14 WEE Lex Greve in Oostkapelle hoopt de komende winter wat geestelijk vertier te brengen op 'Zeeuwse Zondagen'. Lezingen, debatten over filosofie, religie, politiek. Jawel, hij durft het te zeggen: een beetje gericht op de bovenlaag. PORTRET LEXGREVE Tekort gekomen, tekort geschoten, ik vind dat ik mijn kinderen te weinig heb meegemaakt Iksta zo vrij in de wereld. Ook al heb ik beperkte middelen Hij belt op over Spengler. Spengler? U weet wel, de Duitse cultuurfilo soof die al in 1918 de ondergang van ons Avondland voorspelde. Spengler dus, klinkt het enthousiast door de telefoon. Het moet in september een hele dag wor den in Middelburg, met sprekers en debatteerders die over zijn gedachte goed gloedvol met elkaar in gesprek gaan. Namen van gasten heeft hij al. Zoals de uit Terneuzen afkomstige fi losoof Ad Verbrugge. En wat te den ken van Thierry Baudet, jurist, histo ricus, filosoof. Ook politicus, toch? Zeker, maar hij is nu uitgenodigd als kenner van Spengler. Het is Lex Greve die belt. Het is zijn initiatief, zijn idee om een Spengler- dag te organiseren. Hij neemt contact op met de krant, want het is aanne melijk dat zo'n filosofisch onderwerp niet meteen op hordes belangstellen den mag rekenen. We zullen moeten harken, laat hij enthousiast weten. Wie is die man, die het aandurft om een publieksdag te organiseren over een in de vergetelheid geraakte Duitse filosoof? „Kom maar naar Oostkapelle", zegt hij als we afspre ken. „Maar weet wel dat je in een eenpersoons huishouden terecht komt." Wat hij daarmee mag bedoe len, wordt duidelijk als we voor een onopvallende rijtjeswoning niet ver van het dorpscentrum parkeren. We lopen door de voortuin waar onkruid welig bloeit: „Ik tuinier voor de bijen." Meteen na de voordeur stuiten we op stapels boeken. Tegen de muur staan schilderijen op de grond. In de woonkamer is de vloer ook bezaaid met stapels boeken, tijdschriften, kranten, cd's. „Neem plaats", wijst hij naar een rode fauteuil. „Ja, ga zitten, de meeste bezoekers denken dat het mijn stoel is. Maar ik zit altijd hier" - hij wijst naar een driezitsbank die voor ruim de helft onder boeken en cd's schuil gaat - „en weet je waarom?" Onder het raam staat een bescheiden televisie. „Op de bank heb ik precies de goede afstand tot het scherm." Er volgt een verhaal over perikelen met Delta, de nutsvoorziener die hem van analoog naar digitaal wil overzetten. Daar heeft hij geen zin in, analoog vindt hij goed genoeg. Dus heeft hij nu maar besloten om de tv de deur uit te doen. Per 20 augustus is het zover: „Dat vind ik wel een uitda ging. Programma's als VPRO's Te genlicht mag ik graag zien. Maar ik heb geen internet, ik zou er verslaafd aan kunnen raken. Met mijn telefoon kan ik bellen en sms'en. Als ik wil in ternetten ga ik naar de bibliotheek of een bevriende dominee hier op het dorp." Hij noemt zichzelf een man die makkelijk contacten legt. Zo komt hij ook over. Een vlotte prater, die toch wel nieuwsgierig is naar zijn ge sprekspartner en daarom ruimte laat. Gepensioneerd, al geruime tijd, vol gend jaar hoopt hij zijn zeventigste verjaardag te vieren. „Ik woon hier al leen, al meer dan vijfjaar nu. Een hele goede vriendin, die heb ik inder daad. Ze komt, en ze vertrekt. Omdat ik dat wil. Ik ben nu eenmaal graag regelmatig op mezelf." „Dat is wat ik echt bedoel: op mezelf. Alleen klinkt erg alleen." „Weet je, er zijn zo veel dingen die ik moet onthouden. Boeken, artikelen. Binnenkort hebben we de dag met Spengler. Als het lukt wil ik een serie 'Zeeuwse Zondagen' in de winter op zetten. Want dan zijn de zondagen niet zo gezellig hier. Ik heb nog zat ideeën voor bijeenkomsten. Bijvoor beeld over het fenomeen algoritme - daarover valt heel veel te zeggen en te bedenken. Ook de metafysica kan, dat is een heel mooi onderwerp. Voor ik naar Oostkapelle verhuisde, orga niseerde ik jarenlang de serie 'Win- tergasten' in de Waalse Kerk in Breda. Gesprekken over religie, politiek, maatschappij, wetenschap. Met men sen als Huub Oosterhuis, de pas over leden Klaas Hendrikse, politicoloog Jos de Beus, wetenschapper Robbert Dijkgraaf. Het was een succes, als ik nu in Breda ben vragen mensen me: wanneer begin je weer?" „Ik ben getrouwd geweest. Het is bijna 21 jaar geleden dat ik gescheiden PASPOORT ben. Dat was tegen mijn wens en be doeling in. Die scheiding is nog steeds een open zenuw. We hebben drie kinderen: Maarten is 36 jaar, Meike 35 en Harriët 31. Ik ben ge scheiden toen zij halverwege de middelbare school waren. Tekort ge komen, tekort geschoten, ik vind dat ik mijn kinderen te weinig heb mee gemaakt, te weinig heb gezien. Kijk, hier, bovenop de kast: ik heb drie portretten van mezelf laten schilde ren, voor ieder kind één. Misschien ga ik ze binnenkort overdragen. Ik heb ook tegen mijn kinderen gezegd: als ik morgen