Megan en Kevin zijn zwoel in Perkpolder GGD Zeeland rondt uitstapprogramma succesvol af Emergis slaat noodkreet Moeite met opvang van bijzondere patiënten pie Bij Bar Goed was het zaterdag niet 'gewoon' warm maar zwoel. De bar, aan het strand bij Perkpolder, hield een Temptation Island Party. Met een knipoog naar het tv- programma, waarbij koppels hun relatie testen op een eiland vol verleiders, kregen de vrijgezellen een groene bloemenkrans. Wie 'bezet' was een rode en wie verleiding zocht een oranje exemplaar. De avond bereikte een kookpunt met de komst van de échte Temptation Island-sterren Megan en Kevin. Jason van Boom (20) uit Terneuzen greep zijn kans voor een self ie met Megan. Happy hookers die met een klant hun oude leven achter zich willen laten, vrouwen die door een slechte start in het leven 'op het verkeerde pad zijn gekomen', meiden die in de gedwongen prostitutie terecht zijn gekomen. Het zijn maar een paar voorbeelden van het 'type' vrouw dat er de afgelopen jaren via het uitstapprogramma voor prosti tuees in slaagde een nieuw leven op te bouwen. Een proces van lange adem. „Het is heel moeilijk om dat achter je te laten", vertelt projectlei der Leonie Ernst van de GGD Zee land. De GGD Zeeland coördi neerde het project ook voor de re gio's de Markiezaten, de Baronie en Tilburg in Brabant. In Zeeland zorgde de Stichting Maatschappe lijk Werk Oosterschelderegio voor de persoonlijke begeleiding van sekswerkers. In het project werkten ervaringsdeskundigen, politie en gemeenten samen met de GGD Zeeland. Medio 2019 zal duidelijk zijn hoe veel geld het Rijk voor het project vrijmaakt en hoe dat over de regio's verdeeld wordt. Zeker is in elk geval dat het projeet wordt voortgezet, al dus Leonie Ernst. Slechts een klein deel van de 26 dames (in Zeeland zijn er geen heren bij) zocht zelf contact met RUPS. Ernst: „Vaak kwamen ze in beeld door andere zaken, zoals grote schulden of uit keringsfraude. In één geval heeft de eigenaar van een club zelf contact gezocht omdat hij zich zorgen maakte over een meisje." Anonimiteit Er is enige zorg over de vraag wat de gevolgen zijn van de registratie plicht voor bedrijfsmatige seksuele dienstverlening, die in het regeer akkoord is opgenomen. „Sekswer kers hechten erg aan hun anonimi teit. De maatregel is bedoeld om mensenhandel tegen te gaan, maar de vrees is dat ze nog dieper onder- Wij vermoeden dat er veel meer zit dan wij weten, ook op campings gronds gaan. Als ze klaar zijn om hulp te aanvaarden, kan de registra tieplicht een hoge drempel zijn, als ze nog niet in het systeem staan. Er is veel wantrouwen tegenover de overheid. Hoe veilig zijn je gege vens in handen van de politie, vra gen ze zich af." Zeeland telt naar schatting drie honderd sekswerkers. Leonie Ernst: „Wij vermoeden dat er veel meer zit dan wij weten, ook op vakantie parken, campings en in hostels. Eén van de dames, een moeder met jonge kinderen, werkte vanaf een camping. Ze had schulden. Toen ze tegen de lamp liep wegens uitke ringsfraude, is ze via de politie bij ons gekomen. Zij zag geen andere uitweg uit haar geldproblemen; wij hebben laten zien dat die er wél is." De rol van de GGD Zeeland als voortrekker stopt, nu in elke regio genoeg deskundigheid is en een netwerk waarbinnen de sekswer kers geholpen kunnen worden. It maandag 23 juli 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO PETER NICOLAI Hulp om sekswerk te staken Het uitstapprogramma voor prostituees, RUPS, wordt een blijvertje. Eind 2014 werd een tij delijke subsidie verleend. Sinds 2015 zijn in Zeeland 26 vrouwen aangehaakt. De GGD Zeeland was landelijk voortrekker. Ondine van der Vleuten Vlissingen - Leonie Ernst, GGD Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15