Geen woorden bij het graf Stichting voor psychiatrische zorg wil buiten Zeeland aan de slag Onze lopers in de Vierdaagse zijn binnen! g£,' AMERSFOORT Joan van Dijk-Sturm (op de voorgrond) was gisteren zicht baar aangeslagen nadat ze het graf van haar vader en oom had gezien. „Hier heb ik even geen woorden voor", zei de Middelburgse. Van Dijk was een van de tientallen nabestaanden die op de Leusderheide de plek bezochten waar hun familieleden precies 75 jaar geleden de dood vonden. Onder de twintig verzetsstrijders die werden vermoord, waren vijf Zeeuwen: Cor- nelis Willem Sturm, Gerardus de Pagter (oom van Joan van Dijk) en Johannes Willem van Pienbroek uit Middelburg, Jacob Brasser uit West- kapelle en Werner Heinrich van Doorninck uit Kruiningen. De Mid delburgse loco-burgemeester Cees Lodder was een van de sprekers. Jan van Blarikom, directeur van Zeeuwse Gronden, maakte hier on langs melding van bij de presenta tie van een plan voor een groter, nieuw kantoor in de Terneuzense binnenstad. De nieuwbouw is geënt op de groei van de instelling. „Maar", vertelde Van Blarikom er bij, „we blijven geworteld in Zeeuws-Vlaanderen." Zeeuwse Gronden is daar in 2005 ontstaan, op initiatief van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de vereniging Ypsilon. Leden van deze verenging, veelal familieleden van mensen met een ernstige psychia trische aandoening, waren niet te vreden met de geboden zorg. Ze wilden de zorg kleinschaliger orga niseren, in combinatie met wonen. In 2008 lukte het in Axel een eerste kleinschalige woonvoorziening op te zetten. Sindsdien is de instelling fors uit gebreid. Ze telt inmiddels negen woonvoorzieningen, in Axel, Ter- neuzen, Sas van Gent, Hulst, Mid delburg, Ovezande en Kruiningen. In Yerseke is een woonvoorziening in aanbouw, evenals in de Goese binnenstad. Daarnaast zijn er acht dagbestedingsprojecten, waaron der twee laagdrempelige restau rants, El Cantina in Terneuzen en Het Melkmeisje in Kruiningen. Ambities De ambities van Zeeuwse Gronden blijven hoog. In Zeeland zijn onge veer 2.400 mensen met een ern stige psychiatrisch aandoening, van wie er zo'n 500 aanspraak maken op beschermd wonen. Zeeuwse Gronden wil op termijn veertig tot vijftig procent van hen onderdak en zorg bieden. Zeeuwse Gronden is met Drechtsteden en Rotterdam in gesprek over welke zorg ze daar kan bieden In het jaarverslag 2017 zijn de doelstellingen tot 2030 in harde cij fers verwoord: een groei van 360 naar 600 cliënten, van 100 naar 250 zorg- en woonplekken, van 8 naar 30 dagbestedingsprojecten en van 161 naar 200 personeelsleden. Speci ale aandacht wil Zeeuwse Gronden besteden aan jongvolwassenen van 15 tot 23 jaar met ernstige psychiatri sche problemen. Met name jongvol wassenen vanaf 18 jaar dreigen tus sen wal en schip te raken. Emergis Stichting Zeeuwse Gronden biedt op een kleinere schaal zorg dan de 'grote broer' Emergis. De twee in stellingen werken ook samen. Zo is in 2017 in Hulst een logeerproject geopend, in reactie op de sluiting van de psychiatrische afdeling van het ziekenhuis in Terneuzen. Cliënten van zowel Zeeuwse Gron den als Emergis kunnen een week of een paar weken in het logeerhuis verblijven, zodat ze bijvoorbeeld na een zware depressie tot rust kun nen komen. Het is een oplossing om langdurigere opnames te voor komen. Gesprekken In alle dertien Zeeuwse gemeenten wil Zeeuwse Gronden uiteindelijk een kleinschalige woonvoorziening opzetten. De Drechtsteden en Rot terdam komen daar mogelijk bij. Met de betrokken gemeenten zijn gesprekken gaande, op verzoek van zorginkopers én van familie van mensen met een ernstige psychia trische aandoening. De ontstaansgeschiedenis van Zeeuwse Gronden lijkt zich over de provinciegrenzen te herhalen. It zaterdag 21 juli 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 FOTO SASKIA BERDENIS VAN BERLEKOM Zeeuwse Gronden breidt uit Stichting voor psychiatrische zorgverlening Zeeuwse Gronden wil de komende jaren fors groeien, tot over de provincie grenzen. In de Drechtsteden (Dordrecht en omgeving) en Rot terdam is belangstelling voor de kleinschalige woonvoorzienin gen die Zeeuwse Gronden biedt. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37