North Sea Port goed voorbeeld Negatief duikadvies voor wrak Le Serpent Regen 2 Tv! vt SIGNAALVLAGGEN NIEMAND WEET Commentaar Het Vlaams-Zeeuwse fusiebedrijf North Sea Port maakt een goede start. De directeuren Daan Schalck en Jan Lagasse constateren elders in deze krant dat het model werkt. Gent en Zeeland Seaports waren goede en redelijk be kende havens, maar hun samenwerking legt duidelijk gewicht in de schaal. North Sea Port is een flinke speler, zowel voor au toriteiten als voor zakenpartners in de hele wereld. Hoewel de volledige oogst pas in de komende jaren wordt binnengehaald, smaakt deze grensoverschrijdende samenwerking nu al naar meer. Voor het onderwijs en voor de gezondheidszorg lijkt er ook winst te halen. Eigenlijk op alle terreinen waar Zeeland zelf on voldoende omvang of kracht heeft. Eén kanttekening: schaal vergroting is niet vanzelfsprekend goed. Neem het toerisme. Bedrijfseconomisch is het misschien efficiënt om van de Zeeuwse en de Belgische kust één groot vakantiepark te maken. Voor de kwaliteit van het toeristisch product moeten er echter grote verschillen blijven, veel couleur locale. Ook de meeste culturele organisaties kunnen beter apart opereren. Als je de Zeeuwse en de Vlaamse culturele eigenheid in de blender gooit, is de kans groot dat het smakeloze prut wordt. Zeeland heeft in het nieuwe havenbedrijf minder zeggenschap dan voorheen. De economische voordelen wegen daar duidelijk tegenop. Deze les van North Sea Port kunnen andere Zeeuwse instellingen en bedrijven toepassen. Ook met partners in Holland en Brabant. Economische voordelen wegen duidelijk op tegen verlies van zeggenschap Op 26 mei kwamen ervaren duikers uit Den Haag en Zoetermeer om het leven, omdat ze in het wrak de weg kwijt raakten en niet meer tij dig buiten wisten te komen. Sinds dien wordt nog steeds gedoken op het oude betonschip dat op ruim twintig meter diepte ligt. „Ook door een hoop buitenlandse dui kers die de voorschriften op de site en het bord op de kant misschien niet lezen", aldus Bijl. „Daarom ALMANAK hebben we nu extra bordjes ge plaatst, waarmee we de mensen nog bewuster willen maken van de risico's wanneer ze op Le Serpent duiken." Verboden is een duik dus (nog) niet, maar in verschillende talen Iedereen snakt er zo langzamer hand naar, naar een verfrissende regenbui. De weersvoorspellin gen beloven wat dat betreft nog weinig goeds. Het blij ft voorlopig zomers warm, zonder enige kans op wat hemelwater. Sommige mensen hebben meer geluk. Een collega was op vakantie geweest Met extra bordjes willen we de mensen nog bewuster maken van de risico's wordt dat nu wel sterk afgeraden door de beheerder van het wrak. Bijl verwacht op z'n vroegst aan het eind van de zomer meer duidelijk heid te kunnen geven over eventu ele definitieve maatregelen. in Frankrijk en onderweg in Luxemburg passeerde zowaar een regenbui, de enige in heel West-Europa zo te zien op de mobiele telefoon. Terug thuis vertelde hij het goede nieuws aan één van zijn buren. De reactie was tekenend: 'Heb jij regen ge had op vakantie? Bofkont!' Beperkt toezicht op Nollestrand Dode eenden door botulisme in Veste TERNEUZEN Race tussen zes bedrijven om prijs Op het Vlissingse badstrand hijsen strandwachten Merel Meulmeester en Daniëlle de Ridder de roodgele vlag. De zon schijnt, zoals bijna elke dag deze zomer. Erik en Trudy de Gilde zitten heerlijk op het eigen privéterras van hun Beachroom bij Pier 7. Een meter of tien verder, bij de trap die naar de boulevard leidt, staat een groot bord met uitleg over de vlaggen. „We zitten hier al een paar dagen, maar hebben nog nooit