<5) KOKEN \0etew WEETJE KONING Gipnarts kookeiland i a mijn eindexamen kon ik Nederlands gaan studeren of scheikunde. Het eerste omdat ik NI schrijver wilde worden, het tweede omdat ik er een hoog cijfer voor had Binas was een van mijn favoriete boeken). Uiteindelijk koos ik voor de letterkunde en er zijn dagen dat ik daar spijt van heb, al denk ik dat deze krant me nooit zou hebben gevraagd om over eten te schrijven als ik chemicus was ge worden. En dat terwijl scheikunde alles met eten te maken heeft. Het bewaren, bereiden en verteren van voedsel bestaat louter uit chemische processen. Vorig jaar verscheen Ode aan de E-nummers van microbioloog Rosanne Hertz- r berger, een heerlijk ontnuchterend boek dat op vaak hilarische wijze de strijd aanging met voedselfilosofen die de romantische opvatting aanhangen dat voedselproducenten vooral met hun kapitalistische takken van onze goudeer lijke voeding moeten afblijven. Koken is en blijft nu eenmaal een proces waarin stoffen (polyfenolen, koolhydraten, ami nozuren, antioxidanten, beta-carotenen en vele duizenden andere) op creatieve wijze worden omgezet in nieuwe stoffen. Dat mechanisme is een paar miljard jaar ouder dan de weg naar Rome. Toch hebben we het aan de marketing van de laatste jaren te danken dat bij het grote publiek weerzin tegen 'wetenschap' is ontstaan. Ons wordt elke dag door de reclame wijsgemaakt dat voeding 'vers', 'puur' en 'ambachtelijk' moet zijn en het liefst bereid 'naar grootmoeders re cept'. Het vreemde is dat we bij ziekte nooit zouden kiezen voor een behandeling in een hospitaal uit de jaren 30 of 80, maar dat blijkbaar andere regels gelden voor wat we onze monden stoppen. Er is een enorme hetze aan de gang tegen Ronald Giphart, die soms betreurt dat hij geen scheikundige is geworden, heeft zin in een wetenschappelijk experiment met tjaptjoi. Tjaptjoi betekent in het Kantonees Umami, de vijfde smaak, betekent in het gemengde groenten. In Vlaanderen heet Japans letterlijk 'heerlijke smaak'. De ko- het gerecht chop choy, in de VS, Frankrijk ning van de umami is de champignon, en Duitsland chop suey. omdat hij sterk smaakversterkend werkt. Doe mee aan de grote ve-tsin-challenae Foto SHODYCAREMAN 38| zaterdag 21 juli 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102