Cokevangst van de eeuw: Rotterdamse ondernemers vast II Ongeval: Amerikaanse verliest 9 familieleden 'Duits leger wil buitenlandse militairen inhuren in ruil voor pas' 5 Maarten P. en Emile S. hadden voorheen allebei een zaak in Rot terdam. P. was lange tijd voorzitter van de plaatselijke ondernemers vereniging. Hij was juwelier, maar na zijn echtscheiding een aantal jaar geleden deed hij die zaak over aan zijn vrouw. In de jaren daarvoor verscheen hij geregeld in de media om zijn zor gen te uiten over het ondernemers klimaat in Rotterdam-Kralingen. Zijn kompaan Emile S. had begin deze eeuw een uitzendbureau schuin boven de juwelierszaak. Dat ging in 2001 failliet. Zaterdag werd bekend dat het duo voor de Britse zuidwestkust is betrapt met een zeiljacht vol co caïne. Volgens het National Crime Agency (NCA), dat zich bezighoudt met de bestrijding van de georgani seerde criminaliteit, gaat het om zo'n twee ton. De waarde van de lading coke, een van de grootste vangsten uit de Britse geschiedenis, loopt in de honderden miljoenen. Volgens Britse media gaat het om ongeveer 300 miljoen pond (335 miljoen euro). De twee verdachten stonden za terdag voor de Britse rechter. P. (59), die vorig jaar een huis in Schiedam kocht, gaf geen verklaring af. S. (44), die volgens een notarieel stuk uit 2016 in het Belgische Maria ter Heide woont en ook vastgoed bezit in Vlaardingen, zei onschul dig te zijn. Volgens een voormalig buurman is de juwelier een extravert type die graag met dure spullen pronkt. „Hij vraagt veel aandacht, is prominent aanwezig. Hij heeft veel met auto's en motoren: Ducati's, Ferrari's, Por- sches. In Nieuwerkerk aan den IJs- sel is ieder jaar een tocht met kla- sieke modellen, daar was hij altijd bij betrokken." S. werd een jaar geleden lid van vliegclub Seppe, in de buurt van Breda. Azoren Op foto's van de in beslag genomen cocaïne is een groot aantal pakket ten te zien ter grootte van een boek, omwikkeld met gekleurd verpak kingsmateriaal. Het zeiljacht voer in mei bij de Canarische eilanden en de Azoren, blijkt uit de vaarge- schiedenis op marinetraffic.com. De straffen voor drugssmokkel zijn in Engeland niet mals. In 2016 werd een aantal Noord-Hollanders dat drugs smokkelde in een ambu lance veroordeeld tot celstrafen van maximaal 28 jaar. omdat de RHWW verzekerd wilde zijn van officiële toestemming. „We gaan het zoekgebied op splitsen en dan perceel voor perceel met onze honden uitkammen", al dus woordvoerder John van Nor den. De hulphonden volgen geen geurspoor, daarvoor is Koen al te lang vermist. „De honden slaan aan op mensen die ergens zitten of liggen. Dat kan ook onder water zijn." Op de megacamping Pacengo, waar Koen met zijn familie was neergestreken, is het topdruk. Zo'n 150 mensen, onder wie tientallen campinggasten uit Nederland, struinen de omgeving afin de hoop op een teken van Koen. Een politie- helikopter cirkelt opnieuw boven het Gardameer. Jesse en Anthony uit Cabauw verlaten met hun mountainbikes de camping voor een tochtje naar Lazise. „Uiteraard weten we dat Koen is vermist", zegt Jesse. „Heel triest voor de familie en vrienden." Rector Henk van Ommen van het Baarnsch Lyceum waar Koen staat ingeschreven voor de laatste klas van het vwo, geeft op de website blijk van medeleven. „Wij zijn zeer ontdaan en weten niet goed wat te doen. De foto van een vrolijke Koen, die we twee weken geleden nog actief gezien hebben bij het op bouwen van de podia voor de di ploma-uitreiking, roept indrin gende emoties op. Wij hopen allen intens op een goede afloop en leven mee met de ouders en vrienden van