echt op dat bord gelet", bekent Trudy. Maar vooruit, het Amers- foortse duo wil best meedoen aan een miniquiz. Wat betekenen de signaalvlaggen? Eerst de geelrode. Trudy: „Goed om te zwemmen, maar wel uitkijken." Erik: „Veilig binnen de boeien, er is toezicht." De zwartwitte roept bij Trudy as sociaties op met een racebaan, Erik vermoedt toch iets van gevaar- maar wat? De rode weervaan. Trudy: „Opletten dat er niet te veel stroom is. Niet te ver de zee in." Erik: „Is dit een vlag? Een windzak die de windrichting aangeeft." Het vraagteken is voor beiden precies dat: één groot vraagteken. De rode vlag is wel duidelijk: de zee op zijn gevaarlijkst. En de gele? Trudy: „De zee is op zijn mooist, je kunt er ge rust in zwemmen." Erik: „Het is su- perveilig. Ongestoord de zee in, zonder gevaar." Uitslag: twee keer goed, verder fout. En één keer héél fout. Want geel is gevaar. Verborgen gevaren De zee is geen zwembad, zegt strandwacht Albert Dijkstra van het Vlissingse badstrand maar weer eens. Vooral als de gele vlag wappert, is het uitkijken geblazen. „Bij de rode hebben mensen al snel de associatie met gevaar en 'verbo den te zwemmen'. Maar dan is meestal de situatie ook wel duide lijk, storm bijvoorbeeld. Bij de gele vlag gaat het om meer verborgen zaterdag 21 juli 2018 II Staatsbosbeheer komt met een negatief duikadvies voor het wrak Le Serpent in de Grevelin- gen bij Scharendijke. Het is een tussenoplossing in afwachting van het overleg met alle belang hebbenden, zegt woordvoerder Joke Bijl. Marcel Modde Scharendijke - Joke Bijl, Staatsbosbeheer Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De strandbewaking op het Nollestrand is be perkt en incidenteel, waarschuwt de ge meente Vlissingen. De strandbrigade patrouil leert op het water en ob serveert vanuit de toren van de strandpost. Bij verwachte drukte op heel mooie dagen wor den extra mensen inge zet. Op het Badstrand is de bewaking op sterkte. De maatregel komt door ruzie tussen Waterschap Scheldestromen en Vlis singen over wie verant woordelijk is voor de vei ligheid. Vlissingen meldde het geschil onder andere bij de commissa ris van de Koning. THOLEN In de Veste in Tholen- stad is botulisme gecon stateerd. Dat laat de ge meente weten. De afge lopen dagen is een aantal dode eenden aangetrof fen. Botulisme is een ver giftiging door het gif bo- tulinetoxine waaraan vooral watervogels en vissen sterven. De ge meente voert dagelijks controles uit en verwij dert dan eventuele dode dieren. De gemeente ad viseert inwoners niet in de Veste te zwemmen of te vissen. Ook de hond van het water laten drin ken is onverstandig. De gemeente sluit niet uit dat ook in ander water botulisme voorkomt. Zes Zeeuws-Vlaamse bedrijven zijn in de race voor de Maatschappelijk Verantwoord Onderne- men-prijs (MVO). De Appelaere, Camping Zonneweelde, De Ket- chupfabriek, Poppe In stallatietechniek, Slowd en Voedselbrongraauw zijn volgens de jury be drijven die rekening houden met de samen leving en het milieu. MVO-prijs Zeeuws- Vlaanderen is een initia tief van de Rabobank en de gemeenten Sluis, Terneuzen en Hulst. Stemmen kan via mvo- prijs.nl. Wie wint, wordt duidelijk in november. Ik - - Geel is Gevaar. Dat ezelsbrug getje zou bij elke strandbezoe- ker in het hoofd geprent moeten zitten, maar niets is minder waar. „Geel? De zee is op zijn mooist, je kunt er gerust in zwemmen." Ondine van der Vleuten Vlissingen Trudy en Erik de Gilde op het privéterrasje van hun Beachroom bij Pier 7: „Een vraagteken... Zelf verzinnen? Zelf opletten? Er wordt niet gewaakt?" FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38