II Tourbaas Christian Prudhomme veroordeelt incidenten op 'Alpe' 24 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2018 zelf tot het uiterste om maar zo snel mogelijk op de top te komen." Hij kwam op tijd binnen, velen anderen stapten vroegtijdig af of kwamen in de voorbije week bui ten de tijdslimiet binnen door de scherpe tijdslimiet. Zo zijn Fer- nando Gaviria, Mark Cavendish, André Greipel en Dylan Groenewe- gen al naar huis en werd er in Va- lence gesprint met een gedevalu eerd sprintveld. En veel mannen die dat feest normaal gesproken hadden willen verstoren, fietsen rond met een lijfin herstelmodus. Niki Terpstra had best in de kop groep willen zitten met eindelijk een nagenoeg vlakke etappe, maar zijn heup deed nog altijd teveel zeer na zij val op weg naar Roubaix. Zijn week? „Zwaar, doorbijten, afzien." Woensdag had hij het 'héél moei lijk' en donderdag 'ook super- zwaar'. „Soms denk ik: stel ik mij nou aan? Of moet ik gewoon door zetten. Maar zolang het gaat, gaat het nog." Lanterfanten Hij raakte topsprinter Gaviria kwijt, maar dat betekent bij Quick-Step geenszins dat hij kan lanterfanten. Bob Jungels moet de top 10 in, Ju- lian Alaphilippe moet de bollentrui veiligstellen, en in de vlakke etap pes verschuiven de doelen. Zoals dat eigenlijk voor alle ploegen en renners geldt waar kopmannen zijn uitgevallen, niet goed genoeg ble- Ik kan mijn rug weer wat beter bewegen. Maar ik kan nog niet zeggen dat ik met plezier op de fiets zit ken te zijn, of gebutst rondrijden. Voor Bauke Mollema zit er niets anders op dan te mikken op rit- winst nu zijn klassement om zeep is door de naweeën van de val in de kasseienetappe. Het goede gevoel van daarvoor is weg, maar dit is de Tour, en hij wil door. De komende ritten bieden kansen voor vluch ters. Vandaag naar Mende en mor gen naar Carcassonne. „Ik moet eerst even aankijken of het wel zin heeft", zegt Mollema. „Ik kan mijn rug in ieder geval wat beter bewe gen. Hij zit minder vast en ik heb minder pijn. Ik kan nog niet zeggen dat ik alweer met plezier op de fiets zit." Thomas De Gendt wilde op weg naar Valence mee in de vroege vlucht. Dat ging makkelijker dan gedacht, want hij merkte dat de helletocht door de Alpen er bij ve len flink heeft ingehakt. „Veel man nen die normaal willen meesprin gen, lieten de boel nu al direct lo pen", zegt de rasaanvaller uit België. „En ik merkte het ook aan de ma nier van demarreren, er zit veel minder snee op als daarvoor." Niet zo vreemd. In vier dagen tijd werd een groot deel van het peloton uitgeknepen. De Tour-organisatie had na de kasseienetappe op zon dag, waarin veel renners hard ten val kwamen, een rustdag ingepland en daarna drie loodzware bergrit ten door de Alpen. De klassements renners maakten er zo mogelijk een nog zwaardere koers van - met als ultieme aanstokers Tom Dumoulin en Steven Kruijswijk. Veelzeggend voor het geweld was het feit dat in de laatste Alpenrit geen klasse mentsrenner zich op de Alpe d'Huez bij de snelste 100 aller tij den heeft gereden. Edward Theuns trok zich die dag in de achtergrond compleet bin nenstebuiten op de fiets en zat na de finish minutenlang op het asfalt. Demonstratief leek het, maar een dag later in Valence wilde de knecht van Dumoulin niets weten van een statement. Af en toe onder broken door een inspannings kuchje: „Ik was volledig leeg. Kapot. Ik moest gewoon 'efkes' zitten. Op drie monsterklims dwong ik me- „Ik veroordeel deze incidenten met kracht, maar ik roep op tot kalmte", aldus Prudhomme. „We weten dat het op de Alpe d'Huez en op de Mont Ventoux altijd chao tisch kan zijn. Ik wil dat de wieler fans de renners respecteren. Je kunt een wielrenner ondersteunen zon der anderen daarbij lastig te vallen." Salbutamol Prudhomme is van mening dat de achttien maanden tijd die de inter nationale wielrenunie UCI nam om uitspraak te doen in de zaak rond Froome, de Tour ook geen goed heeft gedaan. Pas kort voor de start kreeg de viervoudig winnaar te ho ren dat de UCI hem niet strafte voor het overmatig gebruik van astma middel salbutamol in de Vuelta vo rig jaar. Prudhomme: „Maanden en maanden van wachten voeden de verdenking en dat eiste donderdag zijn tol", doelde de directeur op het gedrag van sommige supporters. Etappewinnaar en klassements leider Geraint Thomas, ploegmaat van Froome, had tijdens de beklim ming van de Alpe d'Huez en bij de ceremonie na afloop ook te maken met boegeroep. „De organisatoren zijn verant woordelijk voor de veiligheid van de renners", was het enige dat Froome er gisteren over kwijt wilde. Nicolas Portal, teamchef van Sky: „Als Fransman schaam ik me." zaterdag 21 juli 2018 GO 'Doorbijten en afzien' Een vermoeide Bauke Mollema kijkt aan de streep in Valence hoeveel minuten hij dit keer weer verloren heeft. De schade valt mee, maar het goede gevoel is nog niet terug. FOTO COR VOS - Bauke Mollema (31) De renners moeten nog acht etappes rijden voor de cham- pagnerit op de Champs-Élysées. Na het loodzware drieluik in de Alpen ligt het halve peloton ech ter op apegapen. „Maar zolang het gaat, gaat het nog." Valence BOURG D'OISANS Christian Prudhomme is geschrokken van de vele kritiek die donderdag loskwam na de twaalfde etappe in de Tour de France. Wielren ners, begeleiders, journalisten en wielerfans: bijna iedereen sprak schande van de chaos in de bergrit naar Alpe d'Huez. De Brit Chris Froome kreeg een harde duw van een toeschouwer en Vincenzo Nibali ging in alle drukte tegen het asfalt en stapte gisteren wegens een gebroken rugwervel niet meer op de fiets. De Fransman Romain Bardet wist ternauwer nood een op de weg liggende fan te ontwijken. Vincenzo Nibali wordt door een fan op zijn benen gezet na een zware val op de Alpe d'Huez. Hij moest na de finish toch afstappen, foto screenshot Tourbaas Christian Prud homme kijkt niet blij. De Frans man is geschrokken van de kri tiek na de etappe naar de Alpe d'Huez. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24