KLINKT HET PORSELEIN DOF BIJ EEN TIKJE? WEG ERMEE van wand- en vloertegels bij. „V&B maakt die al heel lang. Zo is de vloer van de Dom in Keulen bij de restauratie, eind 19de eeuw, door ons gelegd." De combinatie tafelgerei en sanitair is logisch, zegt Nicolas Luc. „V&B maakte altijd al toiletbenodigdheden: lampet kannen, waskommen, nachtspiegels. En welke vorm heeft zo'n po? Genau, een heel grote theekop." Toen in de 19de eeuw de huizen waterleiding kregen, werden de waskommen aan de muur geschroefd. „Om de wanden en vloeren te beschermen tegen spattend water waren tegels nodig." Rauwe kopjes Terug naar Merzig. Het geperste 'rauwe' kopje gaat de oven in bij een temperatuur van 1200 graden, de 'biscuitstook'. Na 38 uur bakken is het kopje door uitdroging zo'n 12 procent gekrompen en klaar voor de volgende fase. Maar eerst worden alle kopjes stuk voor stuk kritisch bekeken. Niet goed? Dan wordt het uit de produc- tielijn gehaald en hergebruikt. Controle gebeurt na vrijwel elk sta dium. Als Ilse uitschiet met haar penseel, wordt de verf eraf gewassen. En blijkt na het glazuren een stofje meegebakken, een storende oneffenheid, ook al zit die aan de onderkant? Dan wordt dat kopje glad- geschuurd en gaat het weer de oven in. Ingewikkelder decoraties worden niet geschilderd, maar als een soort kauw gomplaatjes op het serviesgoed 'getatoe- eerd'. Ook die worden met de hand aangebracht. En er is een gemechani seerde versiermethode: stempelen. De belangrijkste decoratie zit onderop: het V&B-logo. Als dat ook maar een halve millimeter uit het lood ligt, verdwijnt het stuk linea recta in de recyclebak. Na de biscuitstook is het kopje bros als beschuit (biscuitporselein of .'bisque' heet niet voor niets zo) en poreus, zodat het glazuur wordt opgenomen. Dan volgt de glazuurstook, tot wel 1390 graden. Na dit stadium gaan Andrea, Ilse en hun col lega's aan de slag en verdwijnt het kopje voor een derde keer in de oven om de decoratie erop te bakken. Eenmaal uit de oven resteert een laat ste check: de geluidstest. Elk barstje, hoe miniem ook, verandert het geluid van porselein als je daar tegenaan tikt. Klinkt het dof? Weg ermee. Dit intensieve (semi-)handmatige productieproces zorgt ervoor dat servies van V&B niet tot het goedkoopste behoort. De serviescollecties zijn er in twee hoofdthema's: country (vaak met bloem- decoraties) en klassiek (met historische taferelen en goud- of zilverkleurige Feiten en cijfers magazine 23 Het bedrijf heeft twee divisies: Badkamer Well- ness en Tafelcul tuur (tegenwoordig ook glaswerk en bestek). Omzet 2017 wereldwijd: 836,5 miljoen euro. De divisie Tafelcul tuur zette 278,4 miljoen om. Wereldwijd zijn French Garden, Anmut, Marie Fleur, NewWave en Vieux (of Alt) Luxem- bourg de best lopende collecties. De laatste twee zijn favoriet in Neder land. Dat verklaart ook het succes van 'Nouveau Vieux Luxembourg' Brin- dille: hetzelfde pa troon als Vieux Luxembourg, maar groter en minder verfijnd en ook in wit op blauw ver krijgbaar. Het werd ontworpen als ode aan Vieux Luxem bourg, dat dit jaar 250 jaar bestaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 87