ZOMER universiteit IS verslagen? Juist nu is terreuronderzoek hard nodig, bepleit onderzoeker en hoogleraar Edwin Bakker. Want jihadisten die uit de gevangenis komen, worden als helden onthaald in 'hun' scene. 8 Blok wil bijpraten over uitglijder Minister Stef Blok is 'graag be reid' na de zomer te praten met zijn ambtenaren van Buiten landse Zaken over zijn omstre den uitspraken over integratie. Hij schrijft dat in een brief aan zijn 'beste BZ-collega's'. „Ik be sef dat deze uitspraken ook col lega's binnen de BZ-organisatie persoonlijk raken. Dat vind ik oprecht heel vervelend." Blok schrijft verder dat zijn mede werkers erop kunnen rekenen 'dat ik dan ook met volle inzet en enthousiasme, samen met jullie, verder wil werken aan het Nederlands buitenlandbe leid'. Blok deed zijn omstreden uitlatingen over migratie en multiculturele samenlevingen een week geleden op een beslo ten bijeenkomst. „Mijn woor den waren te scherp en dat is niet goed", schrijft Blok. - s Europees netwerk van internetoplichters vast Onder leiding van de Duitse politie is een netwerk van in ternetoplichters opgerold dat in heel Europa actief was. De groep zou voor meer dan r8 miljoen euro aan goederen via dubieuze bestellingen hebben gestolen. In juni deed de poli tie al invallen in 3t huizen in negen landen. De leider van de vijftien leden tellende bende werd op Cyprus gearresteerd. Dit is een van die momenten in het leven van een land waarbij trots en het gevoel erbij te horen, naar boven komen In het hart van Berlijn Andalusië en Gibraltar Toscaanse hoogtepunten Toscane te kust en te keur Grand Tour Polen www.dejongintra.nl/busreizen De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over de ontwikkelingen in hun vakgebied. En wat u er in ieder geval van moet weten. Waarom er de afgelo pen jaren jihadisti- sche aanslagen wa ren in België, Frankrijk, Duits land, Engeland, maar niet in Neder land? Het is dé vraag, maar het ant woord erop 'horen we misschien pas over twintig jaar', denkt hoogleraar Edwin Bakker. „Als bepaalde zaken verjaard zijn, of als mensen echt los zijn uit hun scene en willen vertel len. 'Ja, we hebben het wel over een aanslag gehad, maar...'" „Eind jaren 6o had je in Nederland de Rode Jeugd (een radicale, commu nistische organisatie, waarvan leden molotovcocktails gooiden naar onder meer het huis van de burgemeester van Eindhoven, red). Jaren later zijn er interviews met die mensen ge weest, met onder meer de vraag: waarom pleegden jullie niet de aan slagen waar jullie het over hadden? Bleken ze toch vooral een ouwehoer- cultuur te hebben. En ethische gren zen. Ik ben heel benieuwd wat we later op die manier over de salafi- jihadistische scene van nu gaan le ren. Maar er zullen verschillende re denen zijn. Het zal ook te maken hebben met succesvolle interventies vanuit de overheid. Want die zijn er natuurlijk ook geweest. De staat zelf zegt daar weinig over, want die weet ook: de inkt van zo'n uitspraak is nog PASPOORT niet droog, of boem, daar knalt de bom." Bakker is hoogleraar Terrorisme en Contraterrorisme aan de Universiteit van Leiden. Hij bestudeerde de le vensloop van een tiental Neder landse Syriëgangers en maakte recent nog een analyse van de verschillende manieren waarop Europese landen jihadisten bestraffen. Er waren de af gelopen jaren periodes dat hij en zijn medeterreurdeskundigen niet van de tv en uit de krant waren te slaan. Eu ropa zocht verklaringen voor een se rie grote aanslagen: Parijs, Brussel, Nice, Berlijn, Londen, Barcelona, Manchester. Bakker en zijn collega's moesten achtergronden schetsen bij de internationale netwerken van IS, maar ook bij de radicalisering van de 'homegrown lone wolves'. De aanslagen joegen het onder werp naar de top van de wetenschap pelijke agenda. „Wij leven van hypes, er kwam veel geld voor onderzoek naar uitreizigers, nu is er geld voor onderzoek naar terugkeerders. Maar het is moeilijk om geld te krijgen voor onderzoek voor dingen waarvan je denkt dat het langere tijd een pro bleem blijft, onderwerpen die vragen om monitoring, lange- termijnonderzoek. En dat is wel wat we nu nodig hebben." „Ja. Nu is er nog aandacht voor de te rugkeerders, maar dat gaat straks af nemen. Dan schalen we af, de NCTV de Jong Intra vakanties zaterdag 21 juli 2018 DEN HAAG WATERSPORT - Twiggy, een waterskiënde eekhoorn, vertoont zijn kunsten in Minneapolis (VS). Eigenaresse Lou Ann Best is op een af- scheidstournee. Best gebruikte haar act jarenlang ook om mensen iets te leren over veiligheid op het water, fotoap DRESDEN Filip, de koning van België, eert het Belgische voetbalteam 5-daagse busreis Reiscode: efberOI 8/15-daagse vlieg-busrondreis Reiscode: eves407 10-daagse busreis Reiscode: ebmtm02 8/15-daagse vlieg-busreis Reiscode: evmds02 12-daagse busrondreis Reiscode: eep!304 Ut t II rl Reiscode: evie409 10-daagse vlieg-busrondreis vanaf€ 999 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten, eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds GO 'Jihadisten zitten te kort in de cel' Cyril Rosman Probeert u het eens te verklaren, op basis van vijftien jaar onder zoek naar terrorisme? Edwin Bakker, 20 oktober 1967, Leiden. Woont samen in Dieren, een dochter (7). Sinds 2010 hoogleraar Terro risme en Contra- terrorisme aan de Universiteit van Leiden. Sinds eind 2017 ook Hoofd Kennis en Onder zoek aan de Poli tieacademie in Apeldoorn. Daar voor werkzaam voor Instituut Clin- gendael. Schreef onder meer (samen met col lega-onderzoeker Peter Grol) het boek Nederlandse jihadisten, van na ïeve idealisten tot geharde terroris ten. Ook maakte hij de (gratis) on- line-cursus Ter reur en Contrater- reur, theorie en praktijk'. Omdat we nog lang met de jihad- scene geconfronteerd zullen wor den? Excursie- en rondreizen met gegarandeerde vertrekken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8