Bedevaartsoord Japanse animatiefanaten 7 Caravans: vaak overgewicht De Britse Caron Cooper (60) is een ster in Japan sinds zij en haar bed and breakfast een prominente rol innemen in een animatieserie. „Voor fans is mijn farmhouse een bedevaartsoord." et een theatrale zucht wijst Caron Cooper op een bedsprei met een Union Jack-motiefin een slaap kamer van Fosse Farmhouse, een voormalige boerderij in de En gelse Cotswolds. De sierdeken, gekocht ter ere van een regerings jubileum van Elizabeth, moet tot in lengte van dagen in het vertrek blijven liggen om Japanse bezoe kers niet voor het hoofd te stoten. „Alles moet precies blijven zoals het is", vertelt ze. Fosse Farmhouse geldt door een uitzonderlijke samenloop van omstandigheden voor fans van de animatieserie Kin-iro Mo- saic, Kinmoza in de volksmond, als een magische plek. De makers van de reeks hebben de bed and breakfast het vertrekpunt van de verhaallijn gemaakt. Op deze plek komt tienermeisje Shinobu haar Engelse vriendin Alice bezoeken om scones te eten en de omge ving te verkennen. De tekenaars spaarden kosten noch moeite om elk detail minu tieus over te nemen. Van het zeeprekje in de badkamer tot de ornamenten op het gazon. Ook Cooper ontsnapte niet aan de Ja panse hang naar perfectie. Als Mrs Cartelet fungeert de artis tieke vrouw als de moeder van Alice. Ze rijdt de kinderen rond in een Morris Minor uit 1956, een exacte kopie van haar eigen exemplaar. „Zelfs het geluid van de toeter komt overeen." Naspelen De surrealistische gelijkenissen leiden tot curieuze taferelen. Gas ten spelen de beroemdste scène uit de serie na. „Als Shinobu voor het eerst hier komt, denkt ze dat ze net als in Japan haar schoenen moet uittrekken", legt Cooper uit. „Alice vertelt haar dat dit niet hoeft. Shinobu aarzelt op de drempel, knijpt haar ogen dicht en springt dan met beide voeten naar binnen. Dat willen alle fans ook doen." De aanloop naar de vereeuwi ging van Fosse Farmhouse klinkt als een sprookje. Cooper raakte in 1989 bij haar kraam op de Lon- dense antiekmarkt Portobello Road aan de praat met het Ja panse echtpaar Shozo en Yasuko Mitani. „Ze zochten spullen om even buiten Tokio in een nog te openen Engelse bed and break fast neer te zetten", blikt Cooper terug. „Ik nodigde hen uit om bij mij te komen kijken hoe een cot tage er echt uitziet." De Japanners waren zo onder de indruk dat ze hun guesthouse inspireerden op Fosse Farmhouse en aan de wanden foto's van het origineel ophingen. De betove ring werkte door op bezoekers. Ineens kreeg Cooper om de ha- Shinobu springt met beide voeten naar binnen. Dat willen alle fans ook doen verklap boekingen van Japanners. Flet vrouwentijdschrift Lee pikte het enthousiasme op en wijdde een groot verhaal aan haar. En, schijnbaar uit het niets, won ze de Britain Welcomes Japan Award. Keizerlijke familie Deze eer leidde tot een onver wachte ervaring. Cooper kreeg een uitnodiging om naar de Britse ambassade in Tokio te ko men. „De keizerlijke familie zou komen. Mijn taak was het om scones met clotted cream en jam te maken. Ik verwachtte de hele avond in de keuken te staan, maar werd binnengeroepen. Prins Mikasi Takahito - de broer van de overleden keizer Hirohito - en zijn echtgenote Yurika wilden met me praten." Het onderhoud leidde tot een uitzonderlijk vervolg. Takahito en Yurika kwamen op hun beurt voor twee nachten naar Fosse Farmhouse, in het diepste ge heim. Anders dan in Engeland is de privacy van het Japanse keizer lijk huis heilig. „Pas na de dood van Takahito in 2016 mocht ik mijn stilzwijgen