Maansverduistering gaat de maan bloedrood kleuren EUWS 11 In plaats van een anonieme figurant die een tolk meestal is op officiële foto's, is Marina Gross plots de vrouw die iedereen dolgraag zou willen horen over de ontmoeting tussen Trump en Poetin. Ze gaat echter nooit iets zeggen. Ze geniet de reputatie van een uitste kende ambtenaar. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde tegen de Ameri kaanse nieuwszender CNN dat ze er al jaren werkt en zeer toegewijd is. Voormalig VS-ambassadeur in Moskou noemde haar 'absoluut geweldig'. Marina Gross, sinds vele jaren een officiële vertaler voor het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, is plots wereldbe roemd. Ze zat met haar Russische collega naast de presidenten Trump en Poetin. Wat die twee precies be spraken in Helsinki, weet nog steeds niemand en het feit dat er nog altijd geen details over dat intrigerende gesprek onder vier ogen naar buiten zijn gekomen, heeft menig commen tator en politicus op hol doen slaan. Sommigen verdenken Donald Trump ervan dat hij met Poetin t Er zijn stemmen opgehaald om Marina Gross te dagen voor een verhoor - beschermheer van vele Russische oligarchen - ook uitgebreid over zijn particuliere zaken heeft gesproken. Bijvoorbeeld over investeringen of over de Russische banken die in het verleden aan Trump veel geld zouden hebben geleend nadat Amerikaanse banken weinig vertrouwen hadden in nieuwe beleggingen - Donald Trump heeft behalve successen ook een reeks faillissementen op zijn naam. Of dat Poetin hem er fijntjes aan heeft herinnerd wat de Russische geheime diensten zoal aan compro mitterende info hebben verzameld over hem. Maar behalve de hoofdrol spelers in Helsinki weten alleen twee tolken wat er echt is gezegd. Wie is Marina Gross? Een vrouw die uiteraard vloeiend Russisch spreekt. Ze woont volgens The New York Times in een appartement in Ar- lington, aan de zuidkant van Washington. Virginia. Haar woon plaats is bekend door de nationale militaire begraafplaats Arlington National Cemetery waar onder ande ren John F. Kennedy is begraven. Maar verder is er nog niet veel te mel den. Dat is niet vreemd voor iemand met haar beroep. Topvertalers als Gross leven van discretie en vertrou wen en vertalen slechts wat anderen zeggen. Dat deed ze eerder voor de toenmalige First Lady Laura Bush, tijdens een bezoek aan Sochi, en voor de inmiddels door Trump afgedankte minister van Buitenlandse Zaken, Rex Tillerson, vorig jaar in Moskou. Er zijn deze week Democratische stemmen opgehaald om Gross voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden te dagen om van haar te horen wat er in Helsinki is gezegd. Dat plan werd getorpedeerd door de Republikeinen. Nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis is dat ge beurd. „Maar nooit eerder was het zo'n puinhoop in de relatie met Rusland", zeggen voorstanders van een verhoor. Los van het feit dat regerings- en andere officiële tolken nooit uit de school mogen klappen - hun werk is vergeleken met dat van een priester die de biecht afneemt - zijn er ook praktische problemen, melden verbijsterde vakgenoten van Marina Gross. Een tolk is geen stenograaf. De krabbels die worden gemaakt zijn voor onmiddellijke vertaling, niet om later als exact verslag te dienen van een conversatie. Om die reden lieten vorige Amerikaanse presidenten zich bij dergelijke gesprekken vaak ook begeleiden door een ambassadeur die notulen maakte. Bekend is dat Ronald Reagan in een van zijn ver trouwelijke onderonsjes met de toen malige Russische leider Gorbatsjov om de zoveel tijd naar buiten kwam om zijn medewerkers te informeren over wat er was gezegd. Bij Donald Trump niets van dat alles. Er is één Marina Gross die dolgraag zou praten. Een naamgenoot van de tolk is per abuis veelvuldig benaderd door de media. Van haar mening over Trump maakt ze geen geheim. „Als ik in die kamer had gezeten, zou ik allang hebben gesproken..." De maan straalt zelf geen licht uit, maar weerkaatst het licht van de zon. Een maansverduistering vindt plaats als de aarde precies tussen de zon en de maan in komt. De maan staat dan in de schaduw van de aarde. Het zonlicht gaat wel langs de aarde. In de dampkring buigt het dan af naar de maan. Rood licht wordt het sterkte afgebogen. Daar door kleurt de maan tijdens een verduistering rood. Dit fenomeen wordt een bloedmaan genoemd. De totale verduistering van vrijdag begint om 21.30 uur. Rond die tijd komt de maan ook op. Het hoogte punt is om 22.22 uur en de volledige eclips eindigt om 23.14 uur. Daarna duurt het nog ongeveer twee uur voordat de maan weer als vanouds schijnt. Het is de langste maansver duistering van de 21ste eeuw. Spectaculair „Het is iets wat je gezien moet heb ben. Omdat het heel mooi is, mooier dan een gewone volle maan. Maar ook omdat het een bij zonder verschijnsel is dat de aarde het licht van de zon naar de maan blokkeert, zodat je een rode maan krijgt. En die eerste glinstering van het terugkerende maanlicht, als de verduistering voorbij is, dat is echt spectaculair", zegt Esther Hanko van het Anton Pannekoek Instituut voor Sterrenkunde van de Univer siteit van Amsterdam. Tegelijk met de verduisterde maan zijn ook vier planeten goed te zien. Hanko: „Rechts onder de maan staat Mars. In het zuiden staan Jupiter en Saturnus. Jupiter is de helderste van de twee. Met een goede verrekijker kunnen mensen de ringen van Saturnus en de vier grootste manen van Jupiter zien. In het westen, waar de zon is onder gegaan, staat dan Venus, dat is het helderste licht aan de hemel." Tien telescopen Meerdere sterrenwachten in Nederland organiseren speciale avonden om samen naar de maans- verduistering te kijken. Het Anton Pan nekoek In stituut is een van die plekken. Op een grasveld in het Amster dam Science Park staan tien telescopen, waarmee mensen naar de maan kunnen kijken. Hanko: „Daar heb je het beste zicht op de sterrenhemel, dus ook op de opkomst van de maan. We gaan er geen barbecue van maken, maar mensen kunnen zelf een kleedje meenemen en erbij gaan zitten." Ook in Heerlen, Leusden, Lattrop, Hellendoorn en Dwingeloo en op Texel zijn kijk- avonden. De laatste keer dat een totale maansverduiste ring te zien was in Nederland, was in september 2015, maar toen gebeurde het midden in de nacht en sliepen de meeste mensen erdoorheen. Op 21 januari volgend jaar is er weer een totale eclips, 's ochtends vroeg. Daarna duurt het tot september 2025 tot de volgende. maandag 23 juli 2018 DE VROUW DE ALLES WEET Bob van Huët Helsinki -4 Vertaler Marina Gross (links) tijdens de ont moeting tussen Trump en Poetin in Helsinki op 16 juli. FOTOAFP De maan komt vrijdag op als een rode bol. De oorzaak: een totale maansverduistering. Die is goed te zien in de avondlucht, als het zomerweer meewerkt. Simone van Zwienen FOTOARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11