'Migratie goed aanpakken' 'Iedereen moet voelen dat crisis over is' Vic (6) ligt in coma na kwartier vastzitten in zwembadfilter Besloten uitvaart voor Wouter van Luijn 15 BORIS VAN DER HAM (D66) Het derde kabinet-Rutte zit er net, maar Boris van der Ham ziet 'dingen gebeuren'. De be stuurder en schrijver wijst naar voorbeelden waar hij tevreden over is: „Collegegeld naar beneden, zaken als Kli- maatwet en klimaatak koord zijn belangrijk. Het kan een tijd een pondje meer of minder, maar er gebeurt wat. De combi natie van de partijen WD, CDA, D66 en Christenunie, die in het begin in twijfel werd getrokken, blijkt toch te werken." „Ik zie nog geen uitgesproken boeg beelden, behalve de minister-presi dent zelf. Goed dat hij pal staat voor zijn mensen en voor elk kabinet dat hij leidt. Los van akkefietjes zoals het vertrek van Halbe Zijlstra, marcheert het wel. Het heeft iets technocratisch, maar het is wel effectief." D66 „Een aantal mensen van D66 is steengoed. Koolmees en Kaag zitten er echt op hun plaats, evenals de an dere bewindslieden. Je ziet dat het goed is dat Christenunie en D66 sa men zijn opgetrokken voor het on derwijs en het milieu. Dat was nooit gelukt als D66 er niet in had gezeten. Er staat nog veel op stapel met de Kli- maatwet." Dieptepunt „Absoluut dieptepunt was het af schaffen van het raadgevend referen dum. Dat je iets verliest in de kabi netsformatie, begrijpt iedereen. Net na het regeerakkoord zei Pechtold op het D66-congres als een leeuw te hebben gevochten voor het re ferendum, maar hij verloor. Dat begreep ik. Maar daarna veranderde die houding en gingen de minister en Tweede Kamerfractie van D66 en de Senaatsfractie het idee uitdragen dat het eigenlijk een goed idee is om dit democratisch instru ment van kiezers af te nemen. Onnavolgbaar en schadelijk voor de geloofwaardigheid." Hoogtepunt „Wat ik een hoogtepunt vond, was het aardgas in Groningen: daar is een trendbreuk gemaakt. Het is een over winning in het herstellen van ver trouwen. Er zijn wel wat open eind jes, maar er is leiderschap getoond." Verbeterpunt „Een verbeterpunt kan de bezieling zijn. De middenpartijen konden zeg gen: de populisten en extremen heb ben niet gewonnen. Dit is misschien wel de laatste kans om te bewijzen dat Nederland bij hen in goede han den is. Belangrijke onderwerpen als migratie, integratie en sociale samen hang moeten goed worden aange pakt, anders zullen de partijen op de flanken bij de volgende verkiezingen een klinkende overwinning boeken." ANDRÉ ROUVOET (CHRISTENUNIE) Nee, recensent van dit kabinet wil André Rouvoet niet zijn. „Ik heb ook geen behoefte om cheerlea der te zijn." Maar voor één keer wil hij wel zijn ge dachten laten gaan over de prestaties van het tweede kabinet waar zijn partij aan deelneemt. „Ik zie dat partijen een eigen geluid laten horen, zonder dat ze oppositie in de coalitie willen spelen. Dat is een fragiele balans." Partijen zouden elkaar bij moeilijke mo menten moeten steunen, stelt Rouvoet. „Toen D66 het referen dum - het eigen kroonjuweel - moest afschaffen, heb ik tegen Gert-Jan (partijleider Segers, red.) gezegd: Je moet Pechtold nu sterk bijvallen als het gaat om een plei dooi voor het correctief bindend referendum. Wij zijn daar ook al tijd voor geweest. Nee, dat is niet gebeurd. Nóg niet." ChristenUnie „Het kinderpardon is binnen de ChristenUnie een pijnlijk punt en zal dat ook blijven. Ik vind het moeilijk dat de harde scheidslijn in de forma tie op dit punt niet liep tussen CDA/ChristenUnie en WD, maar dat de ChristenUnie tegen over WD én CDA stond. Dat Christen- Unie en CDA daar niet op één lijn zitten. Onbe grijpelijk. Dit soort onderwerpen hoort wat mij betreft bij de chris- telijk-sociale politiek." Hoogtepunt „Ik weet nog goed hoe Segers en Rutte tijdens het slotdebat voor de verkiezingen met elkaar in botsing kwamen over energietransitie. Rutte wilde er niet aan, Buma gaf niet thuis. Maar nu ligt er een re geerakkoord waarin grote stappen worden gezet. Dat is heel beteke nisvol." Dieptepunt „Ik kan hier maar één ding noe men: de dividendbelasting. Dat had zo niet gemogen en zo niet ge moeten. Het is typisch zo'n dossier dat Rutte III de hele kabinetsperi ode blijft achtervolgen." Verbeterpunt „In het regeerakkoord staat dat de mensen in