NYNKEDE JONG X 6 Nederlanders in Belgische cel zoeken hulp Column ijn oudste broer knalde met zijn fietsje tegen de stoeprand en verloor een paar tanden. Mijn middelste broer klom in een vlaggenmast en haalde zijn buik open aan de kik ker, dat ding waar je het touw om heen wikkelt. Mijn jongste broer viel in een binnenspeeltuin een enorm gat in zijn knie. Ik brak mijn vingers. Hoe dat kon? We waren buiten speelkinderen. Want we woon den in een dorp, en weer of geen weer: wij waren buiten. Er was al tijd wel een hut om te bouwen, vriendjes om mee te voetballen. Toen we nog klein waren, hield mijn moeder, of een buurvrouw, ons in de gaten. Maar vanaf een jaar of acht zwierven we dagen lang door het dorp. Dat kon, want de sociale controle was groot. Alle kinderen uit het dorp lie pen met blauwe plekken op hun benen. We vielen wel eens ergens uit. Er brak wel eens iemand iets. Maar daar gingen we niet minder door spelen. Dat hoorde -erbij. Gisteren be- :htte deze krant dat ouders hun kinderen steeds minder risicovol laten spelen. Maar 16 procent van de vaders juicht het toe dat hun kinderen risico's ne men tijdens het spelen, tegen 30 procent van de moeders. En 45 procent van de ouders wil niet dat hun kinderen net zo risicovol spe len als zij zelf vroeger deden. Zijn we allemaal bange poe- perds geworden? Verslaggever Jeroen Schmale probeerde erach ter te komen. Misschien had het te maken met het feit dat we de zorg taken onderling beter verdelen, en vaders nu ook meer gevaarlijke si tuaties meemaken? Of omdat soci ale media ons veel meer berichten over gewonde kinderen? Allebei zeer plausibele argu menten. Maar ik denk ook dat wij als ouders onderling elkaar ook veel meer veroordelen. Volg jonge ouders op Instagram en zie hoe erg ze zich moeten verantwoorden te genover hun volgers wanneer ze wel of geen borstvoeding geven, wanneer hun kind wel of niet in een klimrek mag klimmen. We zien alles en daarom mogen we blijkbaar ook over alles een mening hebben. We moeten niet alleen onze kinderen misschien wat minder op de vingers kijken. We moeten elkaar als ouders ook een beetje vrijlaten. We vielen wel eens ergens uit of braken iets. Dat hoorde erbij „Het is verschrikkelijk hier", zegt een Nederlandse verdachte die al drie maanden in de Antwerpse ge vangenis verblijft. Van woede slaat zijn stem over. „Ik kan zo veel mis standen opnoemen. Intimidatie door cipiers, overvolle cellen, slecht eten, niet douchen, geen medische verzorging en dagen lang 24 uur lang op cel. Dit zijn fol terpraktijken." De Nederlander moest in België komen voor een politieverhoor. „Het zou maar een uurtje duren, zeiden ze. Inmiddels zit ik hier al drie maanden, in om standigheden die thuishoren in de 16de eeuw." Zoals deze verdachte zitten er velen in de meer dan 160 jaar oude gevangenis, met een kasteelach tige poort in de Antwerpse Begij nenstraat. De meeste Nederlan ders zitten er in voorarrest, wach tend op een proces. Vanwege de barre omstandigheden hebben ze een brief aan deze krant geschre ven. Ze vragen daarin de Neder landse overheid om hulp. Gevangenen slapen met zijn drieën of vieren in cellen van twee bij vier meter. Wie als derde of vierde in een cel komt, moet op een matras op de grond slapen. „Terwijl de ratten door de gang lo pen. Wie weigert op de grond te slapen, gaat in het cachot", vertelt een gevangene. „Dat is mij ook overkomen. Ik kwam in een iso leercel waar ze de verwarming op 40 graden hadden gezet." Hongerstaking Cipierstakingen die aan de lo pende band worden gehouden, maken de situatie er nog slechter op. Afgelopen maand nog namen agenten het werk van bewaarders over. „We zaten vijf dagen achter een in de cel, zonder te luchten. We kregen geen post, geen bezoek en mochten nauwelijks bellen", vertelt een van de Nederlanders. Vanwege de barre omstandighe den gingen zestig gedetineerden in hongerstaking. „We hebben da genlang niet gedoucht en kregen geen schone kleren. Medische ver zorging ontbrak. Een man met een ontsteking aan zijn alvleesklier stond helse pijnen uit, maar kon niet naar het ziekenhuis." Intimidatie, overvolle cellen, slecht eten, geen medische hulp, 24 uur op cel Na inspecties vorig jaar consta teerde het Comité tegen Foltering van de Raad van Europa dat de ge vangenissen in België zwaar onder de maat waren. Volgens het comité stonden tijdens stakingen zelfs mensenlevens op het spel. Het sprak van een exceptioneel serieus probleem dat niet thuishoort in een Europese lidstaat. Vanwege de laatste staking wilde de Amsterdamse rechtbank begin deze maand een verdachte niet naar België sturen. Het zoge heten overleveringsverzoek is op geschort totdat