast beïnvloeden sommige medicij nen de vochthuishouding, met als consequentie dat gebruikers ervan extra moeten drinken. maandag 23 juli 2018 GO 1993 Israël en David-conferentie sterft een stille de Palestijnen (met Clinton, dood. ondertekenen de Barak en Arafat) 2013-2014 Oslo-akkoorden, mislukt. Israëliërs en Een beginselover 2002 VS, EU, Palestijnen spre eenkomst die Rusland en de VN ken elkaar voor moet leiden tot presenteren het laatst, op vrede. Roadmap for Amerikaans 2000 Camp peace. Het plan initiatief. T Een Palestijnse vrouw probeert een deel van de muur te beschadigen, fotoafp In de Rotterdamse wijk De Esch is een jonge vrouw zaterdag morgen vroeg op brute wijze verkracht. De vrouw ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. De buurt reageert geschokt. Nadia Berkelder Rotterdam Onderzoek in de Herman Bavinckstraat in Rotterdam, fotomediatv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9