Drugsbaron eist zijn misdaadgeld terug van Endstra's Zaak Van Luijn: 'Ruzie omdat hij moest plassen' *7 9 De hond en tien broodjes ei Vakantie in Europa! Deze zomer stropen we in het spoor van honderdduizenden Nederlandse vakantiegangers de Europese snelwegen af, van P naar P. Eerste halte: het Franse Venoy-Grosse-Pierre. man..." Weer terug in Venoy-Grosse- Pierre. De medewerkers van de To- tal-shop hebben er geen idee van dat hun werkplek het decor vormt van een beroemd Nederlands boek. Het Gouden Ei, ze hebben er nooit van ge hoord. Ook niet van L'Oeuf d'Or, zoals het boek in de Franse vertaling heet. Maandag komt de chef weer, u kunt het hem vragen, zegt de mond van de mevrouw achter de kassa. Kunt u als tublieft snel ophoepelen, er staat een rij achter u, zegt de rest van haar li chaam. De Noord-Franse parkeerplaats lijkt in weinig op de plek die Krabbé beschreef in zijn boek. Binnen is alles veranderd. In 1984 was een tanksta tion nog niet veel meer dan een plek waar je je tank volgooide en daar ver volgens voor betaalde. Het recreatie aanbod bestond in Het Gouden Ei uit een kofïieautomaat, een ijsjesauto- maat(?), een frisdrankautomaat en een gokkast. In 2018 is daar een com plete supermarkt voor in de plaats gekomen, inclusief mode- en boe- kenafdeling. Ongezien iemand ont voeren, zoals in het boek, is onmoge lijk: van alle kanten word je beloerd door camera's. Achtertuin Ook buiten is weinig van Krabbé's beschrijvingen terug te vinden. Zo weinig zelfs, dat je je afVraagt of de schrijver wel ooit in Venoy-Grosse- Pierre is geweest. Hij beschrijft een groot grasveld met een terp, een ver hoging van waaraf je neer kunt kij ken op het komen en gaan van de au to's en de trucks. Die terp is er niet (meer?), en het grote grasveld is in werkelijkheid van een formaat dat je ook in menig Nederlandse achter tuin terug kunt vinden. Mogelijk is het terrein ergens de af gelopen decennia gereconstrueerd. Daarnaar gevraagd, wil de schrijver zelf geen uitsluitsel geven. „Leuk dat u daar bent gaan kijken, geweldig om te weten dat mensen die moeite ne men, bijna 35 jaar nadat ik die roman schreef', mailt Krabbé, 75 jaar inmid- WE NEMEN MEE... hondje is met zijn baas jes Bernard en Wilma de Waal Malefijt helemaal van Tilburg naar Frank rijk gereden. „Mijn kin deren laat ik ook niet thuis", verklaart de eige naresse van Jakey. En inderdaad, die zitten op de achterbank. Ze gaan een paar weken in een stacaravan zitten bij Lyon en misschien nog richting Nice. Veel eten hebben ze niet bij zich. „Het enige wat we altijd uit Nederland meene men, zijn broodjes ei", vult Wilma aan. „Dat is standaard. Tien brood jes, en omeletten erop." dels. „Maar ik moet u teleurstellen: eigenlijk stelt u de vraag die schrij vers het minst graag horen: is het nou allemaal echt gebeurd? Er zijn altijd verbanden met de realiteit, maar de schrijver is wel de laatste die daar iets over moet zeggen." Smelten Op het parkeerterrein is de lol er na een paar uur wel af. Het hete asfalt doet de schoenzolen bijna smelten. Het gebulder van het verkeer op de snelweg valt geen seconde stil. Hoe eenzaam moet je je voelen, als je op deze dorre asfaltvlakte in problemen raakt. Niemand heeft tijd voor je, nie mand zit op je te wachten. De par keerplaats langs de snelweg is als een klein dorp, waarvan de bevolking ie der half uur wordt vervangen. Ieder een moet verder, de hele tijd. Naar de volgende bestemming, de volgende parkeerplaats, de volgende klant. De reis gaat verder, naar Nuits- Saint-Georges. Inderdaad, het dorpje waar ook de hoofdpersonen uit Het Gouden Ei de nacht zouden door brengen. Nuits-Saint-Georges ligt best een eindje van de snelweg, maar volgens de vrouwelijke hoofdpersoon was de naam van het dorp mooi ge noeg om er een ommetje voor te ma ken. Helaas is het ruim vijfduizend zie len tellende Nuits-Saint-Georges verder een nogal leeg dorp, zoals zo veel dorpen onderweg. Veel hoogte punten kent het plaatsje niet. Eén keer was het aankomstplaats in de Tour de France: sprinter Marcel Kittel won er vorig jaar de zevende etappe. Hotel Cóte d'Or, waar Tim Krabbé zijn betreurde Gouden Ei-protago nisten een kamer liet boeken, blijkt ook al geen hotel (meer). Het is nu een pizzeria, gelegen aan het centrale dorpsplein. Enige literaire verwijzing ontbreekt ook hier. De pizza die wordt geserveerd is hemeltergend slecht, met kluwen kaas en een kleffe bodem. Maar we leven nog. Wij