I Dumoulin staat mot 10-0 voor Mollema draait met plek 3 warm voor Pyreneeën 3 Jrï- lichaam, rijdt altijd eigen tempo en verwart zijn rivalen Greipel weg bij Lotto Fraile maakt Spanje blij Spaansezege ONTSNAPPING Column THIJS ZONNEVELD Vandaag geen start. Geen demarrages, geen tijdsverschillen, geen punten op de top van een viaduct, geen kastelenboek van Her- bert, geen halvegaren met Bengaals vuur langs de kant, geen finish en geen uitslag. Maar de koers gaat door. Ook op de rustdag. Deze Tour wordt gestreden op de fiets, maar ook ernaast. In de kranten, op televisie en op het inter net. Niet met de benen, maar met de mond. Het is een psychologisch spelletje. Een potje schaduw boksen via de media. De drie hoofdrolspelers: Geraint Thomas, Chris Froome en Tom Dumoulin. Twee renners van Sky, één van Sunweb. Ze hadden de afgelopen week een soort driehoeksverhouding. Hoeveel bergen ze ook op reden, hoe vaak ze elkaar ook aanvielen: ze kwamen niet van elkaar af. Ze keken voortdurend naar elkaar, ze reden de hele dag bij elkaar in de buurt. En als er eentje zijn gat van zijn zadel lichtte, zaten de andere twee klaar om te reageren. De derde week van de Tour begint met een vreemde uitgangspositie. De nummer (Thomas) heeft nog nooit in een grote ronde bij de beste tien gereden. De nummers 2 (Froome) en 3 (Dumoulin) hebben de Giro in de be nen. En oh ja, de nummer 4 (Roglic) heeft óók nog nooit een goed klassement in een grote ronde bij elkaar gefietst. Ze kunnen alle vier zomaar van het ene op het andere moment breken. Bij Sky proberen ze daarom twee kopmannen naast el kaar hoog in het klasse ment te houden. Want: dubbele kansen. Maar ook: dubbele gevoelens. Want Froome en Thomas willen allebei winnen. Dat zorgt voor twijfels en vraagtekens. Niet in het minst bij de renners en de ploeg zelf. En dus is er ruimte om te porren, te wrikken en te peuren. Bij Sunweb zijn ze al dagen - heel stiekempjes en tegelijkertijd heel opzichtig - bezig om Froome en Thomas uit elkaar te drijven. Om te benadrukken dat hun eerste en tweede plekken in het klasse ment geen luxe zijn, maar een handicap. Dumou lin vertelt na de etappes met een vileine glimlach rond zijn lippen dat Thomas het gat naar Froome dichtreed. Of dat Thomas niet mocht aanvallen, maar Froome wel. Dat Tho mas de sterkste is. Dat hij deze ronde écht kan winnen (hint, hint). De in ternationale pers vreet alles wat hij er over zegt en die arme Thomas moet elke dag in de persconferentie uitleggen hoe het zit. Van alle kanten vragen, van alle kan ten twijfels. Of het een doorslagge vend effect heeft op de einduitslag van de Tour weet ik niet. Voorlopig staan er nog twee kerels van Sky vóór Dumoulin in het klassement. Maar in het psychologische spelletje staat hij ondertussen met ro-o voor. Bij Sunweb zijn ze bezig Froome en Thomas uit elkaar te drijven maandag 23 juli 2018 GO André Greipel vertrekt bij Lotto-Soudal. Dat maakte de Belgische ploeg zonder een nadere toelichting bekend. Greipel (36) reed acht jaar voor de Belgische formatie, waarin hij onder meer elf Touretappes won. Omar Fraile was de derde Spanjaard die won in Mende, na Marcos Serrano (2005) en Joa- quim Rodrfguez (2010). bijna volle bak Tom Dumoulin na de aankomst in Mende: kapot, maar net niet helemaal, foto cor vos Daan Hakkenberg Carcassonne Eerst zijn het 29 koplopers, daarna acht en op het laatst nog drie. En elke keer is Bauke Mollema erbij, in de etappe naar Carcassonne. Het is Mollema zelf die op iets meer dan 7 kilometer van de streep de beslissende aanval plaatst. Maar als hij over zijn schouder kijkt en de Astana-Deen Magnus Cort Nielsen ziet, weet Mollema dat de kans om te winnen bijna nihil is. „Die Nielsen wint bijna massasprints en was de rapste van het stel." In de eindsprint van de kop lopers wordt Mollema derde, achter Cort Nielsen en de Spanjaard Ion Izagirre. Maar Mollema prijst zich ge lukkig dat hij de benen had om in de aanval te gaan. Na zijn val in rit 9 naar Roubaix zakt hij vanwege een rug blessure in de Alpen weg uit het klassement, dus rest deze Tour weinig anders dan jagen op een ritzege. De af gelopen week zijn de mas seur en osteopaat van de ploeg elke dag twee uur met hem in de weer geweest. Het resultaat mag er zijn. „Van daag werd de hele dag aan gevallen. Bergop, bergaf en op het einde. En ik kon de hele tijd meegaan. Daar ben ik blij mee." Dus zet Mollema in de Pyreneeën zijn jacht op een ritzege voort. „Ik denk dat ik na de rustdag nog wat beter ben. De eerste etappe na de rustdag en die laatste Pyreneeën-rit met de Aubis- que zijn er kansen op een ontsnapping. Ik wil me nog wel een paar keer van voren laten zien." In Spanje kon eindelijk weer eens worden ge juicht om een ritzege voor een landgenoot. Omar Fraile was zaterdag de beste in Mende, 728 dagen na de winst van Ion Izagirre in de 20ste etappe van de Tour in 2016. 0 @thijszonneveld V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31