het land - wat Rutte de hardwerkende Nederlanders noemt - moeten merken dat het beter gaat. Ik verwacht in het na jaar concrete maatregelen om te zorgen dat iedereen gaat voelen dat de crisis achter de rug is. Daar bij moet er verbinding komen tus sen de verschillende bevolkings groepen, dus óók met nieuwko mers. Het is essentieel dat die kernopgave uit het regeerakkoord niet 'wegzakt'." Pas ruim een kwartier nadat hij met zijn arm werd vastgezogen, kon Vic worden bevrijd. Mi- chael Wanzeele, de vader van Vic, vertelt dat de hersenschade groot is. „Zijn toestand is niet goed, maar wel stabiel. Daar trekken we ons aan op: hij is niet verslechterd. Elke dag dat we Vic bij ons hebben, is een dag gewonnen." Michael Wanzeele was samen met zijn vrouw Ansie en hun twee kinderen Vic en Jack met een bevriend koppel en hun kinderen op rondreis door Por tugal. Een vakantievilla bij na tuurpark Azeitao was de laatste stop. De kinderen mochten nog een laatste keer het zwembad in, voordat de gezinnen naar het vliegveld zouden vertrekken. Duikspelletje „Vic speelde een duikspelletje", aldus vader Michael. „Hij dook naar de bodem en zag in het diepe deel van het zwembad een gat. Hij zwom ernaartoe en stak er - nieuwsgierig als hij is - zijn hand in. Het gat bleek de in gang van het zwembadfilter te zijn." Vies moeder dook samen met het bevriende stel direct het wa ter in om de jongen los te trek ken. De zuigkracht was echter te groot. Ook twee brandweer mannen, die snel ter plaatse wa ren, lukte het niet om Vic te be vrijden. Uitzetten Uiteindelijk trapte de brand weer de deur van het tuinhuisje met de filterinstallatie in. Het apparaat werd uitgezet en Vic kon boven water worden ge haald. De jongen had ondertus sen al een kwartier geen zuur stof gehad. Be@Home, het bureau dat de villa aan toeristen verhuurt, zegt dat wordt onderzocht hoe het ongeluk heeft kunnen ge beuren. „Verder is ons gevraagd geen commentaar te geven", zegt een medewerkster. „Het is verschrikkelijk. Ik hoop dat er snel duidelijkheid komt voor de familie." „Het allerbelangrijkste is dat we ons kind kunnen houden", zegt Michael. „Hoe we ons leven moeten aanpassen aan eventuele permanente schade, zien we later wel." Het is afwachten hoe hun zoon zich nog kan herstellen. Op Facebook plaatste Michael een bericht waarin hij iedereen bedankt. „Bedankt voor al jullie lieve berichten. We hebben een mirakel nodig." AMSTERDAM Het lichaam van de acht dagen geleden op Mallorca door een misdrijf over leden filmeditor Wouter van Luijn is terug in Neder land. Dat bevestigt een vriend van de familie. Vandaag wordt Van Luijn in besloten kring begraven. Wouter van Luijn (34) werd in de nacht van 12 op 13 juli neergeslagen in een ach terbuurt op het eiland Mal lorca, waar hij op vakantie was met zijn vader. Door de klappen overleed Van Luijn later in het ziekenhuis. Hij zou van plan zijn ge weest drugs te kopen. De man met wie hij in contact kwam, Adrian F., is opgepakt en beweert dat de ruzie ont stond omdat Van Luijn in de drugswijk op straat ging wildplassen. Het lichaam van Wouter van Luijn is donderdagochtend teruggekomen in Nederland. Gister middag is in het Amsterdamse thea ter Tuschinski een herdenking voor familie en vrienden gehouden. Op Mallorca is het onder zoek naar de dood van de ta lentvolle fdmeditor in volle gang. Verdachte Adrian F. (19) zit vast. De politie gaat ervan uit dat Van Luijn is neergeslagen bij een poging hem te beroven. Van Luijn heeft de mon tage van tientallen films op zijn naam staan, waaronder Brasserie Valentijn (2016) en Aanmodderfakker uit 2014. Voor Wolf kreeg hij een no minatie voor een Gouden Kalf. zaterdag 21 juli 2018 GO WWMW r^rr Boris van der Ham (D66), Kamerlid (2002-2012), voorzitter Jonge Democraten (1998-2000), nu actief bij 'Opfrissing', een groep kritische D66-leden. André Rouvoet, voormalig partij leider ChristenUnie (2002-2011), oud-vicepremier en ex-minister in het kabinet-Balkenende IV (2007-2010) De Belgische Vic (6) vecht in een Portugees ziekenhuis voor zijn leven, nadat hij op vakantie met zijn arm vast was komen te zitten in een onafgesloten zwembadfilter. Het jongetje ligt al vier dagen in coma. Marlies van Leeuwen Azeitao Vic in het zwembad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15