doorbreken." Voor de twijfelaars heeft ze een foto van de ontmoeting op een koffietafel gelegd. „Anders gelooft niemand dit, toch?" Met 5,5 miljoen kijkers geldt Kinmoza als een gigantische hit. Cooper, in een vorig leven rond reizend deejay, ondervond de gekte vorig jaar aan den lijve op de rode loper, bij een première van een film van Kinmoza in Tokio. „Duizenden fans gilden naar me. Ze herkenden me uit de serie." Dat Cooper zelfs geen pe permolen meer ongestraft kan verplaatsen, voelt als een kleine prijs voor haar wonderlijke avon turen. „Van mij hoeft het nooit meer anders." Caravans waarmee vakantie gangers op reis gaan, zijn vaak te zwaar beladen. Tijdens de jaarlijkse vakantiecheck bij de Nederlands-Belgische grens overgang Hazeldonk bleek zaterdag meer dan de helft van de gewogen caravans veel te zwaar. Een aantal had zelfs honderden kilo's overge wicht. Ruim tachtig automobilisten onderweg naar het zuiden lie ten hun auto met aanhanger controleren door de Wegen wacht en ANWB caravan-ex perts. Een aantal banden van de aanhangwagens bleek zo versleten dat ze direct moes ten worden vervangen om ge vaar en pech te voorkomen. Op de A2 bij Elsloo (Limburg) haalde de politie tientallen caravans, campers en vouw wagens van vakantiegangers van de weg om te kijken of ze voldeden aan de veiligheids eisen. Bij de meeste vakantie gangers was alles dik in orde. Bij een enkeling moest een band worden verwisseld of was de caravan te zwaar bela den. Er werd onder meer ge controleerd op verlichting, remmen, belading, spiegel, trekhaak en bandenprofiel. Ik voel me gediscrimineerd en niet gerespecteerd Blok zegt sorry tegen Suriname Minister Stef Blok van Bui tenlandse Zaken heeft Suri name zijn verontschuldigin gen aangeboden voor zijn 'aanstootgevende' uitlating dat het land eenfailed state zou zijn. Die uitlating is in de voormalige Nederlandse ko lonie helemaal verkeerd ge vallen. Ook Aruba, Curacao en Sint-Maarten heeft hij ex cuses gemaakt. Blok betuigde woensdag al in algemene ter men zijn spijt en bood zijn ambtenaren zijn excuses aan. Zuuraanval treft peuter 'Ban op naakt is te streng' Dode wil niet levend worden maandag 23 juli 2018 GO Perfecte magie van Fosse Farmhouse Geert Langendorff Nettleton -Caron Cooper (eigenares Fosse Farmhouse) ELSLOO Bij Elsloo wordt een auto met caravan gecontroleerd. Is de trekhaak in orde? Is de lading niet te zwaar? fotoanp DEN HAAG Mesut Özil De topvoetballer stopt als Duits international na ophef over een foto met de Tukse president Erdogan. WORCESTER Een 3-jarig jonge tje is in het Engel se Worcester slachtoffer gewor den van wat eruit ziet als een zuur aanval. Hij liep ern stige brandwon den op aan zijn ge zicht en aan een arm en ligt in het ziekenhuis. De po litie arresteerde een 39-jarige ver dachte. De politie denkt dat het kind bewust werd aan gevallen. De grote vraag is waarom. ANTWERPEN Vlaamse musea schrijven aan Mark Zuckerberg dat Facebook door slaat. Zo kan geen reclame worden gemaakt voor 'magnifieke pen seelstreken' van Rubens bij naakt- afbeeldingen. GALILEE Een zelfverklaarde profeet is in Ethio pië opgepakt voor lijkschennis, nadat hij er niet in was geslaagd een dode tot leven te brengen. De 'pro feet' vertelde de familie van de do de man het verhaal over Lazarus, die Jezus uit de dood zou hebben terug gehaald. Hij pro beerde dat zelf ook, zonder suc ces, waarna fami lie op hem insloeg. Het Engelse Fosse Farmhouse en de Japanse tekenversie, foto fosse farmhouse/bewerkingsv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7