Standpunt kabinet is onbegrijpelijk Fusie windparken voor Vlaamse kust Emergis kan bijzondere patiënten niet meer aan Taxi 16 ZE ZMf-directeur Ira von Harras trekt twee weken door de Zeeuwse natuur om haar rugzak te vullen met ervaringen en lessen van gepassioneerde natuurliefhebbers. LANDSCHAP MILIEUFEDERATIE Commentaar De Zeeuwse gemeenten waren er vlug bij. Al in februari sloten ze zich allemaal aan bij de Statiegeld Alliantie. Ze willen dat er statiegeld wordt geheven op plastic flesjes en drankblikjes, die samen maar liefst 40 procent van het zwerfvuil uitmaken. Inmiddels steunen meer dan 80 procent van de Nederlandse gemeenten de Alliantie, net als tal van an dere partijen, zoals de boerenorganisatie LTO Nederland. Toch wil het kabinet zo'n heffing op zijn vroegst pas in 2021, omdat het twee jaar zou kosten zoiets wettelijk te regelen. Als het er al van komt, want de regering wil het bedrijfsleven nog de kans geven zelf maatregelen te nemen om de hoeveelheid zwerfvuil terug te dringen. De opstelling van het kabinet is onbegrijpelijk. Een appèl van 328 gemeenten is sterker dan het sterkste referendum. Het is volstrekt duidelijk dat een grote meerderheid in Nederland zo'n statiegeldregeling wil. Het succes ervan is in omringende lan den allang bewezen. De voorgenomen afschaffing van de divi dendbelasting liet al zien dat dit kabinet zijn oren liever laat hangen naar het bedrijfsleven. Ook dit is een voorbeeld. Het is naïef te denken dat de producenten van zwerfvuil zelf het voor touw nemen. Het principe dat de vervuiler betaalt is in Neder land allang ingeburgerd. Pas dat hier ook toe. Als zo'n relatief kleine maatregel al zoveel moeite kost, hoe moeten we dan ge loven dat het goed komt met de écht grote klimaatopgaven die voor de deur staan? Het is naïef te denken dat de producenten van zwerfvuil zelf het voortouw nemen Mermaid gaat op papier op in Sea star, dat vervolgens wordt omge doopt tot Seamade. Driekwart van de aandelen is in handen van Otary, een groep van acht Belgische spe lers in de offshore windindustrie Seamade zal beide windparken in het Belgische deel van de Noordzee ontwikkelen. De bouw begint vol gend jaar. Het windpark bevat 58 windtur bines, samen goed voor een vermo gen van 487,2 megawatt. Ze moeten voor het einde van 2020 operatio neel zijn. De molens hebben een ALMANAK Al twee weken geen school. In de vakantie stonden er al best wat uitjes op het programma. Er werden, zo alles bij elkaar, flink veel kilometers gevreten. Dagje naar België, even brengen naar vriendinnetjes, nog eens een dagje naar het strand. Leuk, maar als moeder ben je er ook rotordiameter van 167 meter. Bij helder weer zijn die waarschijnlijk zichtbaar vanuit Zeeland. Momenteel zijn in hetzelfde ge bied al vier Belgische windmolen parken in bedrijf: C-Power, Bel- wind, Northwind en Nobelwind. De vier hebben samen een produc- Bij helder weer zijn de molens waarschijnlijk zichtbaar vanuit Zeeland tievermogen van 871 megawatt. Een vijfde park (Rentel) komt in augustus gereed. Een zesde wind- park, Norther, is in het derde kwar taal van 2019 klaar. Het heeft een vermogen van 370 megawatt. best druk mee. De langste rit was de haal-en-breng-service naar Amersfoort waar de doch ters een paar nachtjes bij oma zouden logeren. Moeder zat nog in haar rol: „Hier taxibedrijf Jan sen." Maar oma kon er ook wat van: „Welkom in Hotel Hom meles." Fietsvierdaagse morgen van start Multraship bergt gestand schip Bij nader inzien Enduris beheerder zonnepark De hoge populieren aan weerszijden van de Lijdijkweg in Vrou wenpolder vormen een groene, schaduw rijke kathedraal. Ira von Harras, di recteur van de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMf), geniet. „Voel je hoe koel het hier is?" Nog zestien kilo meter te gaan vandaag. Het is dag zeven van haar voettocht. 