Paul de Leeuw m 17 Libanons trots lijdt onder warmte en insecten 89,0 Opeens arriveert Camilla Parker Bowles inde Royal Box Exclusieve Lezersreizen Op Wimbledon val len alleen de aard beien een beetje te gen. Voor de rest is het een grote droom die uitkomt. Als kind tenniste ik al tegen de klippen op. Deed aan competities mee, ladderde en verloor elk clubtoernooi. Alleen in het ge mengd dubbel werden mijn part ner en ik derde, maar er deden maar drie stellen mee. Mijn vader was ooit een keer zo teleurgesteld in mij dat hij na een door mij ver loren partij de tennistas van mijn tegenstander droeg. Maar in mijn dromen had ik een dodelijke forehand, was ik de koning van de service en waren mijn drop volleys dodelijk. Met wie ik me vergeleek? Met Betty Stöve en Chris Evert. Mijn moeder en ik zaten tij dens Wimbledon altijd samen voor de televisie. Tot mijn lieve vriendin Sylvia ons uitnodigde voor een dagje Wimbledon. and Croquet Club blijkt alles te kloppen. Een gemoedelijke sfeer en het spannende gevoel dat we nu echt 's werelds beste tennis sers in levenden lijve gaan ont moeten. Sylvia en haar man Fran- cesco hebben er evenveel zin in. Eerst duiken we de souvenirwin kel in om petjes en shirtjes te ko pen. Sylvia is heel duidelijk: „We gaan niet tussen de wedstrijden lunchen want ik wil niks mis sen." Na een snel hapje en een slokje champagne betreed ik voor het eerst in mijn leven het beroemde Centre Court. We hebben goed beet want niet alleen zullen we Nadal in actie zien, maar ook ar riveert opeens Camilla Parker Bowles in de Royal Box. Naast de Duke of Kent. dan op tv. Je ziet geen herha lingen van meesterlijke slagen. Je klapt harts tochtelijk mee als de tennisser een challenge aanvraagt. Je krijgt meer respect voor de ballenjon- gens en -meiden, want dat is me toch een potje stressen! Zes bal len worden op een wiskundige manier verspreid via vier ballen- mensen (sekseneutraal!) op de achterlijn en twee ballenmensen bij het net. Als kleine robotjes bieden zij de ballen aan, haasten zich met twee handdoeken naar Nadal toe en rollen vervolgens na elk gespeeld punt de ballen over en weer. Als Camilla Parker Bow les opeens verdwenen is voor een sigaretje, gin-tonicje of strawber- ries-cream, zeggen we tegen el kaar: „Zouden we bijna verge ten!" Dus stuiven we tussendoor snel even op de aardbeien af. van kleur, alleen hebben ze er een soort koffiemelk overheen gegoten. Aardbeien meets Frie- sche Vlag. Te hoge verwachtin gen. Maar gelukkig worden die op het Centre Court wel ruim schoots waargemaakt. Inmiddels zijn er naast mij twee Spaanse kinderen komen zitten die dui delijk voor Nadal zijn. Na twintig snapshots gaan ze volledig op in de partij tegen Del Potro. Het wordt later, de zon gaat langzaam onder en er ontpopt zich een zinderend slot. De kin deren gillen 'Nadal! Amore!' Het meisje kijkt me lachend aan en ik vraag haar of ze ook tennist. Ze vertelt dat ze al drie jaar junior kampioene is van haar tennisclub in Sevilla. Ik word even stil en denk terug aan mijn tennisverle- den. En ik boer zowaar een klein aardbeitje met een likje cream op. i Mm Volgens de New York Times mis schien nog maar een jaar of zeven tig. Want de beroemde Libanese ce der holt achteruit en zou de vol gende eeuw weieens een zeld zaamheid kunnen worden. Nu al is het areaal van de typische dennen uit het oostelijke Middellandse Zeegebied in een paar generaties tijd gereduceerd van vele tiendui zenden hectares naar nog maar 4000 hectare, aldus de krant. Als gevolg van klimaatverande ring dreigt zo een van de meest ico nische bomen uit de geschiedenis verloren te gaan op historische grond. Het komt door een gebrek aan water (in de vorm van regen en sneeuw) én door de komst van nieuwe insecten die zich in het op warmende klimaat thuis voelen en het jonge groen wegvreten. Tot