f Diplomatieke band Nederland -Turkije hersteld 4 Paniek in Engeland. Daar werd deze week gewaarschuwd dat gevaarlijke haaiensoorten door klimaatverandering richting Britse wateren komen. Moeten we in Scheveningen straks beducht zijn op Jaws-achtige taferelen? Je zal maar een Britse badgast zijn - ook het Verenigd Koninkrijk is be vangen door de hittegolf- en net lekker met je krantje op het strand zitten. „We will bite them on the beaches!", kopte de Daily Mail deze week boven een foto van een grote witte haai die zijn angstaanjagende tanden laat zien. „Tien haaiensoor ten komen naar Engeland, inclusief de dodelijke oceanische witpunthaai. De meest gevaarlijke van alle haaien", huivert The Times. Haaien die nu alleen in tropische gebieden leven, zullen naar het noorden zwemmen omdat het zee water daar warmer wordt, denkt de Britse haaienonderzoeker Ken Col- lins van de universiteit van South- ampton. Hij voorspelt dat onder an dere de hamerhaai, de zandtijgerhaai en de zwartpunthaai, die nu voor de kust van Spanje en Portugal zwem men, binnen dertig jaar koers zullen zetten naar de Britse eilanden. Vanaf daar hoeven ze alleen maar even het Kanaal door te zwemmen om ook strandgangers in Nederland de schrik van hun leven te bezorgen. Een spannend idee, beaamt onder zoeker Jurgen Batsleer van Wagenin- gen Universiteit. „Als bioloog zou ik het fantastisch vinden. Dan hoefik niet meer naar de tropen om mijn fa voriete dieren te zien", grapt hij. „Maar de kans dat je hier ooit een witpunthaai ziet terwijl je op een surfboard ligt, acht ik verwaarloos baar." Klimaatverandering zorgt er nu al voor dat vissoorten zich verplaatsen. Zo vinden Nederlandse vissers te genwoordig vaker rode mul en inkt vissen in hun netten. Zeebaarzen die vroeger vooral in het zuidelijke deel van de Noordzee zaten, zwemmen nu volop voor onze kust. En kabel jauw wordt zelfs al gespot in de Noorse fjorden, weet onderzoeker Niels Brevé van Sportvisserij Neder land. „We zien de laatste jaren ook duidelijk meer inheemse haaien, vooral in Zeeland. Het warme Oos- terscheldewater lijkt een kraamka mer voor ze te zijn." In de Noordzee komen negen haaiensoorten voor, waaronder - sporadisch - de 3,5 meter lange ha- ringhaai en (ook zeldzaam) de reu- zenhaai, die zelfs bijna 10 meter lang kan worden. Dat met opwarmende zeestromen de komende decennia vaker tropischere haaiensoorten de Noordzee in zullen zwemmen, is best aannemelijk, zegt wetenschap per Batsleer. „Maar dat zal dan eerder gaan om een paar dwaalgasten, geen hele populaties. De oceanische wit punthaai heet bijvoorbeeld niet voor niets oceanisch; die heeft een ande re habitat nodig. De Noordzee is voor zulke soorten maar een ondiep badje." Hij vindt het een beetje overdre ven, al die aandacht voor haaien. Discovery Channel houdt komende week zelfs een heuse Shark Week waarbij tv-kijkers worden over spoeld met beelden van woeste haaien die met hun kop tegen dui- kerskooien beuken. „Ik snap het wel, zulke beelden zijn sensationeel. Maar mensen zijn eerder een gevaar voor haaien dan andersom." Haaien zijn als toppredatoren een belangrijke schakel in het ecosys teem van de oceanen, zegt Batsleer. „Zo eten ze bijvoorbeeld vissen die koraal eten. Als haaien wegvallen, kunnen deze soorten de overhand krijgen en het koraalrif aantasten. Overbevissing (in veel landen zijn haaienvinnen en -vlees een delica tesse, red.) en klimaatverandering verstoren de balans." De opwarming van de oceanen baart ook het Wereld Natuur Fonds zorgen. Veel soorten kunnen niet eens migreren als het water ze te warm wordt, zoals de haaien, zegt zeebioloog Monique van de Water van het WNF. „Schelpen, zeepaard jes en andere kleine zeedieren zijn gebonden aan bepaalde plekken, zo als koraalriffen. Die kunnen zich niet aanpassen in het tempo waar mee het klimaat nu verandert." De relatie met Turkije staat al lan gere tijd zwaar onder druk sinds het kabinet in maart vorig jaar twee Tbrkse ministers verbood om in Nederland campagne te voeren voor president Recep Tayyip Erdo- gan. De rel die daardoor ontstond, was voor beide landen reden hun ambassadeur terug te roepen. „Goed dat Turkije en Nederland de bladzijde samen omslaan, en we onze betrekkingen herstellen", zegt Blok in een reactie. „Dat is nodig om vrij te spreken over zaken die ons binden, maar ook over onder werpen waarover we van mening verschillen." Bezoek Nederland heeft de afgelopen tijd opnieuw gesprekken gevoerd met Turkije op ambtelijk niveau. Daar naast had Blok zelf ook twee ont moetingen met zijn Turkse collega Mevlüt Qavusoglu. 'Deze gesprekken hebben ertoe geleid dat Turkije en Nederland hebben besloten de diplomatieke betrekkingen te normaliseren', al dus Blok in de korte brief. Ook zal Blok nog dit jaar een bezoek bren gen aan Turkije. De partijen blijven het oneens over de gebeurtenissen in maart vorig jaar, maar er spelen volgens Blok veel be langrijkere kwesties tussen 1 Nederland en Turkije. „Denk aan de bestrijding van IS, het risico van terug kerende strijders uit Syrië en consu laire kwesties, maar ook onze zorgen over de rechtsstaat en de mensen rechtensitua tie in Tur kije." Beide landen hechten er dan ook aan een 'volwaardige diplomatieke relatie' te onderhouden. Nederland en Turkije botsten Goed dat we de bladzijde samen omslaan met elkaar van wege een voor genomen be zoek van (Javu- soglu aan Rot terdam, waar hij een campagnebij eenkomst wilde houden voor het Turkse referendum. Nederland be sloot hem op het laatste moment de toegang te ontzeggen, waarop Tur kije een andere minister naar Rot terdam stuurde, die toevallig in Duitsland was. Zij werd door de po litie tegengehouden en terugge bracht naar Duitsland. Turkije eiste excuses van Neder land. President Erdogan beschul digde Nederland onder meer van nazisme en fascisme. Die excuses kwamen er niet. Eind vorig jaar gingen de partijen ook al met elkaar om tafel om nader tot elkaar te ko men. Hoewel het gesprek volgens bronnen in een goede sfeer verliep, bleef een oplossing uit. zaterdag 21 juli 2018 Annemieke van Dongen Neeltje Jans w Kijk op de site bij /video Honderden haaien in de Noordzee krijgen dit weekend een zendertje. Er komt weer een Turkse am bassadeur in Den Haag en een Nederlandse ambassadeur in Ankara. Dat schrijft minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer. Maarten van Ast Den Haag/Ankara —minister Stef Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4