Maar als ik me goed voel, heb ik dat niet nodig. Dan doe ik alleen mijn ochtendjas over mijn pyjama en blijf ik rustig in mijn holletje zitten." De telefoon gaat. Zijn uitgever belt over een foto en zijn nieuwe bundel zeer korte verhalen, Het oog van de naald, een verzameling zkv's, zoals het genre is gaan heten, uit 2015 en 2016. Ooit werd uitge verij AFdH speciaal opgericht om Snij ders' verhalen te kunnen uitgeven. In Nederland en Vlaanderen hebben zijn korte, geestige schetsen van tafereeltjes, vaak alledaags en verwonderlijk tegelijk, een vaste schare fans. Ook in het buiten land maakt Snijders furore: onlangs kwam er een Franse bloemlezing uit en binnenkort verschijnen er bundels in Duitsland, de Verenigde Staten en Argentinië. De Amerikaanse schrijfster Lydia Davis ging zelfs Nederlands stude ren om zijn werk in het origineel te kun nen lezen en te kunnen vertalen. Elke week schrijft Snijders drie zkv's: naast de KRO en de VPRO is ook de Bel gische krant De Standaard een vaste af nemer. Sinds hem in 2010 de Constantijn Huygens-prijs werd toegekend, is hij stadsschrijver van Lochem. „Mijn uit gever belde de gemeente en vroeg of ze wisten dat een inwoner een belangrijke literaire prijs had gewonnen. Nee, dat wisten ze niet. Hoe heet die man dan? A.L. Snijders? Maar dat is natuurlijk een pseudoniem, want mijn echte naam is Peter Müller, dus het duurde even voor dat ze erachter kwamen om wie het ging. Uiteindelijk werd ik gevraagd als stads schrijver. Stadsdichters moeten na een paar jaar weer weg, maar mij houden ze nog steeds. Zonder dat ik erom gevraagd heb, is op een gegeven moment zelfs mijn gage verdubbeld. En ik mag doen wat ik wil. Ik interesseer me eigenlijk helemaal niet voor de gemeentelijke politiek, maar ik spreek weieens de gemeenteraad toe, of houd een praatje als een wethouder weggaat. En als het me te binnen schiet, lever ik een stukje aan over dingen die in de buurt gebeuren. Die zetten ze dan in... kom, hoe heet dat blaadje nou..." De telefoon gaat. Zijn dochter. De kin deren en kleinkinderen wonen in Amsterdam, en dus rijdt Snijders gere geld in zijn auto van de Achterhoek naar de hoofdstad. Kortom: rustig in zijn hol letje blijven zitten is er voor de voorma lig leraar Nederlands, niet vaak bij. „Ik ben heel blij dat ik weer een rijbewijs Lezen? Het oog van de naald; zkv's 2015- 2016 is versche nen bij AFdH (€15). Er is ook een luxe, gebonden editie (€34,50). magazine 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81