'Mensen vinden het eng uit onwetendheid' Tienduizenden onterechte boetes in Heinenoordtunnel Muziek uil en gedimd licht: stille uren voor autist groot succes in supermarkt 10 WERELDCONFERENTIE GASTHEER Hiv/aids is nog lang niet onder controle. In Nederland komen er achthonderd nieuwe hiv- gevallen per jaar bij. Twintigers Anne en Chris kregen de schrik van hun leven toen ze de uitslag van de dokter kregen. Ik verwijt mezelf niks meer. Ik ben geliefd onder mensen om wie ik ben, niet om wat ik heb Chris Lensen (28) uit Venlo en moeder van een vriend gooide het kopje koffie weg nadat ik eruit dronk. Zo de prul lenbak in. 'Gewoon voor de ze kerheid' zei ze. De keer erna kreeg ik een plastic wegwerp- bekertje. Ik kan er nooit boos om wor den. Ik snap wel dat mensen het eng vinden. Het is onwe tendheid. Soms zelfs onder zorgpersoneel. Mijn baas in de thuiszorg ontsloeg me. Tijdens bloedprikken deed een mede werkster twee handschoenen over elkaar heen. Ik zei: heeft u nooit geleerd dat twee con dooms over elkaar altijd scheu ren? het virus in mijn bloed on meetbaar. Ik kan het dus niet overdragen. Je buurvrouw is bij wijze van spreken nog een gro ter risico, want er zijn 2600 mensen in ons land die niet weten dat ze hiv hebben. Toen ik de uitslag kreeg van de dokter, was ik in shock. Ik kon bijna niet op mijn benen staan, was 17 kilo afgevallen - en ik ben al geen dikke jongen. Ik had mijn 22ste verjaardag niet eens kunnen vieren, zo ziek was ik. Ik dacht aan kan ker, niet aan aids. Dat kwam toch alleen in Afrika voor? Mijn vriend en ik waren mo nogaam. Hij was mijn derde bedpartner. Ik had er niet op los geleefd. De dokter zei nog: ga niet googlen. Dat deed ik toch. Ik zag magere mensen met in gevallen wangen, huidkanker, echt verschrikkelijk. Ik dacht dat mijn leven ophield. Mijn moeder ook. Die moest keihard huilen. Vier jaar lang heb ik me elke dag suf geblowd om maar niks te voelen. Ik was boos op me zelf. Aan seks deed ik niet meer. Tot mijn moeder me naar een afkickkliniek stuurde, daar reageerden anderen zo goed op mijn verhaal. Alsof ik een twee de keer uit de kast kwam. Ze vonden me helemaal niet vies of raar. Inmiddels ben ik heel open. Ik vertel mijn verhaal aan iedereen, zet het op Facebook, geef voorlichting op scholen, ben model geweest voor Stop Aids Now en zet het in mijn profiel van datingapp Grinder. Ik verwijt mezelf niks meer. Ik ben geliefd onder mensen om wie ik ben, niet om wat ik heb." HEINENOORD Tienduizenden weggebruikers zijn dit en vorig jaar ten onrechte bekeurd op rijksweg A29 bij de ingang van de Heinenoordtunnel. Door een kromming in de weg kan de be ruchte flitser bij hectometerpaal 14.7 onmogelijk nauwkeurig meten, stelt de rechter. Een automobilist vocht met succes zijn snelheidsovertre ding aan. Het Openbaar Minis terie (OM) moet hem daarom 113 euro terugbetalen. Het OM onderzoekt nu of alle flitsboetes moeten worden terugbetaald. Het vonnis maakt tienduizen den bekeuringen ongeldig, stelt advocaat verkeersrecht Hans van Riet. „De enige juiste beslis sing die het OM kan nemen, is de hand in eigen boezem steken en de boetes terugbetalen." Het totaalbedrag kan dan oplopen tot enkele miljoenen euro's. Woordvoerder Ernst Koelman van het OM noemt de gerechte lijke uitspraak 'helder', maar wil nog niet ingaan op de conse quenties. „We moeten ons bera den over hoe hiermee om te gaan. Alle opties staan open, van in beroep gaan tot het terugbe talen van de boetes." LONDEN De Britse supermarkt keten Morrisons gaat speciale 'stille uren' houden in de winkel om klanten met een vorm van au tisme tegemoet te komen. Een keer in de week worden muziek en omgeroepen klantinformatie uit gezet, draaiende machines gestopt en verlichting gedimd. Na een proef op een aantal loca ties moeten alle 493 supermarkten van de keten het stille uur gaan aanbieden. Er wordt gedacht aan de zaterdagochtend, tussen 9.00 en 10.00 uur. Daniël Cadey, woordvoerder van de Britse Ver eniging van Autisten heeft meege werkt aan het project. „Dit is een stap in de goede richting, want voor autisten is het een hele wor steling boodschappen te doen in een supermarkt. Mensen die au tisme hebben, horen, zien en voe len de wereld vaak veel intensiever dan anderen. Kinderen met au tisme kunnen echt bang zijn." Paniek Deze prikkels kunnen zo heftig zijn dat ze paniekreacties veroor zaken. Door deze angst mijden sommigen de supermarkt hele maal. Zo'n een op de honderd mensen ervaart de prikkels op de ze manier, bleek uit onderzoek in Australië waar 68 supermarkten van de Coles-keten vorig jaar een stil uur introduceerden. Super marktketen Lidl begon dit jaar in Ierland met stille avonduren. Na vele positieve reacties is besloten zulke avonden in te voeren. In Nederland is het helaas nog niet zover, zegt Joli Luijckx, woordvoerster van de Neder landse Vereniging voor Autisme (NVA). „Wij kennen prikkelarme kermissen en prikkelarme bio scoopvoorstellingen, maar de su permarkten zijn zover nog niet. Ik verwacht wel dat het gaat komen, want dit is niet alleen van belang voor mensen met autisme. Ook mensen die aan epilepsie lijden of aan adhd hebben hier veel baat bij. Ik nodig de supermarkten graag uit met ons aan tafel te gaan." zaterdag 21 juli 2018 GO 'Aids? Dat komt toch alleen nog in Afrika voor?' Hanneke van Houwelingen 'E Sinds ik hiv-remmers slik is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10