12 WEE Vakantievierende jongeren op camping Duin en Strand in Scharendijke hebben geen last van de drank- en horecaregels. Wijn, bier en Smirnoff staan naast de tent, maar drugs zijn taboe. Wie pillen gebruikt, kan meteen vertrekken. REPORTAGE JONGERENCAMPING Wie zich misdraagt, is niet meer welkom. Dat zijn trouwens niet alleen jongens plaren. Roze vlekken op het gele, ver schroeide gras. Het is heet. Sasha en haar vriendinnen Raquel van Span- jen en Manon Blok hangen in hun campingstoeltjes onder het afdak van de caravan van Raquels ouders. Vader heeft strikte instructies gegeven: gas stel niet gebruiken, te gevaarlijk. Geen nood, het is prima barbecue- weer. „Ik heb voor het eerst zelf een barbecue aangestoken!", meldt Sasha. Een brandwond is het bewijs. Raquel zit met haar voet omhoog. Enkel ver stuikt. „Omdat ze over de rand van een hoge brug hing en ik haar toen heb teruggetrokken", zegt Sasha. Waarom Raquel daar hing blijft on duidelijk, maar het heeft iets te ma ken met dat het héél gezellig was gis teren. Manon heeft voor het eerst buikgriep gehad. Van de bbq waar schijnlijk. Of een kater, mompelt ze. Strenge regels Campingeigenaar Cobussen staat hoofdschuddend bij de verlaten tent naast het vriendinnengroepje. Voor de tent staat een geïmproviseerde ta fel: een plank op bierkratten. Véél bierkratten. Op de camping gelden strenge regels. Bijvoorbeeld: maxi maal vijf kratten bij de tent. Hier zijn het er iets meer. Het is een zootje, constateert Cobussen. „Ik heb van nacht nog gewaarschuwd: oprui men!" De 'tafel' gaat schuil onder de kledingstukken. Halflege vuilniszak ken getuigen van goede bedoelingen die nergens toe geleid hebben. Dat wordt een waarschuwing. Maar dan moeten de boosdoeners wel eerst te ruggekeerd zijn; ongetwijfeld liggen ze nu te slapen op het strand. Elke nacht patrouilleert Cobussen tot in de vroege uurtjes over de cam- Als de gasten hun drankje bij de tent nuttigen, valt dat onder drank gebruik 'in de privésfeer', legt cam pingeigenaar Gerard Cobussen uit. En dat mag, ook als je nog te jong bent om zelf drank te kopen. Sterke drank (vanaf 14,9 procent) en over matig drankgebruik zijn uiteraard niet toegestaan. Toch komt het wel een keer of tien per seizoen voor dat Cobussen ouders moet bellen met de mededeling dat hun kind geen maat kon houden. „Het bewijs ligt hier voor me op de grond, zeg ik dan. Ze mogen hem of haar direct komen op halen. Wie zich misdraagt, is niet meer welkom. Het zijn trouwens niet alleen jongens hoor. Kijk maar." Hij pakt een stapel pasjes. „Ingeno men toegangspassen voor mensen die niet op de camping staan. Wij trekken bezoekers vanuit de wijde omgeving en vakantieparken. Ze ko men af op onze discotheek. In De Schuur komen echte publiekstrek kers als JeBroer, Snollebollekes en Mr. Polka. In De Schuur is het feest, we ten ze nu. Maar als ze zich niet kun nen gedragen, is het direct klaar. Zero tolerance. Staan ze daarna te huilen bij de receptie: of ze toch niet naar binnen mogen, want al hun vrienden gaan en zij kunnen niet mee, hun va kantie is verpest... Jammer dan. Had den ze maar normaal moeten doen." Sasha de Gooy (17) uit Woerden wijst naar haar voeten: „Flamingo slippers. En we hebben ook flamin golampjes." Rondom de tent liggen nog wat half verschrompelde exem- leep all day, party all night' staat op het knalroze glitter T- shirt dat een paar honderd meter voor de ingang van jonge- rencamping Duin en Strand op de grond ligt. Feesten, zee, zon: daar draait het hier om. De flamingo's zijn het helemaal dit jaar. In vak M werpt een groep jon gens en meiden zich onder grote hi lariteit op een enorm exemplaar. „Dit is de Ketamingo!", roept een van de jongens met een stem die verraadt dat hij al een paar dagen flink aan het feesten is geweest. De flamingo is ook niet meer wat-ie geweest is: zijn rechtervleugel hangt futloos op de grond. Ongetwijfeld lekgeprikt op een van de vele glasscherven op de grond, nog niet opgepakt door de veegwagen die iedere morgen het terrein weer een beetje toonbaar maakt. Biertje bij de tent Camping Duin en Strand profileert zich expliciet als camping voor jon geren tussen de 15,5 en 21 jaar. Op de website staat wervend te lezen dat een wijntje of biertje bij de tent geen enkel probleem is. Duin en Strand is naast De Duinhoeve op Haamstede de enige jongerencamping die nog overeind is gebleven sinds de aan scherping van de drank- en horeca- wet. Daarmee werd de minimum leeftijd voor gebruik van alcohol in horecagelegenheden - en de verkoop in winkels - verhoogd van 16 naar 18 jaar. Campinggasten krijgen bij de inschrijving een polsbandje dat aan geeft of ze boven de 18 zijn. Handig voor in de supermarkt, het café en discotheek De Schuur, die zich op het campingterrein bevinden. zaterdag 21 juli 2018 GO Koud bier, condooms ndel- oodjes Ondine van der Vleuten -Gerard Cobussen A De traditionele kratjes bier ontbreken niet. A Campingbaas Gerard Cobussen belt de ouders van een jonge drugsgebruiker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48