De Mossel Compagnie slaakt noodkreet 17 schelde. We gaan vijftien kilometer kayakken in dit foerageergebied van bruinvissen. Ze komen soms zo dichtbij dat ik ze kon hóren. Ont roerend." Een rustpauze op een ei landje. Het blijkt een schelpenbuit te zijn; de schepping van scholek sters die er jaar na jaar de resten van hun diner laten vallen. Nu broeden de vogels op hun zelfgemaakte ei landje: „De circulaire economie! Dat was de verrassing van de dag." Uit het niets duikt er een zeehond op. „Heel nieuwsgierig zwom hij om ons eilandje heen." Daarna gaat de tocht dwars door de vaargeul van Schouwen-Duiveland naar Wis- senkerke. Dag 6 - vrijdag 20 juli „Dag alleen lopen. Van Wissen- kerke via de Veersegatdam naar Oranjezon, 's Nachts ondanks de vermoeidheid een duisterniswan deling gemaakt en zeevonk zien gloeien om mijn voeten." Dag 7 - zaterdag 21 juli „Vandaag word ik vergezeld door Kees van der Vlugt van Het Zeeuwse Landschap. Vanaf cam ping Oranjezon in Vrouwenpolder via de Sint Laurense Weihoek naar Middelburg: de reis illustreert de overgang van duin naar het platte van Walcheren, van natuur naar stad." Om 18.00 uur zit Ira eindelijk aan een welverdiend wijntje op het ter ras in Middelburg. De zondag is een rustdag. Gelukkig. Voor de komende dagen staat on der meer een bezoek aan Fort Ram- mekens op het programma, een tocht over de Westerschelde naar Axel en de Zeeuws-Vlaamse na tuur. Volg Ira via de Facebookpa- gina van de ZMf of Twitter: @iravh. Dag 2 - maandag 16 juli Van Ellemeet naar het Watergat en het Verklikkerstrand bij Nieuw- Haamstede waar de duinen nog na tuurlijk aangroeien en voor de kust zeehonden rusten op een zand plaat. Herman Nieuwenhuize van boswachterij Westenschouwen neemt Ira - die er al dertien kilome ter op heeft zitten - mee op een tocht van nóg eens twaalf kilome ter door de Meeuwenduinen. „Heel veel opgestoken van het gebied, zo wel over biodiversiteit als de rol van de terreinbeherende organisatie. Het was loeiheet. Ik had niet ge noeg water bij me en een rugzak van 20 kilo. Dat was wel een les." Dag 3 - dinsdag 17 juli „Overnacht in de excursieschuur van de Boswachterij. Een hele bele venis! Overal om me heen opge zette dieren, ik lag op een veldbed en de deur kon niet op slot, het leek wel een sauna door de hitte. Om zes uur was ik al op. Goed ontbeten. De ochtend was om bij te komen. Ver der alleen lopen vandaag, naar de Plompetoren aan de Ooster- schelde." Torenwachter Arno Zwetsloot en Deltawachters Sonja en Karin wachten Ira op voor een informatieve borrel. Dag 4 - woensdag 18 juli „Geslapen in de Plompetoren. Heel bijzonder, heeft nog nooit iemand gedaan. Zonsondergang en zonsop komst vanaf de Plompetoren ge zien. Om tien uur klom boswachter Paul Begijn van Natuurmonumen ten naar boven voor een workshop Wolken en 24-uursweervoorspel- ling. Daarna op pad naar een hotel in De Schelphoek. 's Avonds nog even langs Plan Tureluur fietsen ter nagedachtenis aan Thijs Kramer, geestelijk vader van dit natuurge bied." Dag 5 - donderdag 19 juli „Om zeven uur sta ik met natuur- coach Guido Krijger aan de boorden van de spiegelgladde Ooster- Door het overaanbod uit Duitsland in de mosselsector, is er op de vei ling slechts nog mondjesmaat vraag naar schelpdieren van Nederlandse bodem. De eerste Duitse bodemmosse len vonden vanaf half juni hun weg naar de consument. Het Neder landse mosselseizoen komt, naast de aanvoer van de hangcultuur sinds eind mei, nu pas op gang. Voorzitter Cees Otte van Algemeen Vissersbelang Bruinisse hamerde zaterdag tijdens een bijeenkomst van de vereniging daarom nog maar eens op de absolute noodzaak van eendrachtige samenwerking bin nen de hele keten. Eerlijke prijs In maart richtten zelfstandige kwe kers uit Bruinisse, Yerseke en Zie- rikzee Coöperatie De Mossel Com pagnie op. De organisatie ijvert voor een 'eerlijke prijs'. Zo'n 35 pro cent van alle mosselen die op de markt komen, wordt niet meer ver handeld via de veiling. Handelaren kopen zelf kweekbedrijven op en brengen de mosselen zo direct aan de man. Met de coöperatie en een eigen verkoopkantoor willen de kwekers hun invloed versterken. „De Compagnie is opgericht van uit de gedachte: leren door doen. Het wordt voor alle betrokkenen een spannend eerste seizoen", voorspelt Otte. Vorig jaar zagen de kwekers zich genoodzaakt hun mooiste pootgoed te verkopen. De huidige voorraad mosselen is nog wat aan de kleine kant. Maar de smaak is daarentegen voortreffelijk, benadrukt de visserijvoorman. Promotie is meer dan ooit cruci aal, bepleit Otte een sterkere inzet op dat front. Hij prijst de gezamen lijke productpromotie en investe ringen in de kennis- en onder zoeksagenda met de handelaren. „Zeker in deze tijden belangrijk om te blijven doen! Maar in mijn ogen is een derde spoor noodzakelijk voor een toekomstbestendige mos selsector. En dat houdt in dat we het brede publiek informeren over wat Het wordt voor alle betrokkenen een spannend eerste seizoen we doen. Waar komen uw mosse len vandaan? Hoe worden ze gepro duceerd? Hoe geven wij inhoud aan duurzaamheidseisen?" Otte blikte zaterdag kort terug naar het memorabele jaar 2008, waarin natuurbeheerders en mos selvissers de strijdbijl begroeven en een convenant sloten over 'mede gebruik van de natuur'. „Over twee jaar loopt dat convenant af. En wat dan?" De optimalisatie van de kweek- percelen verloopt ondertussen vol gens schema. „Na 23 jaar worstelen met dit dossier, lijkt het nu einde lijk te lukken." Eind juni stemde een ruime meerderheid van de pro ducentenorganisatie Mosselcultuur in met de laatste stap. Die komt er op neer dat minder bruikbare kweekpercelen in de Waddenzee worden gesloten. In ruil daarvoor mogen de kwekers meer zaad in vangen. „Kortom, positieve ont wikkelingen voor de sector dus!" maandag 23 juli 2018 Ira werkt haar blog over 'De Zeeuwse Ommegang' bij tijdens haar verblijf op camping Oranje zon in Vrouwenpolder, dag 6/7. Zeeuwse natuur Kees van der Vlugt van Het Zeeuwse Landschap laat Ira von Harras de overgang zien van het duinge bied naar 'het platte van Walcheren', foto's ruben oreel De Mossel Compagnie roept op tot brede samenwerking en meer promotie. De grote aan voer van mosselen van het Duitse wad zit de kwekers in Bruinisse dwars. Marcel Modde Bruinisse - Cees Otte, Algemeen Vissersbelang Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17