13 ping om zijn gasten in het gareel te houden. Hij pakt het nachtrapport erbij en wijst. „Nu mag ik de moeder van deze jongen gaan bellen om te vertellen dat haar zoon drugs ge bruikt heeft. Normaal gesproken be tekent dat onmiddellijke verwijde ring van de camping, maar dit was een net ventje. Ik maak vaak mee dat ze een grote mond hebben als je ze erop aanspreekt. Deze jongen gaf fat soenlijk antwoord." Het 'nette ventje' in kwestie ver raadde zich door grote pupillen en kaakschaatsen. „Alsof ze een stuk touw proberen stuk te bijten", ver duidelijkt Cobussen terwijl hij de te lefoon pakt. Even later heeft hij moe ders aan de telefoon. Zoonlief heeft ergens in Renesse in ruil voor een paar biertjes een pil gekregen, was zijn verhaal. Het was pas de tweede keer dat hij drugs gebruikt. De eerste keer had hij het braaf aan zijn ouders verteld. Klopt dat? Moeder bevestigt het verhaal. Maar de aanstichters, dat zijn die twee verkeerde vrienden van haar zoon, zegt moeder beslist. Na wat heen en weer gepraat wordt be sloten dat het nette ventje op de cam ping mag blijven, maar Cobussen zal de situatie goed in de gaten houden. En zijn maten ook, belooft hij. Campingvader Nee, ouder dan 21 komen ze er niet in, zegt Torsten Henke terwijl hij in de snackbar kroketten in het vet gooit. „Stel dat jouw dochter van net zestien hier rondloopt. Dan wil je ook niet dat er gasten van 28 omheen hangen." Het groepje meiden dat net de snackbar verlaat, illustreert zijn woorden. Allemaal zijn ze vijftien. Allemaal voor het eerst alleen op een camping. En zolang hun ouders er niet zijn om een oogje in het zeil te houden, is Gerard Cobussen hun campingvader. Smirnoff Ice en kant-en-klare ijs blokjes: die gaan het hardst, vertelt Timo de Graaf in de supermarkt van Duin en Strand. Kratten bier zijn voorgekoeld te koop. Naast de kassa is strategisch plek ingeruimd voor de diarreestoppers, hoofdpijnpillen en pleisters. „Vergeet de condooms niet", zegt Cobussen. „Héél belang rijk. Komt er een ventje naar me toe, heel beleefd: 'De condoomautomaat is leeg, meneer.' Ik zeg: 'Goed dat je het zegt, ik ga hem zo bijvullen.' Zegt hij: 'Maar ik heb ze nü nodig!"' Jeroen Deurloo heeft in de super markt zijn eigen broodwinkeltje. De frikandelbroodjes zijn er favoriet. „Kunnen ze een hele week op leven. Duitsers kennen het niet, maar zodra ze er kennis mee gemaakt hebben, willen ze ook niks anders meer." Je roen staat al sinds zijn zeventiende op de camping. Of het nu zijn 'gevor derde' leeftijd is (35) of zijn sympa thieke uitstraling: feit is dat meisjes hem met enige regelmaat benaderen met de vraag of hij misschien een morning-afterpil voor hen heeft. „Daar ga ik serieus mee om. Hier op de camping maken ze veel dingen voor het eerst mee. Daar hoort ook het eerste vriendje of vriendinnetje bij. Dan gebeurt er wel eens iets dat niet gepland is. Wij werken samen met een huisarts; dan zorg je dat zo'n meisje daar terecht kan." Grenzen verkennen Duin en Strand is de camping van de eerste keren. Eerste kater, eerste keer alleen op vakantie, eerste liefde, eer ste keer het eigen potje koken, eerste keer zoenen met een ander meisje. Cobussen heeft daar begrip voor. „Het is eigen aan de leeftijd: grenzen verkennen en experimenteren in hun race naar volwassenheid." En ja, dan kun je wel eens over de schreef gaan, dan moet je wel eens terugge floten worden. Daar is hij dan voor. De grootste zorg die de camping baas heeft: de opkomst van de pillen. „Gisteren heeft de politie nog twee jongens meegenomen die met hard drugs liepen. Voor softdrugs komen ze alleen bij handelshoeveelheden. Iedereen heeft het altijd maar over de drank, maar die drugs? Ons vaste per soneel herkent de signalen van drugsgebruik wel. De zomerkrachten hebben we twee jaar geleden laten bijscholen in samenwerking met In digo. Voor dit jaar had ik ook zoiets gepland, maar dat is om onduidelijke redenen niet doorgegaan. Ik maak me zorgen. Ik schat dat er in 75 procent van de tenten wel iets ligt." Zijn ob servaties zijn in lijn met een langjarig onderzoek naar drugsgebruik in Am sterdam. Daaruit blijkt dat drugs steeds 'gewoner' worden. Het gaat met name om XTC of MDMA, lach gas, cocaïne en ook ketamine. Hoe heette die flamingo ook weer? „Keta- mingo!" zaterdag 21 juli 2018 GO Raquel van Spanjen (I) verstuikte haar enkel en zit nu met haar been omhoog. Manon Blok (m) en Sasha de Gooy (r) houden haar gezel schap. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA V Een vriendinnengroepje aan een ijsje. Alle maal zijn ze vijftien, allemaal zijn ze voor het eerst op de camping. In de campings upermarkt van Duin en Strand verkoopt Timo de Graaf veel gekoelde kratten bier, kant-en-klare ijsblok jes en hoofdpijnpillen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49