1WOCHE THE SUMMIT CRISIS 16 OpTrumps ontmoeting met Poetin volgde een absurde week. Wat hebben die twee in Helsinki eigenlijk besproken? Niemand die het weet in Washington. Oproep tot vrij en verenigd Europa NtWYOfEI AMERIKA IN VERWARRING doorhalen wat met van toepassing is heeft gemunt. 'Nee', zei Trump. Op nieuw reuring: inlichtingenbaas Dan Coats sprak nota bene vorige week nog uit dat alle seinen op rood staan, als het om Russische cyberaanvallen gaat. Trumps woordvoerder moest opnieuw ingrijpen. De president zou weer onhandig met het woordje 'nee' zijn omgegaan - hij had vragen van journalisten willen afkappen. Maar op de beelden van het moment lijkt zijn 'nee' toch echt een directe reactie op de vraag. Grove schande En toen kwam donderdag. Wéér moest het Witte Huis terugkomen op een uitspraak over Rusland. Pers woordvoerder Sanders had verteld dat Trump en zijn veiligheidsteam een verzoek van Poetin bespreken: of voormalig ambassadeur Michael McFaul door de Russen kan worden verhoord in ruil voor Russische hac kers. Dat er überhaupt woorden aan vuil werden gemaakt, wordt gezien als een grove schande in de diploma tieke wereld - diplomaten genieten immuniteit. Sanders kwam met een nieuwe verklaring waarin ze stelt dat Trump het niet met Poetins voorstel eens is. Het kwam allemaal na een privége- sprek van twee uur tussen de Ameri kaanse en de Russische president. Niemand weet precies wat daar is be sproken. De Russische ambassadeur in Washington zei dat belangrijke 'verbale afspraken' zijn gemaakt. Maar geen Amerikaan, behalve Trump, lijkt te weten welke - zelfs het ministerie van Defensie zit vol gens de Washington Post naarstig ver legen om informatie. Er hangt toch al een aan paranoia grenzende anti-Russische sfeer in de Amerikaanse politiek, sinds de ver kiezingsbemoeienis van 2016. Het ge draai en de geheimzinnigheid rond de ontmoeting wakkeren alle ver denkingen alleen maar verder aan. Democraten willen zelfs de tolk die bij het gesprek tussen Trump en Poe tin was, laten getuigen in het Con gres. Want waarom is Trump toch zo lief voor Poetin, terwijl hij haast ie dere andere wereldleider graag de oren wast? Wilde theorieën over af persing door het Kremlin winnen aanhangers. Het waarheidsgehalte van die verhalen is onderwerp van onderzoek door speciaal aanklager Robert Mueller. Een minder onwaarschijnlijke ver klaring: Trump is als de dood zijn le gitimiteit als president aan te tasten. Als hij erkent dat Rusland een rol speelde, doet dat af aan zijn overwin ning, vreest hij. Toegeven dat hij fout zat, daar heeft Trump toch al grote moeite mee. Hij graaft zich liever in, verdubbelt de dosis controverse, of creëert elders nieuwe ophef om de aandacht af te leiden. Middenin de politieke crisis nodigt Trump nu zomaar Poetin uit om in het najaar op bezoek te komen in het Witte Huis. De hoogste inlichtingen man van de VS, Dan Coats, wist op nieuw van niets. Hij werd op het nieuws geattendeerd in een inter view met NBC News. „Zeg dat nog eens? Verstond ik dat goed?" Coats lachte wat ongemakkelijk en perste er een lange 'okaaay' uit. „Dat wordt bijzonder." Ze deden dat in een open brief op de dag dat Duitsland de mis lukte bomaanslag herdenkt op Adolf Hitier in 1944, door de Duitse generaal Claus von Stauffenberg. Hij en tweehonderd anderen werden daarop gemarteld en geëxecuteerd door de nazi's. De samenzweerders hoopten een einde te maken aan de oorlog. Nabestaanden pleitten voor meer moed van Europese bur gers om recht, vrijheid, demo cratie en medemenselijkheid te verdedigen. De open brief brief werd ge koppeld aan de 'lotsbepalende gebeurtenissen' van deze week. De NAVO-top en de ontmoe ting tussen Trump en Poetin zouden aantonen dat machten, partners en vrienden elkaar steeds vaker verwerpen. De ondertekenaars van de briefin Der Tagesspiegel doen een oproep om het vreedzame en sterke Europa dat hun voor ouders voor ogen stond, niet in gevaar te brengen. Gelooft Donald Trump in Russische pogin gen de Amerikaanse verkiezingen te beïn vloeden, zowel in he den als verleden? Hij zigzagde deze week om het antwoord op die vraat heen, van nee, naar ja, via 'ja, maar' naar nee om weer bij ja uit te ko men. „Hij neemt terug wat hij te rugnam van wat hij terugnam? Dit is duizelingwekkend", becommen tarieerde de Republikeinse senator Susan Collins. Trump is felle kritiek wel ge wend, maar deze week was die scherper dan ooit. Zelfs zijn kame raad en voormalig Republikeins partijleider Newt Gingrich meende dat hij de grootste fout uit zijn presidentschap had be gaan, toen Trump maandag in Helsinki de kant van Poetin koos in antwoord op een vraag over Russisch geknoei met Ameri kaanse verkiezingen. Context Op dinsdag kwam de president erop terug: hij stelde dat hij precies het tegenovergestelde had bedoeld. Hij was het woordje 'niet' vergeten, volgens de verklaring die hij voor las. Moeilijk te geloven, gezien de context. Trump had Poetin in Hel sinki ook uitgebreid geprezen en zei er nu ook weer bij dat de verkiezings hackers heus ook 'anderen' zouden kunnen zijn. Op woensdag kreeg Trump een vraag van een journalist: of hij meent dat Rusland het nog steeds op de VS zaterdag 21 juli 2018 GO Trump kiest (wel/niet) de kant van Poet in Vierhonderd nazaten van Duitse verzetsstrijders hebben gisteren in de krant Der Tages- spiegel een oproep gedaan voor een verenigd Europa. By BRIAN BENNETT ^«rlrraiIjMri.r Karlijn van Houwelingen Ook de Europese opiniebladen hebben zo hun twijfels over de relatie tussen Trump en Poetin. fotostime, THE NEW YORKER, FRANKFURTER ALLGEMEINE, DER SPIEGEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16