3 Soa-golf in toeristisch Frankrijk vooral risico voor jongeren Nederlandse instanties roepen toe risten op voorzichtig te zijn. Ge bruik condooms, is het devies. „Wees op vakantie net zo verstan dig als thuis", zegt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken in een reactie op de Franse cijfers. „De risico's zijn hetzelfde in Frank rijk als in Nederland. Wij zeggen: vrij veilig", laat gezondheidskoepel GGD GHOR Nederland weten. In vier jaar tijd is het aantal geval len van chlamydia en gonorroe in Frankrijk meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit een landelijk onder zoek dat de Franse overheid liet uit voeren. Beide besmettelijke ziektes worden overgedragen tijdens sek sueel contact. Ze kunnen leiden tot ontstekingen, bloedverlies, buik pijn en in het ergste geval on vruchtbaarheid. Jongeren De meeste besmettingen hebben plaats in Parijs en in de Provence. Dat zijn precies de twee belangrijk ste toeristische bestemmingen voor Nederlanders. En het zijn vooral jongeren die geslachtsziekten oplo pen. Chlamydia komt bij Franse vrouwen in de leeftijdscategorie 15 In veel landen zijn condooms moeilijk verkrijgbaar en niet altijd betrouwbaar tot 24 jaar vier keer zo vaak voor als gemiddeld in het land. „Het is goed dat dit onderwerp aandacht krijgt, want het heeft ook onze zorg", laat GGD GHOR Ne derland weten. De organisatie advi seert expliciet om condooms te ge bruiken bij seksueel contact. De GGD heeft een speciale 'reisapp' ontwikkeld, met tips voor in het buitenland. 'Laat je niet verleiden om seks te hebben zónder con doom', is daar te lezen. Ook is er een speciale website over 'seks op reis'. „In veel landen zijn condooms moeilijk verkrijgbaar en niet altijd betrouwbaar. Neem ze bij voorkeur mee uit Nederland. Bewaar ze niet in de zon." Vakantieliefdes zijn misschien romantisch, maar ze zijn niet zon der gevaar, benadrukt de GGD. „De omstandigheden zijn anders, maar de risico's zijn hetzelfde." „Bereid je voor als je op vakantie gaat", zegt het ministerie van Bui- tenlandse Zaken. „En als je op je bestemming bent: houd je hoofd erbij. Lees vooral goed de reisadvie zen zoals de GGD die opstelt." De Franse overheid is een speci ale voorlichtingscampagne gestart, met als titel 'Een condoom kan je leven redden'. Die campagne is vooral op jongeren gericht. „Die hebben meer wisselende contacten en gebruiken niet altijd een con doom. Daarom zijn er zo veel be smettingen bij jongeren onder de 25 jaar", aldus Florence Lot van Santé Publique France. „Maar de ziektes zijn extreem besmettelijk en kunnen grote gevolgen voor je gezondheid hebben." Uit recent onderzoek bleek dat 48 procent van de Franse studen ten en 20 procent van de scholie ren niet altijd een condoom ge bruikt. In Nederland gebruiken vier op de tien jongeren geen condoom bij een onenightstand. En bij de 'eer ste keer seks' gebruiken drie op de tien Nederlandse jongeren geen condoom. maandag 23 juli 2018 Kijk op de site bij /video Eerste reizigers gebruiken Noord/ Zuidlijn Het was afgelopen weekeinde een nagenoeg vlekkeloze start voor de Noord/Zuidlijn in Am sterdam. Gisteren viel één me trostel uit, waardoor reizigers zes minuten langer moesten wachten. Gemeente en ver voerbedrijf GVB hadden reke ning gehouden met forse kin derziektes als de Noord/Zuid lijn in gebruik zou worden ge nomen. Met de nieuwe metro lijn, waaraan meer dan vijftien jaar is gewerkt en die 3,2 mil jard euro heeft gekost, is het hele Amsterdamse ov-netwerk op de schop gegaan. Tramlij nen zijn opgeheven en veel rou tes zijn verlegd. Tijdens de ope ning door burgemeester Femke Halsema werd gesproken over een historische dag. 's Middags konden meer dan 60.000 men sen vrij gebruikmaken van de metro, foto's robin utrecht GGD: neem een condoom mee voor je vakantieliefde Nederlanders die deze zomer hopen op een Franse vakantie liefde, kunnen maar beter op passen. Het aantal gevallen van seksueel overdraagbare ziektes explodeert in Frankrijk. Frank Renout Parijs -GGD GHOR Nederland Soa's in Frankrijk In vier jaar tijd is het aantal gevallen van chlamydia en gonorroe meer dan verdrievoudigd in Frankrijk. x 1000 2012 2016 230718 JG 267.000 77.000 Chlamydia Gonorroe Voor advies: ggdreisvaccinaties.nl/ seks-op-reis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3