8 Stekker kan bijna in Zonnepark Scaldia bij Vlissingen Bedrijfseconomisch gezien is het jammer dat de stekker er nog niet in zit. Al weken is het zonnig en onbe wolkt. Maar met nog ruim zes we ken te gaan tot de oplevering, is het project van opdrachtgever Scaldia BV bij lange nog niet klaar. Er ligt nog geen enkel zonnepaneel. Vanaf de rotonde aan de Engelandweg lij ken de aluminium tafels waarop de zonlichtvangers komen te liggen, zich uit te strekken tot de einder. Schijn bedriegt. Van de 1796 te bouwen tafels zijn er nu 173 vol tooid. Per tafel moeten de panelen per groep worden aangesloten. Op de vier secties van het project wor den kant- en klare transformator stations geplant die de stroom doorvoeren naar het schakelstation van netwerkbedrijf Stedin aan de zuidkant van het havengebied. Ste din leidt de duurzame stroom weer verder naar het hoogspanningsnet van landelijke netbeheerder Ten- neT. Poolse werknemers Er zijn deze dag nauwelijks werk nemers te bespeuren, totdat we hal verwege de Westhofweg op een groepje Polen stuiten. Dat is in dienst van een onderaanne mer die voor hoofdaanne mer ib vogt onder meer de tafels monteert. In de brandende zon, maar Vroeg of laat gaat het regenen, maar laat het niet te veel zijn, want anders verandert dit terrein in een modderpoel daar hebben de Poolse werklieden geen boodschap aan. „We drinken wat vaker, maar douwen gewoon door", zegt Pool Martin in zijn beste Nederlands. Toch is er absoluut geen paniek in de bouwkeet waar het manage ment de bouw in goede banen moet leiden. „Zes weken lijkt kort, maar binnenkort gaan we opscha- len", zegt Gert-Jan Coumou, de veiligheidsmanager en lokaal woordvoerder van Zonnepark Scaldia. „Dan loopt er hier 250 tot 200 man rond. Kijk, het gaat om bewezen techniek. Het is puur de massa die dit project moeilijk maakt. Ook zitten we op een lastig bereikbaar langge rekte plek, zo tussen het havengebied en de Bern- hardweg- West. Trucks kunnen hier niet komen, dus die lossen voor ons bij Verbrugge Terminals. De logis tiek is best ingewikkeld, voor de rest is het plug play." Door de droogte lijkt het uit vier stroken bestaande zonnepark op een stoffige prairie. Coumou hoopt dat hoosbuien aan Vlissingen voor bij zullen trekken. „Het gaat vroeg of laat regenen, maar laat het niet te veel zijn, want anders verandert dit terrein een modderpoel." De zilvervloot is wel binnen. Voor de bouw van het park is rijks subsidie voor duurzame energie geoogst. De totale investering be draagt 41 miljoen euro. Het park produceert met 54,5 megawatt ver mogen straks voldoende stroom om 24.000 huishoudens van duur zame energie te voorzien. Aange zien Zeeland de meeste zonuren van Nederland telt en de zonnepa nelen onder een hoek van tien pro- Het gaat om bewezen techniek. Het is puur de massa die dit project moeilijk maakt cent in oost-west-richting ideaal zijn opgesteld, moet het park zich in tien tot vijftien jaar tijd terugver dienen. Voorlopig is Scaldia het grootste zonnepark van Nederland, maar in Groningen staat een veel grotere zonneweide op stapel. Met 103 me gawatt levert dat ruim twee keer zoveel stroom. zaterdag 21 juli 2018 GO Zonnepark Scaldia in aanbouw in het Vlissingse havengebied van North Sea Port. fotos ruben oreel De grootste van Nederland Over anderhalve maand staan er 141.204 zonnepanelen in een ring om het Vlissingse havenge bied. Zonnepark Scaldia wordt met een vermogen van 54,5 me gawatt (voorlopig) het grootste zonnepark van Nederland. Frank Balkenende Vlissingen - Gert-Jan Coumou, veiligheidsmanager zonnepark De Poolse werknemers hebben geen boodschap aan de bran dende zon: „We drinken wat vaker, maar douwen gewoon door." -Gert-Jan Coumou, veiligheidsmanager zonnepark

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44