'De Zeeuwse Ommegang' is die in tieme ontmoeting met de natuur van Zeeland gedoopt. Essentie Het doel van de reis is 'de essentie van de Zeeuwse landschapsidenti teit en deltawateren te ervaren, be leven en begrijpen', aldus het pers bericht van de ZMf. Te voet, zo dicht mogelijk bij de natuur, vult Ira haar rugzak met lessen en erva ringen. „Ik ben nu ruim een jaar di recteur van de ZMf', legt Ira uit. „En ik merkte dat ik nog heel wat te le ren heb over twee voor de ZMf be langrijke thema's: ruimtelijke orde ning en landschap, en de deltawa teren. Van het derde thema - circu- Je kunt kennis uit boeken halen óf ter plekke opdoen, door te ervaren laire economie, duurzaamheid en energietransitie - weet ik vanuit mijn achtergrond als docent en coördinator Duurzaamheid bij Scalda al veel. Je kunt kennis uit boeken halen óf ter plekke opdoen, door te ervaren. Dat laatste wilde ik graag." En dus loopt Ira twee weken lang, van 15 tot en met 28 juli, door pol ders en akkerland, langs stranden en door duinvalleien. Onderweg lo pen gepassioneerde natuurliefheb bers mee om hun kennis over het landschap te delen. Om de dag loopt zij alleen: „Dan kan ik alles wat ik geleerd heb rustig laten inda len en verwerken." Dag 1 - zondag 15 juli Van Brouwersdam naar Ellemeet. Een dagje om in het ritme te ko men, alleen door de polders. „Ik stap Zeeland in. Letterlijk", aldus Ira. KLOETINGE GGZ-instelling Emergis moet te lang patiënten op vangen die er eigenlijk niet thuis horen. Emergis heeft de plicht deze mensen op te nemen, maar waar ze eigenlijk maar een paar dagen zou den horen te blijven, zitten ze er vaak maandenlang. De instelling luidt daarom de noodklok, bevestigt bestuurder Paul de Schipper een bericht van de NOS. Volgens De Schipper gaat het om twee groepen patiënten: men sen die in de zorg voor verstandelijk gehandicapten thuishoren, bijvoor beeld mensen met een laag IQ^ en patiënten die in de gevangenis za ten en die moeten worden opgeno men door een forensisch psychia trische instelling. Momenteel heeft Emergis vijf van dit soort patiënten onder zijn hoede. Voor Emergis zijn er te weinig van dit soort patiënten om zelf iets op te zetten, zegt de be stuurder. Ondertussen staat het personeel onder druk. „De eerste drie mensen zijn uitgevallen met ernstige stress problemen. Nu is het tijd dat wij als werkgever zeggen: hier stopt het. We kunnen ze niet meer opnemen, zonder de zorg voor andere patiën ten in gevaar te brengen." Ook voor de betreffende patiën ten is het overigens niet goed, zegt De Schipper. „We doen voor ze wat we kunnen, maar ze komen vaak terecht in de separeer." maandag 23 juli 2018 H De toekomstige windparken op zee Mermaid en Seastar voor de kust van Zeebrugge mogen fu seren. De Europese Commissie heeft er geen bezwaar tegen. Frank Balkenende Cadzand Tip? redactie@pzc.nl GOES Bij het Omnium gaat dinsdag de dertigste Zeeuwse Fietsvierdaagse van start. Tot en met vrij dag 27 juli worden toch ten verreden van 25, 40 of 60 kilometer door Noord- en Zuid-Beveland. Profile Goes en de EHBO staan klaar voor hulp bij pechgevallen. De dertigste editie zijn er vanwege het jubileum verrassingsposten inge richt waar op vertoon van de stempelkaart iets wordt aangeboden. Dag inschrijving is mogelijk. De route van 25 km is ook geschikt voor scoot- mobielen. Zie ook fiets- vierdaagsezeeland.nl TERNEUZEN Het Terneuzense sleep en bergingsbedrijf Mul traship heeft met nog twee andere bedrijven het contract in de wacht gesleept voor de berging van het gestrande Neder landse vrachtschip Pris- cilla. De Priscilla (bijna 89 meter lang en 11,8 meter breed) ligt sinds woens dag vast ten noordoosten van het Schotse vaste land. De plek staat erom bekend dat er heel veel stroming staat. Dat maakt de bergingsopera tie niet eenvoudig. Het schip was met een lading kunstmest onderweg van Litouwen naar het noord westen van Engeland. In het artikel 'Stekker kan bijna in het grootste zonnepark van Neder land', dat zaterdag in de krant stond, is een fout geslopen. 'Netwerkbe drijf Stedin' moet zijn: netbeheerder Enduris. Ook is het Enduris en niet Stedin die de duur zame stroom verder leidt naar het hoogspan ningsnet. Stedin is de netbeheerder in het grootste deel van de Randstad, waaronder Den Haag, Utrecht, Rot terdam en het Rijnmond haven- en Botlekgebied. Stedin is net als Enduris onderdeel van de Stedin Groep. Lopen in Ondine van der Vleuten Vrouwenpolder - Ira von Harras, directeur Zeeuwse Milieufederatie Om de dag loopt Ira een dag alleen om te laten bezinken wat haar 'leermeester' van de dag ervoor haar heeft laten zien en ervaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16