Ontspan op Vlieland JS 13 AAN HET WERK CHOCOLADE VORM Persoonlijkheidstests: vrijwel elk bedrijf neemt ze af. De tests hebben namen als Insights Discovery, Belbin, Manage ment Drives en MBTI. Wat er zoal uitkomt? Dat je een blauw mens bent (dan wil je zeker heid). Of dat je een brononderzoeker bent ('een doener die actief met zijn bijdrage komt') of een ISFP ('een veelzijdige medestan der'). Hoe ze aan die resultaten komen? Die be paal je zelf. Je vult namelijk vijftig vragen in en krijgt dan keurig je eigen antwoorden als uitkomst. Opmerkelijk hoe verbaasd mensen dan zijn dat ze zich zo in de uitkomsten her kennen. Het is net alsof je Gordon vraagt of hij kan zingen. Schitterend ook hoe veel harmonie er uit die tests komt. Het is net Teletubbieland: ner gens klootzakken, ma tennaaiers of roddel tantes te bekennen. Als Willem Holleeder zo'n test invult, durf ik te wedden dat hij een 'be trokken persoonlijk heid, bevlogen familie mens en daadkrachtige professional' is. Opmerkelijk: mensen zijn verbaasd dat ze zich zo in de uitkomsten herkennen. Het is alsof je Gordon vraagt of hij kan zingen prachtige claims van ze - dat teams beter gaan presteren en dat ze hel pen de juiste man op de juiste plek te krijgen - zijn gebaseerd op gebakken lucht. In de seri euze wetenschap is nog altijd geen consistente relatie gevonden tussen type persoonlijkheid en effectiviteit. Laat staan dat er bewijs is dat teams beter gaan presteren na zo'n test. Wie zijn mensen serieus neemt, plakt geen stickers. Ken je het beruchte Stanford Prison Experiment uit 1971? Willekeurige proefperso nen kregen een sticker opgeplakt als gevan gene of bewaker. De onderzoekers braken het experiment binnen zes dagen af vanwege mensonterend gedrag van de bewakers. Het kwalijke mechanisme dat het Stanford- experiment blootlegde, zit ook ingebakken in persoonlijkheidstests. Wie écht aan de slag wil met zijn team zonder stickers te plakken, voert gewoon een stevig gesprek. Benoem wat er niet goed gaat en zoek naar oplossingen: verhoog de salarissen, verlaag de werkdruk of ga een potje paintballen. Maar stop met die stomme persoonlijkheidstests. Richard Engelfriet is spreker en schreef het boek 'De Succesillusie'. Acties op Schiphol O* j/% G20: groei is onzeker „Ik vind het altijd vreemd dat het Malieveld volstroomt met mensen die 2 procent loonsverhoging eisen. Maar als we er na pensionering 40 tot 50 procent op achteruitgaan, protesteert niemand." Aan het woord Hans Visser, directeur pen sioenen bij Zwitserleven. Vroeger spaarde iedereen via de pensioenpremie voor een nabe staandenpensioen. Een belangrijke uitkering, zeker in de tijd dat er vaak maar één kostwinner was in een gezin. Toen steeds meer part ners gingen werken, werd het na bestaandenpensioen als minder belangrijk gezien. Wie zelf pen sioen opbouwt, is immers minder afhankelijk van het inkomen van de partner. Het verplicht sparen voor het nabestaandenpensioen verdween daarmee bij twee derde van alle pensioenregelingen. In de plaats daarvan kwam er een verzekering op risicobasis. Als een werknemer tijdens zijn dienstver band zou overlijden, krijgen de partner en eventuele kinderen een nabestaandenpensioen. De premie is veel lager dan de premie die vroe ger betaald moest worden voor het nabestaandenpensioen. Maar de praktijk is weerbarstig. „Als je van baan verandert, vervalt de verzekering", waarschuwt Vis ser. „Dat betekent dat er bij vertrek helemaal geen nabestaandenpen sioen is opgebouwd. Als je op je 40ste een baan krijgt waar je tot je pensioen blijft werken, bouw je al leen over die jaren op", zegt Visser. Er is wel de mogelijkheid om ou derdomspensioen om te zetten in nabestaandenpensioen. Maar dan wordt het ouderdomspensioen la ger, omdat er vaak langer pensioen moet worden uitgekeerd. De uitke ring kan tientallen procenten lager zijn dan het laatste salaris. Als de werknemer vroegtijdig overlijdt, is de financiële klap nog groter, want ook het inkomen valt van de ene op de andere dag weg. „Dan is er bijvoorbeeld geen geld meer voor de studie van de kinde ren of het huis moet worden ver kocht", schetst Visser. Eerder waar schuwde verzekeraar ASR ook al voor dit probleem. Tweede Kamer lid Pieter Omtzigt kwam recent met een initiatief om het nabe staandenpensioen te regelen in het nieuwe pensioenstelsel. De Pen sioenfederatie, de koepel van pen sioenfondsen, waarschuwde dat verplicht sparen voor een nabe staandenpensioen wel tot hogere premies leidt. Visser vraagt zich af of zo'n col lectieve regeling nodig is. „Je kunt het prima individueel regelen. Maar mensen moeten zich er wel bewust van worden dat er een probleem kan zijn. Wij zeggen daarom: vraag advies en neem maatregelen als het nodig is." Autovakantie Nederland Klantbeoordeling 9 Kras.nl/51942 of bel 088-0885 886 maandag 23 juli 2018 GO Stop met Wat ik eigenlijk be doel: die tests slaan nergens op. Al die BEVEILIGING Beveiligers op Schiphol hiel den gisteren werkonderbre kingen en stipt heidsacties. Aanleiding zijn de stukgelopen onderhandelin gen over de cao's. Zolang de werkgevers niet tegemoet komen aan de eisen, zullen de acties door gaan, aldus een woordvoerder van de bonden. VERKLARING De onzekerheid over de groei van de wereld economie neemt toe, mede door de oplopende han delsspanningen in de wereld. Dat staat in een voorlopige ver klaring van de G20, de groep van twintig be langrijke econo mieën, die dit weekeinde overleg heeft gehad in Bue nos Aires. <D E o MO«l f 4 AU HOCOLATE SWITZERLAND A E m o> NI J De repen van Toblerone krijgen hun oude tanden' werd groter gemaakt. Veel klanten voel- vorm terug. De fabrikant paste in 2016 het ont- den zich genept en spraken schamper van een werp aan om de hogere kosten van ingrediën- 'fietsenrek'. De reep wordt nu weer verzwaard, ten te drukken: de ruimte tussen de 'chocolade- maar hij wordt wel duurder, foto reuters 'Pensioen tijdbom voor nabestaanden' Zo'n twee derde van de werkne mers bouwt geen of te weinig nabestaandenpensioen op. Maar daar zijn ze zich vaak hele maal niet van bewust. Tot het te laat is. Peet Vogels Den Haag Nooit kun je eens rustig je werk doen. Om de haverklap krijg je van de baas te horen dat het anders moet. Richard Engelfriet helpt je uit de brand en scheidt de zin van de onzin. Vandaag: persoonlijk heidstests 2-5 dagen al v.a Kom zorgeloos genieten aan de unieke noordkant van Vlieland en tref alles waar het eiland bekend om staat: zee, cultuur en prachtige natuur. Luxe hotel direct aan het strand met uitzicht over de Noordzee Inclusief ontbijtbuffet en gebruik wellness- en sportfaciliteiten Diverse wandel- en fietsroutes starten direct buiten het hotel H|| Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13