Sr<SSéVdrMgtetai"ren' Warmte is niet eerlijk verdeeld VISSEN MET JAN 12 Kathalijne Buitenweg (48) zat een jaar geleden ineens aan de formatietafel met Rutte, Buma en Pechtold. De tweede vrouw achter GroenLinks-fractievoorzitter Jesse Klaver verbaast zich in Den Haag. Het vuur ontbrandde in mij, dus ben ik uiteindelijk toch gegaan De zee is woest vandaag, de visne- derlaag op het noordelijke haven hoofd van Scheveningen kan al bijna worden ingeboekt. Katha lijne Buitenweg (48) spreidt haar armen op de basaltblokken ter wijl achter haar golven stukslaan, voortgejaagd door een noordwestelijke wind. „De zee is machtig mooi, maar we zijn zo ge wend dat alles is aangeharkt, dat je bijna vergeet dat het een echte oerkracht is. In Frankrijk heb ik weieens geprobeerd iemand in zee te redden. 26 was ik, ik kan heel goed zwemmen. Mijn ogen wa ren nog niet gelaserd, dus ik kon niet goed zien hoe ver het was. Iedereen stond op het strand en ik dacht; ik ga die kant op met twee mensen. Mis schien was het te lichtzinnig. Die bovenste golven gaan wel richting strand, maar daaronder zit zo'n kracht, daar kom je bijna niet van weg. Het lukte niet, dat zal ik nooit vergeten." Aan vissen heeft Buitenweg een bijzondere her innering. Lang geleden ging de familie Buitenweg op vakantie naar Zweden. Twee weken trekken door de bush. „We hadden gedroogd voedsel mee en op een gegeven moment waren we daar door heen. Mijn ouders, mijn broer en ik - vier vegeta riërs - zijn toen gaan vissen. We vingen een heel klein visje. In blinde paniek sloeg een van ons het visje op de rand van de kano tot het overleed. We maakten een vuurtje, er werd gehuild en mijn broer heeft als enige dat visje met lange tanden op gegeten. Toen we weer in de bewoonde wereld wa ren, kochten we een chocoladetaart in de super markt. Mijn vader sneed die met z'n zakmes in vie ren en we aten het op de stoep op." Vorig jaar werd Buitenweg als nieuw Tweede Kamerlid ineens zichtbaar aan de zijde van haar fractievoozitter Jesse Klaver. Na de verkiezings overwinning van Groenlinks werd de partij uitge nodigd aan te zitten in de kabinetsformatie. „Het viel ze wel op dat ik een girl was. De fotogra fen kwamen binnen, Rutte overzag het plaatje, dus stelde voor dat ik naast hem kwam zitten. Maar ik wilde als secondant naast Jesse zitten. Daar zie je aan dat ze er zelf een beetje ongemakkelijk mee waren. Het was veel aftasten, ik voelde me niet di rect one of the boys. Op een gegeven moment ont staat er wel wat omdat je met elkaar bezig bent." „Ik geloof dat Harper's Bazaar een analyse schreef over mijn oranje pak. 'Dit is een pak dat ze alleen draagt als ze krachtig moet overkomen.' Vóór die analyse had ik nooit zo nagedacht. Sindsdien doe ik dat pak aan als ik krachtig wil overkomen!" „Ik vond het wel stom om daar als enige vrouw te zitten. Zeker als daar vier partijen zijn met een vrouw als nummer twee. Ze hadden allemaal rede nen om die niet mee te nemen. De een had een fi nancieel specialist nodig, de ander iemand met een sociaal profiel. Maar het eindresultaat vond ik echt niet oké." „Laat ik het zo zeggen: we hadden ons voor de ver kiezingen voorbereid op de kabinetsformatie, ook om de pijn te pakken. Je gaat ook mee in de dyna miek, we zaten er niet één week, we zaten er lan- De komende dagen worden maxima verwacht tot ruim boven de 25 graden, maar volgende week wordt het pas écht heet. Op maan dag wordt het plaatselijk 30 graden, vanaf dinsdag is het overal in het land tropisch warm. „Nederland wordt overspoeld door een hitte golf die zeker vijftien dagen aan houdt", meent Verhoef. Slecht nieuws voor boeren, want voorlopig blijft het gortdroog. Ver hoef: „Hier en daar valt wat regen, maar dat is een druppel op de gloei ende plaat. We hadden niet eerder zo'n periode van droogte. Het wordt dit j aar zelfs droger dan in het recordjaar 1976." De droogte vergroot de kans op berm- en andere natuurbranden, maar ook de aardappeloogst krijgt deze zomer forse klappen. Van een hittegolf is sprake als de maximumtemperatuur vijf opeen volgende dagen 25 graden of hoger ligt, waarvan drie dagen 30 graden of meer. Het KNMI-weerstation in Arcen (Noord-Limburg) tikte deze week met 29,7 graden gemiddeld de hoogst gemeten temperatuur aan. Van de dagelijks hoogst ge meten temperaturen op de 34 meetpunten was het afgelopen maandag tot en met donderdag in het zuidoosten het warmst. Aan de kust was het be duidend koeler: over vier dagen gemeten was het in Wijk aan Zee gemiddelde maximum 23,6 graden. Hoe kan dat? Zeewind „Aan de kust koelt het sneller af door zeewind", zegt Marco Ver hoef, weerman van deze krant en meteoroloog bij Weerplaza. „De zee is nu rond de 19 graden. Als de wind vanaf de zee het land in waait, 'aanlandige wind', daalt de temperatuur op het land. Bij het weerstation in de duinen van Hoek van Holland zien we dat de temperatuur geregeld met meer dere graden schommelt, afhan kelijk van de aanwezigheid van zeewind. Dat was gisteren ook aan de hand, toen was het aan de kust 22 graden, in Limburg 30." Verder warmt zandgrond het snelste op, terwijl een vochtige bodem langer koel blijft. Ver hoef: „Het kost veel energie om water te verwarmen, dus het duurt daardoor langer voor wa terhoudende grond warm is." De Veluwe en hoger gelegen plekken met zand zijn warmer. Maar of je nu aan de kust woont of in het land, het wordt vanaf volgende week overal plakkerig: behalve de temperatuur stijgt ook de luchtvochtigheid. zaterdag 21 juli 2018 Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus, en praat met hen over leven en politiek. De foto's zijn van Martijn Beekman. 'Stom, ik zat daar dus als enige vrouw Jan Hoedeman Voelde u zich one of the boys in de kabinetsfor matie? Er was veel belangstelling voor de kleding van de vrouwelijke deelnemers op het formatie- u schaakbord: eerst u, daarna Carola Schouten. Eén vrouw op acht onderhandelaars. GroenLinks had 14 zetels tegenover 62 van midden en rechts. Er lijkt geen einde te komen aan de hitte waarmee ons land al weken kampt. „Vanaf dinsdag wordt Nederland ondergedom peld in tropische temperaturen die tot in augustus aanhouden", weet weerman Marco Verhoef. Naz Taha Rotterdam Voor de Limburgers was het deze week met bijna 30 gra den puffen geblazen, in Wijk aan Zee was het beter uit te houden. Het temperatuur verschil tussen de twee plekken was bijna 6 graden. Virginia Groenendijk Houten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12