van naar 8 Het is de bekende parkeerplaats uit het boek Het Gouden Ei en de verfilming daarvan: Spoorloos. Een verhitte confrontatie met heet asfalt, eenzaamheid en hemeltergend slechte pizza's. Venoy-Grosse-Pierre, Frankrijk m~ f 'Ze was meer dan een uur weg. Hij zag haar voor zich, bang, ademend door haar neus. Er was geen misverstand meer denkbaar waarom ze samen harte lijk zouden lachen. Er kon niets met haar zijn wat niet betekende dat ze in nood was. Ze had hem nodig. Hij werd gek van verdriet dat hij haar niet kon hel pen.' Het zijn regels die honderdduizen den, misschien wel miljoenen Ne derlanders ooit lazen. Generaties tie ners groeiden op met Het Gouden Ei, de literaire thriller van Tim Krabbé. Sinds de verschijning in 1984 staat het boek onafgebroken bovenin de leeslijst van middelbare scholieren, en nog steeds - mede door de be perkte omvang, minder dan honderd pagina's. Voor menigeen was en is het boek dé kennismaking met Ne derlandse literatuur. Anderen zagen het verhaal in filmvorm: Spoorloos werd in 1988 opgenomen, het Ameri kaanse The Vanishing in 1993. Ik sta op de plek waar Krabbé zijn hoofdpersoon Rex Hofman de onge lijke strijd tegen de wanhoop laat verliezen. Venoy-Grosse-Pierre is een van de vele honderden snelweg parkeerplaatsen die Frankrijk rijk is. Het is ongenadig warm. Het Total- tankstation ligt iets voorbij Auxerre aan de A6, die Parijs met Lyon ver bindt. Eigenlijk is het helemaal niet zo'n logische plaats om twee Nederlandse vakantiegangers een tussenstop te la ten maken. Alleen voor inwoners van Zeeuws-Vlaanderen is de route via Parijs naar het zuidoosten een seri eus alternatief voor die via Luxem burg. Onderweg nam het aantal geel zwarte nummerborden dan ook ge staag af, voorbij Reims was de stroom volledig opgedroogd. Een vrachtauto van de Texelse aardappelhandel AB vormde de laatste bondgenoot. In Het Gouden Ei zijn Rex en zijn geliefde Saskia Ehlvest op weg naar Nuits-Saint-Georges, een petieterig dorpje in de buurt van Dijon. Twee uur voordat ze daar arriveren, stop pen ze nog één keer. Om te tanken, en daarna nog wat langer, omdat Sas kia twee blikjes drinken wil kopen. Rex kijkt haar na, maakt nog snel een Polaroid-kiekje. Hij ziet haar nooit meer terug. Ijzingwekkend Als je het tankstation zo eens in je opneemt, besef je hoe goed de locatie het ijzingwekkende plot onder steunt. De snelwegparkeerplaats is enerzijds vertrouwd. Zonder er ooit geweest te zijn, ken je de weg. Benzi nepomp, tankshop, restaurant, wc's, parkeerplaatsen, picnictafels, een strookje gras.alles heeft zijn plek. Natuurlijk laat je je geliefde, toch je meest kostbare bezit, in haar eentje naar de tankshop lopen. Wat kan er misgaan? Tegelijk is het niemands land. Hoewel iedereen in zekere zin hetzelfde doet - stoppen, tanken, plassen - ontbreekt gemeenschaps zin. Het geeft de parkeerplaatsen een anoniem en ietwat bandeloos karak ter. Waarom zou je je rotzooi oprui men? Je komt toch nooit meer terug. Nee, de asfaltvlaktes halen niet het beste in de mens naar boven. „Mensen zijn zo vuil", verzucht Nicole le Bon als het gedrag langs de snelweg ter sprake komt. De 60-ja- rige Belgische kan het weten. Sinds dertig jaar bestiert ze een hotel langs de Route du Soleil. Ze zag ze voorbij trekken, de hordes vakantiegangers. „Ik had een keer een Poolse man, die was zó dronken", vertelt ze in roestig Vlaams, waarin de steeds grotere ga ten met Frans worden gedicht. „Na dat hij weg was, hebben we het com plete interieur moeten vervangen. Het matras, het bed, alles." Wat er in zat? Bloed? „Alles. Echt alles. Ik moet eerlijk toegeven: sinds ik weet hoe mensen zich gedragen, ga ik zelf niet graag meer op hotel." Geloof het of niet, maar Le Bon had in haar hotel ook een keer een 'Gou den Eitje'. „Een Engelsman kwam 's ochtends beneden, en vertelde dat zijn vrouw weg was. Verdwenen. Ze was ongemerkt vertrokken, met haar spullen. De auto stond niet meer op de parkeerplaats. Dat was echt hartverscheurend. Wat kun je doen? We hebben hem maar opgevangen tot zijn zoon er was om hem te halen. Dat duurde nog 24 uur. Die arme TOUTBLESM donderdag 19 juli 2018 GO (A'fkX-f'. Literatuur tanken op De tankshop van Total langs de A6 in Venoy-Grosse-Pierre. FOTO'S ADR Kijk op de site bij /video welke zaken op de parking nog herinneren aan Het Gouden Ei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8