Zestig euro aan energie Geld geluk Fiona Keppel en Paul Bijlsma wonen met hun kinderen van 10 en 7 in een ecologisch nieuwbouwhuis in Driebergen. Fiona: „Duurzaamheid hebben we hoog in het vaandel staan." Paul: „Zeker." Fiona: „Paul is daarin nog strenger dan ik." Paul: „Klopt. Ik denk altijd na over wat ik doe en koop en over de ge volgen daarvan voor het milieu. We zijn ook op zoek gegaan naar een woonomgeving en huis dat klopte bij deze idealen." Fiona: „We woonden eerst in Den Haag, dat huis was erg klein." Paul: „Daar woonden we langer dan we wilden, vanwege de kredietcrisis." Fiona: „Sinds een jaartje hebben we een ecologisch nieuwbouw huis." Paul: „We betalen maar zestig euro per maand aan energie." Fiona: „Ongevéér zestig euro. Omdat we zonnepanelen hebben, krijgen we met het zonnige weer van de laatste tijd zelfs geld terug." Paul: „Zestig euro, dat is toch wei nig voor een huis van drie verdie pingen en in totaal 170 vierkante meter? We hebben geen gasaanslui- ting." Fiona: „Vliegreizen maken we liever niet meer." Paul: „Vliegen vind ik te belastend voor het milieu." Fiona: „Deze zomer gaan we met het gezin naar Bordeaux, met de trein. Ter plaatse huren we een au tootje." Paul: „Of een elektrische fiets." Fiona: „Die treinreis kost 655 euro met zijn vieren, retour. Als je dat vergelijkt met wat je aan benzine en tolwegen moet betalen als je met de auto zou gaan, vind ik het goed te doen." Paul: „Als je richting Duitsland gaat, zoals wij regelmatig doen omdat Fiona's familie daar woont, reizen kinderen tot 12 jaar zelfs gratis in de trein. We hebben onze auto weggedaan." Fiona: „We huren af en toe een elektrische auto. Toen we elkaar leerden kennen in Berlijn waren we makkelijker in aanschaffen, we hielden van shoppen. Nu letten we op als we kleding kopen." Paul: „Fiona kan goed kleren repa reren." Fiona: „Ik kan niet onbekommerd iets kopen waarvan ik niet weet waar het is gemaakt en door wie. Het geld dat we sparen door minder te kopen, kunnen we misschien opzij leggen voor een elektrische auto. Voor de kinderen probeer ik zo veel mogelijk kleding van biolo gisch katoen te kopen. Meestal bestel ik die online." Paul: „We zijn vegetariërs. Ik al vijfendertig jaar." Fiona: „Ik sinds mijn jeugd, mis schien iets minder streng dan jij." Paul: „We zijn niet vegetarisch vanwege het geld. Ik vind vlees juist te goedkoop." Fiona: „We hebben een lidmaat schap bij de biologische super marktketen Odin. Je betaalt 21 euro per maand en dan koop je met le denkorting. Dat loont als je voor honderd euro per maand bood schappen doet." Paul: „En dat bedrag halen we wel." Fiona: „Toch gaan we ook naar andere supermarkten. Daar kopen we ook voornamelijk biologisch." Paul: „Biologisch is duurder, maar je kiest daarmee ook voor duur zaamheid." Fiona: „Onze inrichting is niet per se duurzaam." Paul: „Nou, ik wil wel dat we voor namelijk spullen kopen die lang meegaan." Fiona: „Het enige wat we nieuw hebben gekocht na de verhuizing is een bank van Ikea. Die was acht honderd euro." Paul: „Ik hou van tweedehands. Oude spullen hebben vaak een ziel." Fiona: „Mooi gezegd." f O -€2000 €2000 - €3500 €3500 - €5000 €5000 of meer ■naga/ine 25 Tekst EDITH ANDRIESSE Polo ERIK VAN'T WOUD Ook meedoen? Mail naar geldengeluk@persgroep.nl Fiona Keppel (47) vertaler Neder lands/Duits en om gekeerd Paul Bijlsma (53) afdelingsmanager bij universiteit Gezamenlijk netto-inkomen: Grootste miskoop Fiona: Een Skoda. „Bleek helemaal geen schone auto, ik voelde me opge licht." Paul: IJshockey- schaatsen. „Die gingen heel snel kapot, slechte kwa liteit plastic." Beste koop Fiona: Piano. „Via Marktplaats ge kocht voor maar 200 euro." Paul: Het huis, een jaar geleden. „Zeer duurzaam ge bouwd." WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 89