Y 4 26 Robin van Persie voelt geen druk meer en brengt bij Feyenoord zijn ervaring Robin van Persie (34) is de baas in de kleedkamer van Feyenoord. Maar van regeren met harde hand is geen sprake. Integendeel. De geslepen routinier veroordeelt niet en geeft spelers de ruimte. €2r loorhu^g PC Trainer Giovanni van Bronckhorst roemt keer op keer de activiteiten van Robin van Persie in de kleedka mer van Feyenoord. De 34-jarige top scorer aller tijden van Oranje gaat volgens eigen zeggen niet met een opgeheven vingertje langs de spelers die nog een hele carrière voor zich hebben. Geen geschreeuw, maar een vaderlijke arm om de schouder. En alleen voor wie er behoefte aan heeft. „Jonge spelers zijn feitelijk nog kin deren", zegt Van Persie. „Geef ze de tijd om fouten te maken." Vervolgens gaat het op een zon overgoten terras in het Zwitserse Biel toch weer over zijn aanvaring des tijds met Pierre van Hooijdonk. Van Persie botste met hem als medespe ler en later nog een keer toen de Bra bander als analyticus de prestaties van onder meer de Rotterdammer onder de loep nam tijdens het WK in Brazilië. Van Persie begint er zelf niet over, maar het gaat in Biel over de manier waarop hij de jeugd een duw tje in de goede richting wil geven naar een mooie loopbaan. En dat is niet zoals Van Hooijdonk dat destijds deed als speler bij Feyenoord, conclu deert de interviewer halverwege het interview. „Ach, eens in de zoveel tijd gaat het weer over Pierre", zegt Van Persie. „Ik heb niets tegen hem, maar ook niets met hem. Van zijn kant is het precies hetzelfde. Ik doe het op mijn manier met de jonge spe lers, hij deed het op zijn manier." Verschil En dat is een wereld van verschil. „Ik denk dat je jonge spelers echt de tijd moet geven", zegt Van Persie. „Men- sen verwachten opeens dat je een volwassene bent als je een kans krijgt bij het eerste elftal. Maar fysiek, men taal en qua levenservaring ben je dan echt nog een kind. Een kind moet je de ruimte geven om fouten te maken. Ze willen allemaal meteen spelen, geduld opbrengen is lastig. Ik wil ze graag helpen en ze weten dat ik er voor ze ben als het nodig is." Hij ziet bij Feyenoord veel talent om zich heen. „Er zitten in de hui dige selectie van Feyenoord spelers die nog twee jaar in de jeugd zouden kunnen spelen. Ze doen het beter dan ik destijds deed als jong talent. Bij Feyenoord zitten ze goed. Ze krij gen hier speeltijd, ze krijgen hier aandacht van de technische staf. Bij clubs in het buitenland kan het er veel harder aan toegaan." Van Persie kijkt naar gedrag, maar veroordeelt nooit. „Wat heel belang- Sommige talenten doen het beter dan ik destijds als jong talent rijk is dat je jouw standaard niet op dringt aan de nieuwe generatie. Ik zal een mooi voorbeeld geven: ik keek in Zwitserland naar de halve finales van het WK. En met mij veel meer spe lers. Maar er waren ook jongens die liever een videospelletje Fortnite te gen elkaar speelden. Die lieten de wedstrijden lopen. Dat kun je ver oordelen. Maar waarom zou het per definitie niet goed zijn wat ze doen? Als iemand iets anders doet vergele ken bij jouw maatstaven, is dat niet meteen dom of slecht of gek. Je moet niemand dwingen om te leven via jouw normen. Ik veroordeel nie mand, ieder heeft zijn eigen proces. Dat moet je mensen gunnen, al is dat moeilijk in een machowereld die de voetballerij vaak is." Vol gas Hij weet zijn inzet bij de trainingen goed te doseren. „Ook dat heb ik moeten leren", zegt hij. „Te veel ri sico nemen voor jezelf en voor je ploeggenoten is op het trainingsveld echt zinloos. Er moet scherp worden getraind, de kwaliteit moet continu hoog zijn. Maar ik vind dat je op trai ningen niet in die laatste twintig pro cent moet komen. Dan bedoel ik dat je bij eenfiftyfifty-duel er niet vol in gaat. Doe je dat wel en heb je de bal misschien gewonnen, wat dan? Dat voorbeeld geef ik wel aan de andere jongens. Het is het tijdens de training niet waard om blessureleed te riske ren. Tijdens de wedstrijd wel natuur lijk, dan moet je hem wel zetten. Bij Manchester United maakte ik we ieens trainingen mee waar het er bik kelhard aan toe ging. Gelukkig deelde assistent trainer René Meulensteen daar vaak de partijen in en die deed mij vrijwel altijd in één ploeg met Nemanja Vidic en Phil Jones, de hardste verdedigers in de selectie. Dan zat ik gelukkig aan de goede kant." Praktijk Van Persie geeft meer voorbeelden uit de praktijk. Inzichten die hij op deed in zijn lange tocht langs Euro pese topclubs. De naam Neymar valt. V; Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/doeboek 8 710114 004352 zaterdag 21 juli 2018 'Extreme beleving, dat Mikos Gouka Biel Robin van Persie met Dirk Kuyt, die hem voorging als te ruggekeerde routinier bij Feyenoord. FOTO PRO SHOTS -Van Persie (34) A-OO fS-txgóewt's FAU 3O poujL*ui'<) Ku>fs puzzels film- boekentips BBQ recepten uitjes voor de zomer strips weetjes f moppen Ls^aimun bruncj COOP BON GROTE ZOMER DOEBOEK O.a. verkrijgbaar bij: Blz., Bruna, Cigo, Coop, Libris, Primera en Spar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26