AL MIJN ZINTUIGEN STAAN WAGENWIJD OPEN. MIJN BLIK IS HELDER, ALSOF IK NIEUWE LENZEN IN HEB Nog te bezoeken Spirituele festivals zoals The Living Village, ook wel healing of transforma tiefestivals genoemd, zijn in trek. Het oudste en bekendste is het Amerikaanse Burning Man, jaarlijks in de woestijn van Nevada. Er zijn het Duitse Fusion, de hea ling jields van het Britse Glastonbury, het Portugese Boom en het Spaanse Transi- tion, en ook in ons land groeit het aantal (meerdaagse) festivals dat persoonlijke ontwikkeling, creativiteit en de band tus sen mens en natuur vooropstelt. Als be zoeker kun je je eigen kennis en talent inbrengen. Ben je specialist in handop legging of weet je als geen ander hoe je de traditionele hakadans van de Maori over brengt, dan zijn dit de plaatsen om je tipi op te zetten. De zoektocht naar een psychedelische ervaring komt ook op The Living Village overal in terug: in de PsyTrance-muziek, de feeërieke kunst, de Tolkien-achtige bouwsels tussen de bomen of de veel kleurige dromenvangers. Het meest hyp notiserend zijn de bezoekers zelf. Sommigen komen in spijkerbroek en T-shirt, anderen dragen wapperende ge waden en handgeweven poncho's. Zon gebruinde lenige lijven jongleren moeiteloos zes brandende stokken of springen met elkaar in een acro-yogahou- ding. Hun kinderen voelen zich al even vrij - prachtige, soepele kinderen met kralen in hun haar die dansen om het vuur, een hut bouwen of wilde kruiden plukken. Als ze tenminste niet net weg zijn voor de workshop elfensleutels maken. „Supertof', zegt Sam (19) uit Zwolle. Zijn achternaam wil hij niet geven. „Alles komt hier samen. Gezinnen met jonge kinderen, polygame hippies, zweefteven, wietrokers uit de jaren 70: er heerst een sterk gemeenschapsgevoel. Op gewone muziekfestivals zie je nog weieens ie mand dronken en agressief worden, maar hier zorgt iedereen goed voor elkaar." Ook de activiteiten spreken Sam aan. „Voor de cacaoceremonie, waarbij je rauwe cacao drinkt om je hartchakra te openen, was ik helaas te laat. Maar ik zag de deelnemers dolgelukkig springen om hun energie eruit te laten." Sams vrien din heeft een angststoornis, waardoor de reguliere, drukke festivals voor haar geen optie zijn. „We houden het graag klein. Bovendien kan ze hier van alles doen zoals yoga en aromatherapie, wat haar helpt zich sterker te voelen." Marjolein Marchal (38) uit Utrecht is 'absoluut geen festivalganger', maar houdt wel van de 'houtje-touwtje-sfeer' op The Living Village. „Vertrouwen is hier het uitgangspunt; je tas wordt bij de ingang niet binnenstebuiten gekeerd. Er is plaats voor experiment, het festival wordt zo'n beetje on the spot uitgevon den. Het is niet commercieel of geprofes sionaliseerd en dat heeft z'n charme." Haar vriendin Ingrid Bakker (42) ging vroeger graag naar technofestivals, maar voelt zich daar nu 'een oma tussen de xtc- slikkende twintigers'. Op The Living Vil lage komt ze vooral voor de workshops. „Mijn eigen windmolen maken, dat lijkt me wel wat." Xtc verwacht ze hier niet tegen te komen. „Dit is meer een plek voor softdrugs en misschien wat psyche delica." Daar lijkt ze gelijk in te hebben; in de eettentjes met 'soulfood' en 'tribal bites' bevatten de asbakken meer joints dan gewone sigarettenpeuken. Trippen doet niemand. Waarom zou je als je ook een multidimensionale sessie inner child healing kunt doen? Nog wat ontdaan van de Schreeu wende Sjamaan stuit ik op het kraam pje van Hugo. Hugo verkoopt brandbare kruiden; hun rook heeft een genees krachtige werking. „Elk kruid heeft een specifieke eigenschap, passend bij wat je op dat moment nodig hebt", zegt hij. „Zal Openlucht Healing festivals worden buiten ge- Groepsgevoel Bezoekers bij de 'dance experience'. houden, inde na tuur. Dat geeft de bezoekers een vrij en tijdloos gevoel. Open Up Festival 25-29 juli, Baarlo, openupfestival.nl Oak Owl Green Spirits Festival, 9-12 augustus, Zeewolde, green- spiritsfestival.nl Lorelei Vrouwen Festival, 21-23 augustus, Zeewolde, loreleifestival.nl Festival of Bro- therhood, 30 aug-2 sept, Kleeve-Keeken, vlierhof.org Zen Festival, 1 september, Al- mere, zenfestival.nl Spiriosa Festival, 8-9 september, Brunssum, spirio- safestival.com 361 zaterdag 21 juli 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100