DEHERDERS LIEPEN DAGEN DOOR WEER EN WIND, OVER ONVERHARDE PADEN gezellige straten in en leuke terrasjes op. De heuvels, de bossen, de bruggen, de weilanden en de eenzame boerderijen in het landschap begeleiden de Wharfe naar het zuiden. De bescheiden rivier glijdt langs kleine dorpen als Hebden, Burnsall en Appletreewick. Het hoogtepunt is Bolton Abbey, waar bijna achthonderd jaar historie door de ruïnes van een enorm kloostercomplex giert. Gezinnen en geliefden picknicken er in het gras. Op een bankje zitten twee oudjes. Ze omarmen het moment: „lt's so lovely, dear." Terug naar The Angel at Hetton voor de avond. Met een glas rode wijn op het terras, zoals Denis Watkins het graag zag. Straks serveren zijn vrouw en zoon Angel's fish en papillote, met zoete groenten, gerookte spekjes en een saus van verse dille en peterselie. Toch lekker der dan vette fish-and-chips in een kleffe krant, zoals de avondhap er vóór de komst van de gastropub uitzag. Het laatste zachte zonlicht zakt achter de heuvels en kleurt de rotswanden aan de overkant in fraai pastel. Het stoïcijnse landschap laat even een glimlach zien. M Het kan enorm somberen in het heu vellandschap. Zeker op de hooggelegen veengronden, zoals de Malham Moor, direct boven Hetton. Dit is een wereld van heidevelden, wild gras en rotsen. De wolken jagen er op ooghoogte voorbij. In de 18de eeuw graasden hier in de zomermaanden 20.000 schapen, vooral uit Schotland. Naar deze plek gedreven over drove roads, paden die dwars door de woeste natuur voerden. Een herder, zijn hulpje en een paar honden konden zo'n tweehonderd schapen begeleiden, alle maal bedoeld voor de verkoop op de grote Engelse markten in het zuiden. De her ders hadden een hard maar vrij bestaan. Zwervend door de veengronden van Malham heb je niet veel verbeelding nodig om je dat ruige leven voor te stel len. Dagen achtereen lopen over onver harde paden. Door weer en wind. Slapen in de openlucht of, als het meezat, in een provisorisch gemaakte schuur, hut of stenen huisje met niet meer comfort dan vier muren en een dak. En dan uitblazen bij The Buck Inn uit 1874 in Malham. Met streekbieren op de tap en een menukaart vol huisgemaakte pies, geitenkaas van de boer, forel uit de Dales en gastronomische hamburgers. De ziel is echter nog altijd die van een dorpscafé. Getuige het bord bij de deur: Alcohol! Because no great story started with someone eating a salad. Over de veengronden klimmen en dalen. Tot aan het water van een beek die wat zuidelijker in de bredere Wharfe stroomt. Zodra de zware luchten zijn verdwenen, klaart het humeur van de streek op. De wereld wordt licht en vrolijk. Zoals in het charmante markt stadje Grassington. Met iets meer dan duizend inwoners is Grassington eigenlijk meer een dorp, maar op de schaal van de Dales voelt het als een metropool. En dat komt doordat het op een kruispunt ligt van oude han delswegen. En op de oevers stonden ooit de waterkrachtmachines van de Wharfe-textielfabrieken. Ook nadat de tijden waren veranderd en de fabrieken uit beeld verdwenen, be hield Grassington zijn centrumfunctie. Dus kunnen de bewoners naar winkels, restaurants, een streekmuseum, pubs, Proost Na de wandeling over soms smalle paden is het tijd voor een drankje. Mét alcohol, als het aan de uitbater van The Buck Inn ligt. 421 zaterdag 21 juli 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 106