België kan aanto nen dat de omstandigheden menswaardig genoeg zijn. De In ternationale Rechtskamer in Am sterdam, die wel verdachten uitle vert aan landen als Rwanda en Oe ganda, sprak op 5 juli van een reëel gevaar van onmenselijke of verne derende behandeling. Moeilijk De Belgische justitiewoordvoer- ster Kathleen van de Vijver beves tigt dat gevangenen tijdens de sta king minder hebben kunnen luch ten. Ook was nauwelijks bezoek mogelijk. „We hebben heel moei lijke dagen meegemaakt. Het wa ren zware omstandigheden." Dat er minder medische zorg was in Antwerpen, spreekt zij te gen. „Er waren een dokter en een psychiater aanwezig. Zij hebben hele lange dagen gemaakt, juist om de zorg te garanderen. Gedetineer den zijn wel vaker op cel behan deld." boos? Om meer dan alleen die I cao. In het voorstel van minister Grapperhaus wordt gesproken over versoepeling van arbeids voorwaarden zoals nachtdien- stontheffmg en deeltijdpensioen. Agenten moeten ingezet worden in een groter werkgebied en er is het gehate plan om een einde te maken aan werkweken waarin vier keer negen uur wordt ge werkt. Korpschef Erik Akerboom zag het voorstel om de diensten aan te passen als een manier om de roosterdruk te verminderen, maar stuitte op een muur van tegen stand. Daar wordt nu opnieuw over gesproken. Maar vooral zuch ten agenten sinds de vorming van de nationale politie onder een cha otische reorganisatie, gebrekkige voorzieningen en vooral onderbe manning. Of het nu gaat om de re cherche, de meldkamers of de straat: overal springen agenten in om gaten te vullen. De politie loopt al jaren op haar tandvlees. Ondertussen wordt de situatie al leen maar nijpender, zeggen de boze agenten. 2 Wat doen agenten met die woede? Ze voeren actie en de bereidheid om dat te doen is volgens voorzitter Jan Struijs van de Nederlandse Politie Bond NPB 'nog nooit zo hoog' geweest. Ook wordt sympathie van het pu bliek gevoeld. Alleen bij excessen worden nog boetes uitgedeeld en ook de verkeersteams doen inmid dels mee. Ondertussen uiten dui zenden dienders ook hun onvrede op internet. Akerboom moet met zijn personeel de straat opgaan 3 Wat vindt de korpschef daarvan? De inzetbrief voor een nieuwe cao werd niet al leen door de minister, maar ook door korpschef Akerboom onder tekend, waardoor politiemensen vrezen niet te kunnen vertrouwen dat de hoogste baas van de politie aan 'hun' kant staat. Hij wordt ook omschreven als afstandelijk en be stuurlijk. Maar de kritiek wordt ook persoonlijker dan dat. Zo cir culeert er een spotprent waarin Akerboom zijn eigen mensen in de rug een ravijn intrapt. Zijn po sitie staat onder druk, achter de schermen klinkt dat Akerboom zich de persoonlijke toon van de kritiek aantrekt. Hijzelf houdt het bij een korte reactie, via zijn woordvoerder. Akerboom wil een goede cao voor zijn medewerkers en voor het korps en roept de vak bonden daarom op om aan tafel te komen. „Alleen daar kunnen ver schillen worden overbrugd en af spraken gemaakt." 4 Wat staat ons nog te wach ten? Grimmiger acties. Nu blijft het nog bij minder bon nen en het uitdelen van drinken bij de Nijmeegse vierdaagse. In september wordt het bij te weinig gehoor tijd om 'op te schalen' naar blokkades, grotere demonstraties en 'zichtbare acties'. Vaste flitsers staan nu nog aan, maar zullen af en toe onaangekondigd worden uitgezet. Uiteindelijk kan dat de overheid een forse miljoenenstrop opleveren. Door het de overheid in de portemonnee te laten voelen, hopen de bonden concessies af te dwingen. Joop van Riessen was politie- baas in Amsterdam en spreekt nu na zijn pensioen ge ruststellende woorden. „Er zijn al tijd capaciteitsproblemen, dit soort dingen piepen af en toe op. Het hoort er bij dat ook de politie af en toe van zich laat horen. En als dat gebeurt, zoals nu, hoop ik dat Akerboom vooraan staat om met zijn personeel de straat op te gaan. Dat heb ik vroeger ook gedaan." zaterdag 21 juli 2018 GO @nynke SdgIg 'I i 'Foltering' in een Antwerpse cel Geen bezoek. Niet luchten. Snikhete cellen. De omstandig heden in de oude Antwerpse gevangenis zijn onmenselijk, zeggen Nederlandse gedeti neerden. „Dit zijn folterpraktij ken." Koen Voskuil Antwerpen Nederlandse verdachte Waarover zijn agenten zo boos? Boze politiemensen schrijven nu al minder bonnen uit, grimmiger acties staan op stapel. Vijf vra gen over de nieuwe cao, die de gemoederen bij toch al gefrus treerde dienders op laten lopen. Carla van der Wal Rotterdam j Waarom is de politie zo —Joop van Riessen, oud-politiechef Agenten lopen al jaren op hun tandvlees, fotoanp 5 Komt het ooit nog goed?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6