t Antwan Tolhoek: Ook Sky kan gesloopt worden m 120 kilometer in de rolstoel 22 ROLSTOELRUGBY KLEINE SPORT De 23-jarige rolstoelrugbyer uit Grijpskerke wil graag dat zijn dynamische sport bekender wordt en groter groeit in Nederland. Bellen met Antwan Als Bruce Mott aan iemand vertelt welke sport hij be oefent, krijgt hij vaak vragende ge zichten. Rolstoel- rugby? Nooit van gehoord. „Het zou mooi zijn als het wat bekender wordt", zegt de inwoner van Grijpskerke. „Iedereen kent rol stoelbasketbal en rolstoelhockey. Maar rolstoelrugby is - anders dan bijvoorbeeld rolstoelhockey - wel een paralympische sport." Tot eind 2017 was Mott interna tional. Momenteel maakt hij geen deel uit van het Nederlands team, maar hij hoopt er in terug te keren. „Het is geen doel op zich", vertelt hij. „Mijn doel is om me in deze sport verder te ontwikkelen. Ik ben pas 23, er is nog tijd genoeg voor. En als ik dan ook weer in Oranje kom, zou dat alleen maar mooi zijn." Experimentele operatie Mott, zoon van een Engelse vader en een Nederlandse moeder, heeft bij zijn geboorte een hersenbloe ding gehad. Daardoor liep hij cere brale parese op; hij is spastisch. „Maar bij mij zie je dat niet zo." Dat komt doordat hij op zijn vijfde een experimentele operatie onderging. Zijn herstel vergde bijna een heel jaar, hij moest alles opnieuw leren. „Maar het heeft enorm geholpen", iiil TOCHT VOOR GOED DOEL weet hij. „Anders had ik nu in een elektrische rolstoel gezeten." Mott kon zelfs nog lange tijd lo pen. Maar sinds ruim tien jaar is dat er nauwelijks meer bij. Maar met zijn rolstoel en handbike komt hij overal. Toen zijn ouders akkoord gingen met die vroege chirurgische ingreep, deden ze dat met de hoop dat hij op latere leeftijd zelfstandi ger en onafhankelijker zou zijn. Er waren risico's aan verbonden, maar het pakte goed uit. Daar plukt de Walchenaar nu de vruchten van. De student Human Resource Management aan de HZ vindt zijn uitdaging in het sporten. Zo'n ne- gen jaar basketbalde hij bij RBVM in Middelburg. Tot 2012, toen hij tij dens een training omviel met zijn rolstoel en zijn schouder brak. Daarna ging zijn schouder vaak uit de kom, wat enorm pijn deed. Een maal terug merkte hij dat zijn arm niet meer zo goed functioneerde. De zware bal kreeg hij minder goed geworpen. „Toen stond er een keer een scout van het Nederlands rol- stoelrugbyteam langs de kant en die zei: zou dat niet wat voor jou zijn? Zo is het in 2015 begonnen." Hij leerde de basis in Antwerpen, ging naar een club in Utrecht en speelt nu in Gent. Met die club komt hij uit in de Nederlandse competitie, omdat de sport in Bel gië nog veel kleiner is. Ook traint hij nog steeds in Antwerpen. Mott schopte het snel tot Oranje en trainde elke zaterdag vijf uur met de selectie in Amsterdam. „Maar op een gegeven moment werd mijn dubbelprogramma te zwaar", ver telt hij. „Ik was me kapot aan het werken. Ik was moe op school en moe bij de trainingen. Van de HZ zelf kreeg ik wel een topsportrege ling, maar de docenten werkten er niet aan mee. Anders was het alle maal wat makkelijker te combine ren geweest." Eind 2017 viel Mott, die zich on voldoende kon richten op zijn sport en zich daardoor minder snel ont wikkelde, buiten de EK-selectie. „Daar was ik natuurlijk niet blij mee, maar ik had er wel begrip voor. Maar ik ben pas 23, ik heb nog tijd genoeg." 'Murderball' Rolstoelrugby is een harde indoor- sport, ideaal voor sporters voor wie rolstoelbasketbal te lastig is gewor den. Aanvankelijk werd het inter nationaal zelfs 'murderball' ge noemd, vanwege het ruwe spel waarbij de sporters vaak botsen en op de grond komen te liggen. Mott: „Het is een dynamische sport. Als je er ooit iets van ziet, dan zijn het de crashes. Ik val ook heel regelma tig voorover. Ik moest daar in het begin wel aan wennen, maar in middels kan ik goed incasseren én uitdelen." Tegelijkertijd is het ook een tac tische sport. De gemengde ploegen bestaan uit vier spelers, die moeten proberen om de bal aan de andere kant van het veld over een lijn te brengen. Verdedigen, blokkeren, snel manoeuvreren, het hoort er al lemaal bij. Mott is een aanvallende speler. Hij heeft 2,0 als classificatie, waar spelers met 0,5 het meest be perkt zijn en spelers met 3,5 de