9 Langer vastzetten is misschien repressief, maar zo iemand is wel even van de straat Volgende week: Jan Rotmans, hoogleraar Duurzaamheid en Transities (Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid, red.) stelt het dreigingsbeeld naar beneden bij en we gaan weer achteroverleunen. Maar de jihadscene is nog intact en groter dan ooit, daar maak ik me best wel zorgen over. We deden een paar jaar geleden wat lachend over de jihadscene in Nederland, over de demonstraties van Sharia4Holland en BehindBars: ach, kijk ze daar staan met zijn achten... Maar opeens wa ren het er een stuk meer en als je nu terugkijkt dan zie je dat bijna alle Nederlandse Syriëgangers wel op een of andere manier een link had den met die lui. De scene krijgt er nu ook helden bij: de mensen die terug keren uit Syrië of uit de gevangenis. Ze worden met open armen ontvan gen door hun broeders. Zien we dat nü als een probleem of gaan we dat pas weer als een probleem zien als er over een tijdje iemand toch een aan slag pleegt? Of als er een nieuw strijdgebied is, waar opeens honder den Nederlanders heen gaan?" „We doen in Nederland heel stoer. We sturen alle terreurverdachten naar de gevangenis in Vught, doen hard de deur dicht: zo, ga jij maar op de speciale, extra strenge terreurafde- ling zitten. Maar onze strafmaat is ge woon laag vergeleken met andere landen. In de korte tijd dat ze vastzit ten verharden ze eerder, ze zitten er te kort om echt over hun toekomst na te denken, te kort om ze echt los te halen uit hun milieu. Ik heb een oud student, Jason Walters, die pleitbe zorger is voor langere straffen, hij zegt: ik heb tijd gehad om na te den ken. (Walters maakte deel uit van de Hofstadgroep rond Mohammed B., hij werd veroordeeld tot vijftien jaar cel voor het gooien van een handgra naat naar een arrestatieteam van de politie in 2004, red.) Nu weten ze dat hun toekomst is dat ze vrijkomen en als held worden gezien. Laat een deradicaliserings- expert dan maar eens gaan uitleggen waarom iemand juist uit die scene moet stappen! Nu krijgen terugge keerde Syriëgangers meestal zes jaar cel. En dan hoor je Victor Droste van uit Syrië zeggen: oh, dat valt me mee, dan kom ik wel terug." „Ik snap het probleem met bewijs, maar misschien moeten we dan naar de wet kijken. Dat we vastleggen dat een straf hoger kan zijn als de ter reurgroep waar je bij zat, betrokken was bij genocide of slavernij. IS pro pageerde oorlogsmisdaden te plegen, daar waren ze trots op. Dus als je je daarbij aansluit, kan het toch niet zo zijn dat je na drie jaar weer op straat staat? Langer vastzetten is misschien repressief, maar zo iemand is wel even van de straat. Zit de gemeente niet met de handen in het haar wat ze met zo iemand aan moeten." U maakt zich zorgen over de jihad scene, maar u vindt ook dat Neder land de jihadbruiden en hun kinde ren die vastzitten in Koerdische opvangkampen terug moet halen. Dat lijkt met elkaar in tegenspraak. „Nee, als we ze nu niet terughalen, wordt het veiligheidsprobleem op termijn alleen maar groter. Want ooit komen ze terug, ze zullen niet eeu wig in die kampen blijven. En dan kan het maar beter een gecontro leerde terugkeer zijn, zodat we die mensen hier kunnen berechten. Er zijn echt geen goede argumenten om ze niet hierheen te halen, het is al leen maar politiek." „Het is de verbazing over hoe een be perkt groepje mensen er relatief makkelijk in kan slagen een politieke agenda te bepalen. En politieke angst kan zaaien. Ik ben ook bang voor een overreactie als er straks wel een aan slag wordt gepleegd in Nederland. Zo'n overreactie geeft die persoon juist wat hij wil. Wie durft er op zo'n moment te zeggen 'Dit kan nu een maal gebeuren'? Want historisch ge zien was Nederland nog nooit zo vei lig als nu, dat moeten we misschien wat meer benadrukken." zaterdag 21 juli 2018 GO De eerste veroordeelde terug keer- ders zijn inderdaad weer vrij. De mannen die werden veroordeeld in de grote zaak rond een Haagse groep die jihadpropaganda ver spreidde en ronselde voor Syrië, zijn ook uit de cel. U onderzocht de strafmaat voor jihadisten in zeven Westerse landen en daaruit bleek dat Nederland het mildst straft: een gemiddelde straf van 36 maanden tegenover bijvoorbeeld 86 maanden in Frankrijk en 72 maanden in Denemarken. Een probleem voor justitie is dat ze geen onderzoek kan doen in Syrië. Mede daarom vervolgen ze alle Syriëgangers tot nu toe voor algemene termen als 'aansluiten bij een terroristische organisatie', er is geen bewijs van individuele misdaden, waarvoor de straf veel hoger kan uitpakken. Die verbazing over politieke reac ties klinkt door in veel van wat u zegt. Wat heeft vijftien jaar onder zoek naar terrorisme u geleerd? FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9