een jaar of twintig geleden waren bladwespen bijvoorbeeld zeer zeldzaam in het land. Maar door het veranderende klimaat zijn ze er nu veel eerder en beginnen ze 's winters al van de naalden te eten. „Klimaatverandering is bij ons een feit", zegt Nizar Hani, directeur van het Baroek-bos in Libanon, een van de laatste beschermde ceder parken. Een generatie geleden waren er gemiddeld 105 dagen met regen of sneeuw in het bergachtige gebied. Inmiddels zijn dat er nog maar veertig. Libanese ceders heb ben juist dit water nodig om te kunnen overleven in de gortdroge zomers. „Er is minder regen, de temperaturen zijn hoger en extre mer", constateert de bosbeheerder. Gevolg is dat het bos letterlijk aan de wandel gaat. De boomgrens schuift op. Het Baroek-bos heeft daardoor nóg een probleem: het kan niet hoog genoeg de bergen in gaan. Gevolg: het bos verdwijnt zienderogen. De Libanese regering probeert het tij te keren met een ambitieus programma dat voorziet in de aan plant van veertig miljoen nieuwe, extra bomen. Maar het blijkt moei lijk om aaneengesloten gebieden te beplanten. Ook groeien de bomen heel traag. De ceders worden in de Bijbel ge noemd omdat ze zijn gebruikt voor de bouw van de Tempel van Sa lomo. De koning gebruikte ceder hout ook voor zijn woning, die het 'Huis van het Libanonwoud' wordt genoemd. Volgens de Bijbel be stelde de joodse koning Salomo het cederhout voor de bouw en het binnenwerk van zijn fameuze tem pel bij de Feniciërs, de toenmalige inwoners van het gebied waar nu Libanon ligt. Libanon wordt vaak het 'Land van de Ceders' genoemd. De boom staat ook afgebeeld op de nationale vlag. vanaf Zomerspecial Noordwijkerhout of Veluwe •7ihi:!Ü ^)Marrea Even helemaal weg! Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl zaterdag 21 juli 2018 PC Aardbeien Op de All England Lawn Tennis Ter plekke beleef je alles anders Ze smaken fris en zijn prachtig Hoelang bestaat de Bijbelboom nog? Hij wordt beschreven in de Bij bel. De Oude Egyptenaren, Grie ken en Romeinen kapten hem voor hun schepen en paleizen. Ook de kruisvaarders gebruik ten hem. Hij overleefde bosbran den, vele (burger)oorlogen en mijnenvelden. Hij staat zelfs in de vlag van Libanon. Maar voor hoelang nog? Bob van Huët Rotterdam rr* - v. k k.' NH Leeuwenhorst (4*) in Noordwijkerhout, is een veelzijdig hotel op 10 minuten van de duinen en het strand. Een prachtige omgeving waar u eindeloze fiets en wandeltochten kunt maken. Strandwandelen en shoppen aan zee: 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner NH Lazy Sunday; op zondag tot 12u ontbijten en pas om 15u uit checken (o.b.v. beschikbaarheid) Gebruik van WiFi Gratis parkeren Hotel Hoog Soeren (3*) is een knus en gezellig familiehotel met 12 hotelkamers in een prachtige omgeving. Kom naar het aller mooiste plekje op de Veluwe: Hoog Soeren. Wonderschoon Hoog Soeren: 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebeid ontbijtbuffet 2 of 3 x culinair 2-gangen diner Gebruik van fiets- en wandelroutes Gebruik van WiFi Gratis parkeren NH Leeuwenhorst: v.a.: 99,00 p.p. Toeslag alleengebruik: 28,00 p.n. Toeristenbelasting: 1,65 p.p.p.n. Hotel Hoog Soeren: 3-daags v.a.: 89,00 p.p. 4-daags v.a.: 133,00 p.p. Toeslag alleengebruik: 25,00 p.n. Toeristenbelasting: 2,00 p.p.p.n. Kijk voor alle prijzen en toeslagen op onze website. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Reserveringskosten 14,50 per boeking. Geldig t/m december 2018. Meer informatie en boeken: Ga voor Noordwijkerhout naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1836 en ga voor Hoog Soeren naar reiskatern.nl/pzc/MAR1837 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744. V V hotelarrangementen Vertrek: t/m december 2018 Uitwaaien aan de kust Bezoek koninklijke stad Apeldoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17