p 7 Infectieziekte eist dit jaar al meer levens dan in heel 2017 Een tot 2015 zeer zeldzame infectieziekte eist steeds meer levens. Van de 65 mensen die dit jaar ernstig ziek werden van meningokokken type W, stierven er vijftien. Met name jongeren vormen een risicogroep. Door de risico groep in te enten, hopen we verdere verspreiding tegentegaan Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezond heid) kondigde deze week aan alle 14- tot 18- jarigen in te willen inen ten tegen meningokokken type W. In de brief naar de Kamer beschrijft de ChristenUnie-bewindsman dat 32 mensen zijn overleden aan meningo kokken type W sinds 2015. Uit een analyse van nieuwe gege vens door deze krant blijkt dat de bacterie steeds dodelijker wordt. Van 2015 tot en met 2017 zijn 139 mensen ernstig ziek geworden, van wie er ze ventien stierven. Dat komt neer op een sterftekans van 12 procent. Dit jaar zijn er 65 mensen ernstig ziek geworden van meningokokken type W. Daarvan zijn vijftien men sen gestorven, vier doden meer dan in heel 2017. De sterftekans komt in de eerste helft van dit jaar uit op ruim 23 procent: bijna dubbel zoveel als in de jaren ervoor. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) beaamt de trend. „Het lijkt erop dat de bacte rie dodelijker wordt", aldus hoofd van het Rijksvaccinatieprogramma Hans van Vliet. De meningokokbacterie leeft in keel- en neusholten en verspreidt zich via druppeltjes door de lucht. De meeste mensen worden er niet ziek van. Maar bij sommigen kan de me- ningokok zich razendsnel versprei den, bloedvergiftiging veroorzaken en het hersenvlies aantasten. Er bestaan verschillende type me ningokokken. In Nederland worden mensen vooral ziek van type B, C, W en Y. Vóór 2015 kwam type W amper voor. Tieners Opvallend is dat 15- tot 19-jarigen het vaakst getroffen worden door de ge vaarlijke ziekte. Sinds 2015 zijn 23 ou dere tieners ernstig ziek geworden, ongeveer een kwart van hen over leed. „Momenteel is dat de leeftijds groep met de hoogste sterfte", stelt Van Vliet. Hoofd van het Nederlands Refe rentielaboratorium voor Bacteriële Meningitis, Arie van der Ende heeft twee verklaringen voor het oplo pende sterftecijfer. „Óf dat komt doordat de bacterie verandert, óf de patiëntenpopulatie verandert." Volgens de expert kunnen menin gokokken 'heel makkelijk genetische eigenschappen overnemen van an dere types'. „Type W heeft mogelijk genetisch materiaal opgepikt van een andere type meningokok, waardoor hij agressiever wordt." De symptomen die overleden pa tiënten recent hadden, wijken vaak af van wat artsen bij andere types van de infectieziekte zagen. Van der Ende: „Het kan zijn dat de bacterie door die atypische symptomen niet wordt opgemerkt en de kans krijgt om explosief te groeien." Zo overlijden patiënten vaker aan type W na diarree, braken en misse lijkheid. „Mensen kunnen heftige diarree wel verwarren met buik griep", vult de voorman van het Rijksvaccinatieprogramma aan. „Bij patiënten met ernstige diarree is de sterfte ook hoger: rond de 50 pro cent." Het ziekteverloop kan volgens het RIVM 'heel snel' gaan. „Iemand voelt zich niet lekker, de situatie verslech tert heel gauw, dan gaat men naar het ziekenhuis en daar kan de patiënt al binnen een paar uur overlijden." Zoenen Volgens Van der Ende en Van Vliet zijn jongeren 'een risicogroep'. De jeugd heeft vaak een druk sociaal le ven. „Ze zitten veel in de kroeg, zoe nen, drinken en roken. Dat de ziekte in die groep vaker voorkomt, kan daardoor verklaard worden. Maar dat is nog geen verklaring voor het ho gere sterftecijfer." Daarvoor is vol gens de wetenschapper aanvullend onderzoek nodig. Dit jaar zijn er volgens Van der Ende ook relatief veel oudere patiën ten getroffen. „Ouderen maken over het algemeen een grotere kans om te sterven." Bij ouderen gaat type W vaak gepaard met bloedvergiftiging. De deskundigen zijn groot voor stander van de uitbreiding van het inentingsprogramma. Vanaf volgend jaar krijgen alle 14- tot 18-jarigen een oproep voor een prik. Het gaat om zo'n 650.000 tieners. Van der Ende: „Dat is een hele goede maatregel." Van Vliet: „Door de risicogroep in te enten, hopen we verdere versprei ding tegen te gaan en deze agressieve ziekte uiteindelijk een halt toe te roe pen." De campagne zal direct effect heb ben op het aantal gevallen onder jon geren van 14 tot en met 18 jaar. Door dat de bacterie zich binnen die groep minder zal verspreiden, heeft ook de rest van de bevolking daar profijt van. Dat duurt waarschijnlijk nog een a twee jaar. Van der Ende benadrukt: „Belangrijk daarvoor is wel dat een hoog percentage van de jongeren zich laat vaccineren." De bacterie wordt dodelijker. Van 2015 t/m juni 2018 zijn er 32 mensen overleden. Meningokokken W-patiënten naar leeftijd 16 m Vaccineren 0 Het lichaam maakt antistoffen aan die de ziekteverwekkers uitschakelen. donderdag 19 juli 2018 GO Meningokokken steeds dodelijker, vooral bij tieners Meningokokkenbacterie bevindt zich in de neus- en keelholte en verspreidt zich door niesen, zoenen etc. Kan leiden tot hersenvliesontsteking, bloedvergiftiging, longontsteking braken en diarree. Marcia Nieuwenhuis Bilthoven —Hans van Vliet, RIVM besmettingen doden 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 Prognose 2018 Eerste helft 2018 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 jan/jun prognose Grootste groep zieken zijn jongeren van 15 tot 20 jaar. Ook onder 50-plussers zijn veel besmettingen. januari 2015 t/m juni 2018 23J 12 Q Een minieme hoeveelheid meningokokken W wordt in de bloedbaan gebracht. Bij een volgende aanval reageert het afweersysteem krachtiger en voorkomt de ziekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7