Alternatieve festivals Lang niet elk festival draait om theater, muziek of foodtrucks. Sommige richten zich op persoonlijke groei en spirituele ervaringen. Journalist Pam van der Veen bezoekt The Living Villcige in Dalfsen, en voelt zich na afloop opgeruimd. at is je intentie? vraagt de vrouw tegen over me. „Welk antwoord hoop je te krij gen van het medicijn?" We zitten allebei op een meditatiekus sen, een schapenvacht tussen ons in. Een warme windvlaag doet het tentdoek op bollen. Naast de wierookbranders, berg kristallen, orakelkaarten en sjamanen- drums staat een grote, zwarte emmer. „Helderheid", antwoord ik. „Ik zoek hel derheid. En verder ben ik vooral nieuws gierig." De vrouw, die Aurora heet, pakt een handvol flesjes bruin poeder. Ze zegt: „Rapé is een medicijn uit het Amazone gebied, gemaakt van de heilige tabaks plant. De Inca's gebruikten het al om energieën te zuiveren en innerlijke reizen te maken. Je gaat er niet van trippen, zoals van ayahuasca, maar kunt wel visioenen krijgen." Ze schudt verschillende poeders in haar handpalm, mengt ze en doet ze in een blaaspijp. „Ik blaas de rapé in je neus. Het zal branden, maar verzet je niet. Open je voor het medicijn en voor wat het jou te bieden heeft." Ze legt een wc-rol op mijn schoot en schuift de emmer mijn kant op. „Slik straks niet je vieze energie door, maar snuit en spuug 'm uit." Aurora zet de pijp aan mijn neusgat en blaast. Even denk ik dat ik stik. Dan voel ik mijn hersenpan van binnenuit oplich ten en trekt er een kolkende stroom door mijn lichaam die via mijn handpalmen naar buiten wil. Rondom me klinken trommels en indianengezang - Aurora die mijn reis in goede banen leidt. Tranen lopen over mijn wangen, het snot druipt langs mijn kin, maar als ik - na een half uur, een uur? - mijn ogen opendoe, voel ik me schoon en glashelder. Mijn reisgids knikt goedkeurend: „Dat ruimt energe tisch lekker op." Het rapéritueel is slechts een onder deel van het ruime aanbod aan hea- lings, readings en ceremonies op The Living Village Festival in Dalfsen. Het gros biedt je inzicht in wat er zich in je leven afspeelt en misschien ook wel waarom. Onder het motto 'gathering of the tribes' komen de bezoekers er samen om hun spirituele kijk op de wereld te delen, om te dansen en zichzelf te ont dekken. Maar ook om na te denken over de toekomst van de natuur en het milieu: er zijn lezingen over biodiversiteit en over hergebruik van grondstoffen. En de ecologische voetafdruk van het festival wordt klein gehouden dankzij mobiele zonnepanelen, meegebracht servies en composttoiletten. Het grote aanbod aan workshops spreekt tot de verbeelding. Slenterend langs de joerts en yogatenten probeer ik tot een keuze te komen. Wil ik zelf voed sel fermenteren, houtsnijden op gevoel, mindful dauwtrappen of brandnetelarm banden knopen? Ik besluit tot nog een sessie op de Temple Grounds, waar je te- rechtkunt voor onderonsjes in alle soor ten en maten. Als het goed is werken ze in op je gemoed. Je gaat er beter van in je vel zitten. staat er op het bordje voor de tent van de Noordse sjamaan. Misschien is hij even bier halen? Hoewel, op het hele festival heb ik nog nergens bier gezien. Wel groene smoothies, kruidenthee en biolo gische vlierbessenlimo. Eenmaal terug in zijn pop-upbehandelruimte kijkt hij me lange tijd zwijgend in de ogen. Dan grijpt hij me opeens bij mijn flanken. „Take your space!", roept hij, terwijl hij me door el kaar schudt. „Neem je ruimte in! Yon are here to come home!" Mijn pogingen om stevig op mijn stoel te blijven zitten, stel len hem niet tevreden. „You are very angry", concludeert hij. „Nee hoor", zeg ik, maar dat is niet het goede antwoord. „Mij hou je niet voor de gek!", roept hij, op nog luidere toon. Ik krijg het heet, kijk tersluiks naar de uitgang en vraag be leefd: „Wil je niet tegen me schreeu wen?" De sjamaan bindt in, sjort nog eens aan mijn heupen en zakt dan achterover in zijn stoel. 'Donation,hoor ik hem mom pelen. Ik druk twee consumptiemunten in zijn hand en maak me uit de voeten. De rij wachtenden voor de tent kijkt me verontrust na. LEKKER JEZELF ONTDEKKEN Foto's MARIJKE STROUCKEN 'W 'Nordic Shaman. Back in 10 minutes' 341 zaterdag 21 juli 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98