Sportvissers op jacht naar haaien Zeventien doden bij bootongeluk in Amerika Onderzoek Laatste Wil afgesloten 5 Fries gewond bij steekpartij in Duitse bus Peuter in plas verdronken ONDERZOEK Het ongeluk gebeurde op Table Rock Lake, toen plotseling een storm opstak. Er was onweer en harde wind van ruim 95 kilometer per uur. Aan boord van het vaar tuig, dat ook kan rijden, waren meer dan dertig mensen, onder wie ook kinderen. Duikers zijn gisteren de hele dag bezig geweest om slachtoffers te bergen. Het wrak van de boot ligt op 24 meter diepte. De rondvaartboot is van Ride the Ducks, een toeristische organisatie die op meerdere plekken in de Ver enigde Staten amfibische tochten verzorgt. Wereldwijd gebeuren va ker fatale ongelukken tijdens zoge heten 'duck tours'. Dit ongeluk is een van de dodelijkste met toeris ten in de Verenigde Staten. De amfibische rondvaartboot die in Amerika kapseisde en zonk, had in Nederland nooit voor dat doel het water in gemogen. Dat zegt Chris- toffel Wielders, de eigenaar van het Rotterdamse Splash Tours, dat ook rondvaarten met amfibievoertui gen aanbiedt. Voor de fatale rondvaart werd volgens Wielders gebruikgemaakt van een zogenaamde DUKW, ook wel Duck genoemd. Dat is een am fibievoertuig dat in de Tweede We reldoorlog is gebruikt bij de bevrij ding van Normandië op D-Day. „Zo'n boot was gebouwd als carrier om legertroepen te vervoeren", legt de ondernemer uit. „Die boten zijn niet gemaakt om rondvaarten mee te maken. Daarbij gaat het om tech niek van 70 jaar oud." Er zijn duizenden Ducks ge maakt. De Ducks die nog over zijn worden ingezet als toerboot in Amerika en Engeland. In Neder land zul je ze niet zien. „Ze voldoen absoluut niet aan de strenge regel geving hier, omdat ze nu eenmaal niet gebouwd zijn voor de rond vaart", zegt Wielders. UTRECHT Het Openbaar Minis terie (OM) heeft het onderzoek naar de Coöperatie Laatste Wil gesloten. Het OM nam de CLW vanaf september 2017 onder de loep, toen bekend werd dat zij een 'zelfmoordpoeder' aan leden ter beschikking wilde stellen. In maart begon het OM een strafrechtelijk onderzoek. De conclusie daarvan is dat de coör- poratie zich niet schuldig heeft gemaakt aan hulp bij zelfdoding of ander strafbare feiten. In de onderzoeksperiode is de CLW volgens het OM niet buiten haar boekje gegaan. Niet is gebleken dat de coöperatie betrokken is geweest bij zelfdodingen met een poeder. Alles wijst erop dat de CLW de strafbare activiteiten heeft stopgezet, aldus het OM. In een gesprek met het OM heeft het CLW-bestuur gezegd dat er geen zelfmoordpoeder was besteld en men beloofde de acti viteiten daaromtrent te zullen staken. Jos van Wijk, voorzitter bij Coöperatie Laatste Wil, is blij met het besluit. „Het verrast ons niet, want wij hebben nooit strafbare handelingen gedaan." De kwestie toont volgens hem wel aan dat er maatschappelijk meer aan de hand is. LÜBECK Een man heeft in een bus in het Noord-Duitse Lübeck met een mes zeker negen men sen verwond. Onder hen een Fries. De dader is aangehouden. De man haalde volgens oogge tuigen in de volle lijnbus plotse ling een keukenmes tevoor schijn en begon er mensen mee te steken. De chauffeur stopte de bus en opende de deuren. De da der is door inzittenden over meesterd. De Fries was al uit de bus, maar ging terug om anderen te helpen. Deskundigen onder zoeken de 'verdachte rugzak' van de dader. Volgens ooggetuigen kwam daar rook uit. Het OM sluit niets uit, 'ook een terroris tische achtergrond niet'. PANHEEL In het lim- burgse Panheel is een peu ter verdronken in een re creatiepias. Omstanders die het kind van twee jaar uit het water haalden, be gonnen met reanimeren en hulpdiensten namen de reanimatie over. De peuter overleed enige tijd later in een ziekenhuis in Roer mond. De politie onder zoekt wat er precies is ge beurd. zaterdag 21 juli 2018 GO Zuidelijke Noordzee Elf boten met 330 sport vissers en onderzoekers gingen de afgelopen twee dagen vanuit Neeltje Jans op jacht naar haaien. Ook van daag zijn ze daar nog mee bezig. De gevangen dieren krijgen een zender tje en worden levend te ruggegooid in het water. Zo hopen onderzoekers meer te weten te komen over de hoeveelheid haaien en hun zwemrou tes in de Europese wate ren. Want die zijn nu nog een mysterie. Het aantal haaien in de Noordzee lijkt (nadat ver schillende soorten in de jaren '90 zeldzaam waren geworden door overbevis- sing) weer toe te nemen. Zo is de gevlekte gladde haai terug van weggeweest. Het onderzoek neemt echter veel tijd in beslag. Sinds de jaarlijkse interna tionale actie 'sharkatag' in 2011 van start ging, zijn 3645 haaien voorzien van een merkje. Daarvan zijn er maar 206 terugge vonden; 5 procent van het totaal. Om te zorgen dat vissers hun vangst mel den, krijgen ze 200 euro beloning. De zendertjes worden, nadat ze uit de dode haai zijn gesneden, uitgelezen. Een omslach tige methode, maar de dieren uitrusten met gps gaat niet: dat werkt niet op de zeebodem. „Het liefst zouden we af en toe een stop uit de Noordzee trekken om alle vissen te kunnen tellen", zegt de Wageningse onderzoeker Jurgen Batsleer. „Nu zijn we afhankelijk van zender tjes, onderzoekers die als waarnemer meegaan op vissersschepen en vissers die ons een monster leve ren van hun vangst, zodat we de samenstelling kun nen onderzoeken. Maar zeker voor zeldzame soor ten is het zoeken naar een speld in de hooiberg." Na de zomer worden de eerste Nederlandse vis sersschepen uitgerust met camera's die automa tisch soorten herkennen en tellen. Ook start een proef om met dna-onder- zoek de omvang van po pulaties te bepalen. „Zijn er veel overeenkomsten in dna, dan zijn veel vissen eikaars broertjes, zusjes, neefjes en nichtjes", ver klaart Batsleer. „De totale populatie is dan niet zo groot als wanneer je meer variatie in het dna ziet." Door een bootongeval in de Amerikaanse staat Missouri zijn zeventien mensen om het leven gekomen. Ze zaten in een amfi bische rondvaartboot die op een meer kapseisde en zonk. Maarten van Ast Branson 206WVDUW p^S^ivtPittHKPU Een soortgelijke boot van Ride the Ducks. fotoshutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5