wei- Eind jaren 80 stond Van Essen aan de basis van de xtc-handel in Ne derland. Hij zegt tientallen mil joenen te hebben geïnvesteerd bij bankier van de onderwereld Wil lem Endstra. Dat geld, grotendeels verdiend met de xtc-handel, wil hij terug. En zo staat het gerechts hof Amsterdam voor de onge wone vraag of het moet meewer ken om een drugsdealer zijn mis daadgeld te laten opeisen. Van Essen volgt de rechtszitting vanuit zijn rolstoel. Achter zijn oor zit een sigaret geplakt. Een groot litteken op zijn hoofd herin nert aan de moordaanslag die eind 1999 op hem werd gepleegd. Sindsdien is hij invalide en zijn ook zijn verstandelijke vermogens aangetast, al zegt hij nog steeds herinneringen terug te krijgen. De tientallen miljoenen die hij zegt te hebben geïnvesteerd bij Willem Endstra heeft hij nooit te ruggezien. Sterker nog, hij houdt Willem en diens broer Haico End stra verantwoordelijk voor de aanslag op zijn leven. Hij zegt dat hij kort voor de aanslag zijn geld had teruggevraagd bij Endstra. Via een voorlopig getuigenver hoor wil hij niet alleen aantonen dat hij miljoenen tegoed heeft van de Endstra's, maar ook dat zij de moordopdracht hebben gegeven. Zo is het volgens zijn advocaat Pe ter Schouten opvallend dat onroe rend goed van Van Essen drie da gen voor zijn dood is overgeheveld naar een BV van de vriendin van topcrimineel John Mieremet, zon der dat daar een financiële vergoe ding tegenover stond. De advocaat van de familie End stra, Hans Koets, wimpelt alle be schuldigingen af. „Het valt op dat de heer Van Essen wordt gedreven door frustratie." Witwassen Volgens de Endstra's valt er niets te vorderen. Het vermogen van Willem Endstra is door de over heid ondergebracht bij vereffe naar Toni van Hees, die het geld - net zoals een curator - beheert. Van Hees kan simpelweg geen geld uitkeren aan Van Essen, om dat het om misdaadgeld gaat „Dat zou neerkomen op witwassen." Om die reden is een eerder ver zoek tot een getuigenverhoor al afgewezen. Bovendien zijn de eventuele vorderingen van Van Essen allang verjaard, zegt de ad vocaat van de vereffenaar. Dat laatste bestrijdt Van Essens advo caat Peter Schouten. Uitspraak op op 4 september. F. wilde niet dat Van Luijn dat in de beruchte zigeunerwijk Son Ba- nya op straat deed. „Toen heb ik hem geslagen, daarna kreeg hij stuiptrekkingen." Dat meldt de lokale krant Ul- tima Hora op basis van politie bronnen. Volgens de moordver- dachte begon Van Luijn dus te plassen, terwijl zij spraken over het kopen van drugs. F. (19 jaar) beweert dat hij Van Luijn niet heeft beroofd. Adrian zou een ille gale 'taxichauffeur' zijn voor de drugsdealers in de sloppenwijk Son Banya. F. was zelf in Son Ba- nya aanwezig om marihuana te kopen, toen Van Luijn daar arri veerde. Hij werd vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag neergeslagen en beroofd in de be ruchte drugswijk van Mallorca. Hij was na een nacht stappen door een Pakistaanse man en een Tïme- siër naar Son Banya gebracht, naarverluid om drugs te kopen. Daar kreeg hij ruzie met F. Toen Van Luijn op de grond lag, hebben de zigeunerclans uit de beruchte drugswijk Adrian ge dwongen de filmeditor mee te ne men 'omdat zij geen problemen wilden in de wijk'. Jongeren zou den de portemonnee van Van Luijn hebben meegenomen, be weert F.. In een huurauto bracht hij Van Luijn naar het ziekenhuis. Van Luijn overleed daar kort na aankomst. Door de klappen die hij kreeg, is waarschijnlijk een aneu- rysma in zijn hersenen (een ver wijding of uitstulping van een slagader) gebarsten. donderdag 19 juli 2018 GO Tekst: Sander van Mersbergen „Ik wil hem pijn laten lijden, net als hij mij. Natuurlijk wil ik een schadevergoeding." Dat zei voormalig xtc-handelaar Ro nald van Essen gisteren in een rechtszaak tegen de erfgena men van de in 2004 geliqui deerde vastgoedbaron Willem Endstra. Koen voskuil De tankshop onderging een metamorfose en is nu een complete supermarkt. De polaroid uit Het Gouden Ei, 35 jaar later. de péage Een kleine waterbak vormt de verfrissing waar Jakey al lange tijd naar verlangde. Het Bernard, Wilma en Jakey. fotoadr Amsterdam Ronald van Essen. Adrian H.F., de man die wordt verdacht van het doodslaan van filmeditor Wouter van Luijn op Mallorca, heeft verklaard dat hij ruzie kreeg met de Ne derlander omdat Van Luijn ging plassen. Victor Schildkamp Rotterdam/Mallorca toilettes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9