Koen." Overlevingsstand Koens vader noemt de vermissing van zijn zoon de nachtmerrie van iedere ouder. „We staan op dit mo ment in de overlevingsstand. Mijn vrouw is te emotioneel om naar buiten te treden. Koen is echt een stabiele jongen. Niet iemand die ruzie maakt. Ik peins me suf, maar kan niet bedenken waarom hij zelf niets van zich zou laten horen." We gaan het zoekgebied met onze honden uitkammen BRANSON Bij het ongeluk met de amfibierondvaartboot in de VS, waarbij donderdag zeventien mensen omkwamen, heeft een vrouw negen familieleden verlo ren, onder wie haar drie kinderen en echtgenoot. Zij en haar neefje zijn de enige twee overlevenden van de familie aan boord van de gekapseisde en gezonken boot op het Table Rock meer in de Amerikaanse staat Missouri. „Ik schreeuwde en schreeuwde, maar uiteindelijk dacht ik 'heer, laat me hier gewoon doodgaan'", zei Tia Coleman vanuit haar zie kenhuisbed. „Ik zei Jezus, hou me gewoon zodat ik bij mijn kinderen kan zijn." Door naderend onweer was er hoge golfslag op het meer. Coleman verklaarde dat de ka pitein van de boot had gezegd dat het niet nodig was om de aan boord beschikbare reddingsvesten aan te doen. „Hij zei: 'Maak je geen zorgen, die heb je niet nodig.' Dus niemand deed dat en toen het no dig was was het te laat. Veel men sen hadden gespaard kunnen blij ven", aldus Coleman. De kapitein van de boot behoort tot de veer tien overlevenden, waarvan er ze ven gewond raakten. Eén ge wonde is er ernstig aan toe. Dat meldt de Augsburger Allgemeine. De krant beroept zich op bronnen binnen het Duitse ministerie van Defensie. Alleen EU-burgers zou den in aanmerking komen voor de regeling. Dat zou ook een nieuwe stap naar meer Europese eenheid betekenen, zegt de regionale defen siewoordvoerder van de SPD in Beieren, die net als zijn CSU-col- lega niet meteen tegenstander is van het idee. Het Duitse leger bestaat momen teel uit 180.000 mannen en vrou wen, maar dat moet groeien naar 200.000. Door de gunstige econo mie is het echter moeilijk om aan personeel te komen. Mensen kun nen elders veel meer verdienen. Het Nederlandse leger kent ove rigens vergelijkbare problemen. Geregeld verschijnen er alarme rende berichten in de pers over on derbezetting, die volgens de offi ciële getallen 13 procent bedraagt. Om buitenlandse kandidaten over de streep te trekken, zou Duitsland overwegen om paspoor ten uit te delen aan nieuwe strijd krachten. De redenering: wie be reid is voor Duitsland te sneuvelen, verdient het staatsburgerschap. In een officiële reactie zegt het Duitse ministerie van Defensie het volgende: „Het leger moet groeien. Daar hebben we goed opgeleid per soneel voor nodig. Daarvoor onder zoeken we zorgvuldig alle opties." Een eerdere discussie over het toelaten van buitenlanders in 2016 strandde vanwege de politieke ge voeligheid van het plan. maandag 23 juli 2018 is Koen?!' Twee Nederlandse verdachten zijn zaterdag in Engeland aange houden voor smokkel van een partij cocaïne ter waarde van 335 miljoen euro. Het betreft twee ondernemers uit de regio Rotterdam. Sander van Mersbergen Rotterdam Officials halen het schip van Maarten P. en Emile S. leeg. Het jacht bleek tjokvol cocaïne te zitten, foto ben birchall -John van Norden, woordvoerder stichting Reddingshonden Om het nijpende personeelste kort het hoofd te bieden, over weegt het Duitse leger buiten landers uit de EU toe te laten. Die zouden, als zij bereid zijn hun leven op het spel te zetten voor Duitsland, ook recht heb ben op een Duitse pas. Sander van Mersbergen Augsburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5