baldBrman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! baldErman.nl 'Mijn kinderen praten over mijn ziekte alsof het heel normaal is' EUWS 11 Aidsconferentie in Nederland Er zijn zoveel misvattingen: nee, je krijgt geen aids als je na mij op de toiletbril zit 499, Anne van Laar (28) uit Voerendaal f k weet nog dat de ver pleegkundige met een paperclip zat te spe len. Hij vouwde hem uit, tot er een gek vormpje overbleef. Hij was net zo nerveus als ik. Te genover hem zat de jongste patiënt die hij ooit heeft moeten vertellen dat ze hiv heeft. Ik was 16 en superver liefd op een jongen die ik op een fancy fair had ont moet. Er gebeurde al snel meer. Ik slikte de pil. Ik wist natuurlijk wel dat die niet helpt tegen soa's, maar daar dacht ik niet bewust over na. Tot ik seksuele voorlichting op school kreeg. We kregen een kaartje van de GGD waar je je gratis en anoniem kon laten testen. 'Laten we het maar doen', zei ik tegen mijn vriend. 'Het zal wel goed zitten.' Maar het zat niet goed. Na twee weken hoorde hij dat hij hiv had. Hiv? We wisten amper wat het was. Ging hij nu dood? En ik? We waren bang. Van mij konden de artsen het nog niet met zekerheid zeggen, want de incubatietijd van het virus is drie maanden. Die onzekerheid kon ik niet aan. Ik moest het van mezelf aan mijn ouders vertellen, maar durfde het niet. Huilend heb ik het verteld, in de woonkamer. Mijn ouders moesten ook huilen. Ze zijn nooit boos geweest. Elk testmoment gingen ze mee. Ze waren ook bij de definitieve uit slag. Ik nam verder alleen mijn beste vriendin in ver trouwen. Al snel wist mijn hele omgeving het. Kreeg ik via MSN een berichtje van een jongen van de lokale ijssa- lon: 'wat heb ik gehoord, heb jij hiv?'. Op school draaiden alle koppen om als ik door de aula liep. Ik heb het mijn vriendin nooit vergeven dat zij de sensatie zocht terwijl ik steun nodig had. Het eerste halfjaar slikte ik hiv-remmers, elf pillen per dag. 's Ochtends was ik misselijk, 's avonds dizzy. Ik zat in mijn eindexamen jaar en kon me niet con centreren. Ook mijn lever reageerde heel heftig. Ik besloot te stoppen met me dicatie. Daarmee ben ik een uitzondering in Ne- derland, 83 procent van de hiv-patiënten is onder be handeling. Mijn immuunsysteem is ongewoon sterk en het vi rus heel zwak. Ik ben net zo sterk als een gezond persoon en laat me elk halfjaar controleren. Daar zit wel een risico aan vast: mijn virus is overdraag baar. Dus ook naar mijn kinderen (nu 6 en 8). Toen mijn zoon 3 was, heb ik uit gelegd dat 'mama's bloed ziek is' en hij dat nooit mag aanraken. Hij wilde een kusje op mijn knie geven die ik net gestoten had. On danks zijn leeftijd begreep hij het gelijk. Verder moet ik opletten bij seks. Altijd met een con doom, geen orale seks. Een moodkiller, maar het idee dat ik een ander zou kun nen infecteren, kan ik niet verdragen. Ik heb alleen nog medicatie geslikt voor en tijdens mijn zwanger schappen. Dan kon ik hiv niet overdragen. Voor de zekerheid kregen mijn kin deren zes weken na hun geboorte medicijnen die moesten voorkomen dat het virus, als het toch in hun lichaam was gekomen, zich zou nestelen. Daar had ik heel veel moeite mee. Die chemische rotzooi in hun lichaampjes. Mijn kinderen praten over mijn ziekte alsof het heel normaal is. Zij hebben geen oordeel, in tegenstel ling tot sommige volwas senen. Er zijn ook zoveel misvattingen: nee, je krijgt geen aids als je na mij op de toiletbril zit en evenmin van zoenen. Toen mijn eerste relatie over ging, werd ik na een tijd verliefd. Toen die jon gen aan zijn ouders vertel de dat ik hiv heb, verboden ze contact met mij. Zijn broer zei 'iemand met hiv heeft geen recht op leven'. Dat deed pijn. Uiteindelijk kreeg ik een relatie met iemand met wie ik al langer bevriend was. Hij wist al: als ik voor Anne kies, kies ik voor het hele pakket. Hij werd de vader van mijn kinderen. Met mijn eerste vriendje heb ik nog altijd contact. Die band blijft. Misschien is hij wel de enige die écht begrijpt hoe ik me soms voel." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas 8 dagen stedenreis 8 dagen Berlijn, Dresden, Verrassend Leipzig en Potsdam Denemarken 10 dagen Tossa de Mar, all-inclusive 8 dagen Eastbourne en het eiland Wight 10 dagen Bijzonder Moravië, Blansko zaterdag 21 juli 2018 Anne van Laar: „Ik ben net zo sterk als een ge zond per soon." M Chris Len- sen: „Inmid dels ben ik heel open. Ik vertel mijn verhaal aan iedereen." FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Na 26 jaar is de grootste aids conferentie van de wereld weer in Nederland. Vol gende week ko men 20.000 art sen, onderzoe kers en activisten uit 150 landen naar de Rai in Amsterdam. We reldwijd vielen sinds het uitbre ken van de epide mie 35 miljoen aidsdoden. Dage lijks komen hier 2700 sterfgeval len bij. In Neder land lopen jaar lijks 800 mensen hiv op. Hiv is een virus dat het afweer systeem aantast. Je kunt het oplo pen door onbe schermde seks, bloedcontact, borstvoeding of een vuile injectie naald. Als hiv on behandeld blijft, kan het zich ont wikkelen tot aids. Met de juiste me dicatie is het niet overdraagbaar. Kijk op de site bij /video Anne van Laar was 16 toen ze hiv kreeg .a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 30 juli27 aug 24 sept/ 8 ol<t. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (Q318) 58 09 58 boekingen: lij i www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds b reserveringskosten VertrekdataI Vertrekdata: 13 aug10,24sept/8 okt. I 11,25 aug8sept. Vertrekdata: 6, 27 aug 10 sept8 okt. Vertrekdata: 28 juli 4,11, 18,25 aug 1, 8,15 sept. Vertrekdata: 27 aug 10,24 sept/8, 22 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11