meeste lichamelijke mogelijkhe den hebben. In totaal mag een team uit 8,0 punten bestaan. „Het mooie is dat ze altijd wel een 'twee tje' zoals ik kunnen gebruiken", zegt de Walchenaar. „Ik kan zowel verdedigend als aanvallend ingezet worden." De sport is in Nederland en Bel gië nog klein; het aantal clubs is op twee handen te tellen. Mott komt dan weliswaar uit voor Gent, als gastspeler doet hij ook wel eens mee met andere teams. „Een keer werd ik gebeld door een club uit Amsterdam. Of ik mee wilde naar een internationaal toernooi in De nemarken. la hoor! Toen ben ik met mijn vader, die vaak voor mij rijdt, daar naartoe geweest. Dat heb je als het wereldje zo klein is." Toch mag de sport van Mott wel wat groter worden en meer be kendheid krijgen. „Dan hoef ik misschien niet meer uit te leggen dat het niet zomaar een hobby is, maar serieuze topsport." „We zijn er net inderdaad." „Ligt er een beetje aan. Soms twee uur of een uur, maar soms ook maar een kwartiertje." „Klopt ja, we konden zo met de fiets naar het hotel. Je zou mis schien denken dat dat lekker is, maar dat was juist klote eigenlijk. We sliepen boven op die berg, dan heb je natuurlijk minder lucht. Maar goed, iedereen ligt boven, dus het is voor iedereen het zelfde." „Na vandaag eigenlijk weer een stuk beter. Of nou ja beter, ge woon weer goed. Vanmorgen was ik wel een beetje gaar." „Ja, je merkt dat iedereen dit effe nodig had na zo'n zwaar blok van drie dagen. Je zag dat iedereen snakte naar een dag als vandaag." „Heel mooi en zwaar. Ik denk dat we als ploeg super gereden heb ben en ikzelf heb ook weer de be vestiging gekregen dat ik goed be zig ben." „Sterkste weet ik niet, maar in de breedte zijn we in elk geval erg sterk. Ik denk dat het alweer een tijdje geleden is dat een Neder landse ploeg er zo goed voorstond in de Tour." „Zet die namen naast elkaar en je ziet dat zij de beste ploeg zijn en de beste renners hebben. Maar dat betekent natuurlijk niet dat de rest het niet moet proberen, dat hebben wij denk ik ook laten zien met Stevie (Kruijswijk), die vol gas in de aanval gaat. En ook Val- verde, Quintana en Dumoulin hebben het geprobeerd. Sky kan wel de beste ploeg zijn, maar ook zij kunnen gesloopt worden." „Bijvoorbeeld toen een aantal rit ten terug een of andere moun- tainbiker met een salto of weet ik het wat over ons heen sprong. Dat was ik eigenlijk alweer vergeten, terwijl ik het met eigen ogen zag gebeuren en toen dacht: wauw. Als iemand het 's avonds dan weer aanhaalt, komen dat soort dingen pas weer naar boven." zaterdag 21 juli 2018 Mott kan incasseren en uitdelen GO Roeland van Vliet Grijpskerke Bruce Mott wil graag weer terugkomen in Oranje. „Maar het is geen doel op zich." foto lex de meester Bruce Mott is één van de personen die op 1 en 2 sep tember meedoen aan een sponsor loop van 120 kilome ter. Zij gaan binnen 24 uur twee rondjes Walcheren lopen, om geld op te halen voor de stichting Boukarabou van Stefan Mes. Dit zal worden besteed in Gambia. Mott is nu al aan het trainen in zijn hand gedreven rolstoel. „Het geld gaat in Afrika onder meer naar gehandicapte kinderen. Die worden daar als minderwaar dig gezien. Ik wil juist laten zien dat er met een handicap heel veel mogelijk is." Arwin Willemsen Valence Hey Antwan, net in het hotel aangekomen? Hoe lang duren die verplaatsin gen van de finish naar het hotel meestal? Bij die bergritten zaten jullie al lemaal al redelijk snel in het hotel volgens mij hè? De Tour is nu dertien ritten on derweg, hoe is het met het li chaam? Wat dat betreft wat het denk ik fijn dat er een vlakke etappe op het programma stond? Hoe heb je de afgelopen berg ritten ervaren? Tijdens de Tour bellen we drie keer per week (op dinsdag donderdag en zaterdag) met de Zeeuwse renners in de Tour, Marco Minnaard en Antwan Tolhoek. Jullie zijn als ploeg op dreef. Vind jij dat jullie een van de sterkste ploegen in de Tour zijn? Hoe kijk jij trouwens naar Team Sky en hun sterkte? Wat ik me nou ook nog afvroeg: er gebeurt op zo'n Tourdag waarschijnlijk zoveel. Heb je überhaupt tijd om al die gebeur tenissen te laten bezinken? „Nee, soms besef je achteraf pas van: oh ja, dat is ook nog gebeurd vandaag." Zoals?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58