Hockeyster Matla kent geen zenuwen 27 over op de jeugd, zonder te oordelen of te dwingen Van Persie is een bewonderaar. „Maar hij gaat nog meer weerstand krijgen op deze manier", zegt de aanvaller. „Tegenstander gaan hem nog meer zoeken. Ik heb die ontwikkeling ook meegemaakt. Dan speelden we met Arsenal een relatief makkelijke wed strijd, maar voor mij was die partij toch loodzwaar geweest. Tegenstan ders gingen op mijn tenen staan, ik kreeg tikken, ze zochten mij echt. Daar sprak ik met manager Arsène Wenger over. Die zei: 'Robin, vraag jezelf nou eens af waarom tegenstan ders vooral jou zoeken...ik weet het antwoord, maar jij moet er zelf achter komen.' Daar dacht ik over na. Blijk baar lokte ik dat gedrag van tegen standers ook uit. Met mijn eigen ge drag. „Ik ben toen veel minder mijn emoties gaan tonen. Ik reageerde ijs koud. Dat werkte enorm goed, ik kreeg minder te verduren. Als Ney- mar zich anders gaat gedragen na een tik, zal het ook bij hem afnemen. Hij zal altijd schoppen krijgen, maar kijk naar het verschil met Eden Hazard. Die is een niveau verder op dat vlak. Hij incasseert makkelijker. Wenger liet mij destijds vrij, hij zei niet 'je moet dit en je moet dat'. Ik heb het zelf ervaren en het ging beter. Dat is exact wat ik bedoel met hoe ik nu met jonge spelers wil omgaan." Televisie Zoals hij zich ook de wet niet zal la ten voorschrijven als hij moet analy seren op televisie. Tijdens het WK schoof hij aan bij de NOS om naar Engeland tegen Colombia te kijken. „Dat vond ik leuk, maar ik wil het wel op mijn manier doen. Ik wil het niet op een negatieve manier bena deren. Ik wil het over inhoud heb ben, waarom maakt een speler een bepaalde keuze. De positieve kant zien. Mensen kijken naar voetbal omdat ze iets positiefs willen zien. Anders kijk je toch niet? Ik hoor we ieens dat oud-spelers in de studio in hun oortje te horen krijgen dat ze meer gas moeten geven. Over een be paalde situatie of speler. Daar zou ik veel moeite mee hebben." Zelf reageerde hij zich als speler af en toe af. Tijdens het WK 2014 op Pierre van Hooijdonk. Dat gebeurde in een interview in Brazilië voor dag blad Trouw. „Ik verwachtte ergens wel dat oud-voetballers zouden we ten wat wij meemaken. Die hebben er zelf ook gestaan. En die weten ook dat niemand perfect is. Dat waren zij zelf niet, dat zijn wij niet en de vol gende generatie ook niet. Het werd op een lullige manier gebracht. Daar kun je jezelf vanaf sluiten, maar dat was een moment dat ik dacht 'en nu zeg ik er iets van'. Dat moet kunnen, maar niet te vaak." Onredelijk „Dat ik toen in Rio stekelig reageerde bij de journalist van Trouw, dat had ik wel anders moeten doen. Dat was onredelijk. Hij had het recht om een vergelijking te maken. Ik had drie goals gemaakt in twee duels op een WK. Dus ik was het niet eens met zijn stelling dat ik in de schaduw stond van anderen. Ik zat toen zo in de modus van 'overleven' en 'dat we door moesten gaan'. Naar die finale." Dat is verleden tijd. Van Persie is relaxter geworden door de jaren, puur een kwestie van ervaring. „Die extreme beleving, dat heb ik achter de rug en dat voelt lekker. Ik geniet." Ze kan het moment zo terughalen. Frédérique Matla zat op school toen ze zag dat Maartje Paumen haar vriendschapsverzoek op Facebook had geaccepteerd. Maartje Paumen, haar grote voorbeeld. „Ik vertelde het iedereen, het was een hele hap pening." Zes jaar later zien veel hockey- kenners in Matla 'de nieuwe Pau men'. Hetzelfde talent, dezelfde drive om te winnen en de beste te worden. Paumen veranderde bij Den Bosch, waar Matla op haar vijf tiende ging spelen, van idool naar mentor. Vooral op mentaal vlak. „Want daar was wel nog wat te winnen", zegt Matla (21) aan de vooravond van het WK in Londen. Ze groeide op in Valkenswaard, met hockey in haar genen. Haar oma was international in het tijd perk van gras, inrollen en buiten spel. Ook haar moeder was een goede speelster. Haar oppasmeisje was bovendien dorpsgenootje Li dewij Weiten, inmiddels tweevou dig olympisch kampioene. Dat Matla kon hockeyen zag ie dereen, de overstap van HOD naar Den Bosch was logisch. Stond ze ineens met Weiten en Paumen op het veld. „Ik heb de lat altijd heel hoog gelegd. Als ik bij het Neder lands A-elftal twee ballen inle verde, kon je me opvegen. Ik kon nóóit goed spelen. Daar heb ik veel met Paumen over gesproken." Ook met Den Bosch-coach Raoul Ehren en mentale trainer Marco Hoogerland ging Matla aan de slag. „Ik zal niet zeggen dat ik er hele maal vanaf ben. Maar ik ben nu wel aanspreekbaar na een wedstrijd." Matla was afgelopen seizoen een dragende speelster bij landskampi oen Den Bosch. Paumen is gestopt, met Weiten speelt ze 'op 10'. „Ik wil wel een boegbeeld worden. Vind het belangrijk om echt iemand te zijn, een sterke persoonlijkheid. Ik wil ook de beste van de wereld wor den, als individueel doel." Op het junioren-WK in Chili (2016) vergeleken Argentijnse hockeyfans haar met Lionel Messi. Haar sterkste punt is misschien wel haar onderkoeldheid. „Soms is het irritant dat ik het niet voel, span ning. Voor een belangrijke shoot- out kun je met mij bij wijze van spreken de zomervakantie doorne men." zaterdag 21 juli 2018 GO is geweest. Ik geniet' De grijzende dertiger gaat voorop tijdens de training. Van Persie groet het Legioen tijdens de Open Dag in de Kuip, afgelopen donderdag. FOTO'S PI M RAS Nu een aantal iconen is gestopt, heeft het Nederlands hockeyelf- tal vacatures voor nieuwe boeg beelden. Frédérique Matla (21) lijkt vooraan in de rij te staan. „Ik wil echt iemand zijn." Rik Spekenbrink Den Bosch Frédérique Matla. fotoanp WK hockey in Londen, groepsfase: Morgen, 18.00 uur: Nederland-Zuid-Korea Vrijdag, 19.00 uur: Nederland-China Zondag 29 juli, 14.00 uur: Nederland-ltalië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27