ik naa graag ae scrierpie van virgina vvooit genaa Grote onderwerpen in een 'klein' verhaal Boaz weet alles van india nen. Hij leest erover en doet ze na als hij in zijn eentje buiten speelt. In zijn eentje ja, want Boaz is het liefst alleen. Boaz is een dromer. School boeit hem niet zo. Liever jaagt hij op bizons in de duinen. Maar dan komt er een nieuwe in de klas en Boaz weet het zeker: Aïsha is een indiaan. Ze knikte toch toen hij vroeg of ze een indianenmeisje was? Nou dan! Sinds Aïsha er is, gaat Boaz graag naar school. Dan krijgt hij een verrassing: hij mag naar de plusklas. Mag? Nee, hij móét. Van zijn vader. Weg van Aïsha. Mooi niet! Boaz gaat ervandoor. Hij loopt weg, zijn geliefde duinen in. Dat zal ze leren. Een indiaan als jij en ik (8+; Leopold, €14) van Erna Sassen is een 'klein' ver haal over grote onderwerpen. Het gaat over vluchtelingen (want welke indiaan heet nu Aïsha?), over kinderen die niet doen wat grote mensen van hen ver wachten (Adhd? Hoogbegaafd? Gewoon sloom?) en over ambitieuze ouders die hun wil opleggen aan de leraren op school. Sassen beschrijft het kleine grote leed in korte zinnen met op zijn tijd een grapje. In kadertjes staan weetjes over indianen, vogelveren en het verschil tussen tipi's en wigwams. Het boek is prachtig op zijn indiaans (Maya-stijl) geïllustreerd door Martijn van der Lin den, die vaak in de prijzen valt: vorig jaar nog, een Gouden Penseel voor Tangram- kat. Het resultaat: een dromerig lees-, kijk- en wist-je-dat-boek in één. Schrijver leest Ik lees nu Als kind verslonden Het boek dat ik aan mijn kinderen voorlees Wat ik maar niet uit krijg Wat ik zelf had willen schrijven magazine 19 JEUGD ERNA SASSEN, BIZONS IN DE DUINEN Een indiaan als jij en ik Annet de Groot Marjolijn van Heemstra (1981) ontving voor haar laatste roman En we noemen hem de BNG Bank Nieuwe Literatuur prijs. Binnenkort verschijnt in samenwerking met uitgeverij Das Mag haar eerste podcast, Sör, over haar oude geschiede nisleraar. „De brug over de Drina van Ivo An- dric. Ik vond het op een kleedje op de vrijmarkt op koningsdag. An- dric slaagt erin om aan de hand van kleine verhalen iets groots te vertellen. Hoewel het al in 1945 werd geschreven, zie je al een 'vooruitspiegeling' van de oorlog in de jaren 90. Andric beschrijft bij voorbeeld hoe een man die niet geliefd is omdat hij altijd als een soort boeteprofeet de waarheid vertelt, aan zijn oor aan de brug wordt gespijkerd. Verschrikkelijk, maar Andric beschrijft het zo scherp, dat je begrijpt dat zoiets onbegrijpelijks kan gebeuren." „C.S. Lewis. Met name het tweede deel uit de Narnia-sehe, Het beto verde land achter de kleerkast. Ik genoot van de grote avonturen en het duidelijke wereldbeeld dat hij meegaf. Niet dat kleine geneuzel dat je zo vaak in kinderboeken aantreft. Goed is goed en kwaad is kwaad en de liefde overwint." „Ik heb twee zonen, eentje van 3 en een van anderhalf. De jongste maakt het niet zoveel uit wat ik lees, maar de oudste houdt vooral van de Dinosaurus-atlas. Ik vind dat wel een beetje saai en lees liever Max en de Maximonsters voor." Giordano Bruno and the Hermetic tradition. Over het leven en werk van de 16de-eeuwse filosoof en geleerde die op de brandstapel eindigde vanwege zijn vrijzinnige godsbeeld. Heel interessant, maar misschien toch een beetje té her metisch." „Ik zou graag de scherpte hebben van Virginia Woolf, het waanzin nige taalgevoel van Anne Sexton, de soepele stijl van Wistawa Szymborska. En Shakespeares Hamlet had ik ook graag willen schrijven. Niet alleen omdat het ongelooflijk goed is, maar ook omdat die tekst al zoveel heeft overleefd en nog steeds wordt uitgesproken." -Peter Sierksma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83