doodga, lees dan elk briefje hier in huis waar mijn hand schrift op staat. Op die papiertjes staan gedachten en ingevingen van mij, daar zouden ze me beter door leren kennen." Belangrijk was zijn studie rechten in Utrecht, van 1971 tot 1978. Die maakte hij niet af. Achteraf noemt hij het een verkeerde keuze, de school voor journalistiek, een studie geschiedenis of filosofie had hem beter gepast. Op zijn 21ste kreeg hij te kampen met een chronische ziekte. Het was een ontsteking in de darmen, te pas en te onpas vlamde die op. Vijftien jaar duurde het voor de ziekte onder controle was. „Ik was lid van het Utrechts Stu denten Corps, USC. Maar ik mocht geen bier drinken. In januari 1972 ben ik zelfs een heel jaar naar huis gegaan. Echt, het is een walgelijke ziekte, ik slik er nog pillen voor. Mijn dochter Meike heeft het ook. De in ternist, die me behandelde, zei: je moet stress voorkomen. Als ik nu te rugkijk, dan heeft die ziekte heel veel uitgemaakt." Zijn loopbaan - hij vermijdt het woord carrière: van 1980 tot 1983 was hij persoonlijk medewerker van Ger- rit Gerritse in de CDA-fractie. Daarna werkte hij als ambtenaar die bedrijven moest aantrekken voor de gemeente Oss, werd hij account-ma nager bij een bedrijf dat interactieve cd's ontwikkelde en maakte uitein delijk de overstap naar ABN AMRO MeesPierson. In die laatste baan moest hij nieuw vermogen binnen halen. Dat deed hij tot 2008. „Ik was 'general banker', tien jaar lang, de bomen groeiden tot in de hemel. Daar kwam het gevoel dat de bank niet mijn wereld was." „Ik ben rooms opgevoed in Bergen op Zoom. Op mijn achttiende ben ik gaan twijfelen. Toen ik The God Delu- sion (God als misvatting) van Richard Dawkins las, was het helemaal afge lopen. Op dat moment was ik 45 jaar, of iets ouder. De interesse voor reli gie is gebleven. God bestaat niet, het instituut is verderfelijk, maar de kerk als gemeenschap is wel gezellig. Neem de biecht. Ik heb begrip voor imperfectie. Als je buiten de pot piest, dan heb je altijd nog de biecht. Dat staat me aan." „Ja, hoe in vredesnaam? Dat zit zo. In Utrecht was huisgenoot Carel van Hoogenhuyze één van mijn beste vrienden. Zijn vader was huisarts, de familie heeft op Walcheren het land goed Zeeduin. Van 1974 tot 1978 ben ik daar zomers geweest. Carel kwam in 1980 om bij een ongeluk in Afrika. Ik heb een ongelooflijke band met zijn familie behouden. Altijd heb ik gezegd: ik kan in Oostkapelle gaan wonen. Na twaalf jaar Breda was het in 2012 tijd om nog eens wat geks te doen. En kijk, hier zit ik, in mijn huurhuis. Ja, ik ben aardig ingebur gerd. Ik zit in het bestuur van de Schildersweek Domburg. En we hebben hier een informele heren club, de Badmannen. In Zeeland valt nog veel te doen. Ik zie hier vooral massatoerisme. Organiseer ook eens iets voor de elite, denk ik dan. Dat ga ik dus doen." „Ik heb vrienden met een dikke Audi. Ze zijn succesvol, moeten te hard werken en kijken met enige ja loezie naar mij. Vroeger hebben ze wel gemeesmuild over mij. Maar nu... Ik sta zo vrij in de wereld. Ook al heb ik beperkte middelen. Ik heb een dak boven mijn hoofd, een bed. Natuurlijk koop ik te veel boeken. Altijd non-fictie. Als ik een roman lees, dan houd ik het gevoel dat het toch maar verzonnen is. Kunst koop ik ook." Hij haalt een Antoine Mes tevoorschijn, dertig jaar geleden ge kocht in Vlijmen. „Dat is zo'n fantas tisch ding." En verder: „Ik heb een aversie tegen luxe. Je zult mij nooit in een viersterrenhotel aantreffen. Dat zat zeker in mijn opvoeding. Met dat internet, dan word ik gek van de overvloed. Ik lees gewoon liever een boek." zaterdag 21 juli 2018 GO 'Doe eens gek en ga in Oostkapelle wonen' Jan van Damme U liet eerst het woord 'alleen' val len. En veranderde dat in 'op me zelf'. Waarom dan, 'op mezelf'? Te druk dus om samen te wonen? Lex Greve: geboren in 1949 in Bergen op Zoom. Na HBS-A een niet afgemaakte stu die rechten in Utrecht. Diverse banen, van 1998 tot 2008 'general banker' bij ABN AMRO MeesPierson. Getrouwd ge weest, drie kinde ren. Organisatator van lezingen. Op 15 september organiseert Lex Greve in de ZB Bi bliotheek van Zee land in Middelburg een Spengler-dag. Deze valt samen met het honderd jaar geleden ver schenen werk On dergang van het Avondland van Os- wald Spengler. De nieuwe pocketuit- gave van de verta ling wordt dan ge presenteerd, even als de biografie van Spengler. Er wor den inleidingen ge geven door profes sor Frits Boterman (historicus), Ad Verbrugge (filo soof) en Thierry Baudet (jurist, his toricus, filosoof, politicus) en Jelle van Baardewijk (fi losoof). Meer informatie over de Spengler- dag: triple.eye@ outlook.com. Hoe komt u in Zeeland terecht? In een eerder gesprek hoorde ik u zeggen: soberheid is luxe voor de geest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50