'44 4 Water uit de kraan is er nog ruim voldoende, maar zuinigheid blijft het devies, aldus Rijkswaterstaat. De droogte gaat scheepvaart, landbouw en industrie wel parten spelen. De nieuwste droogtemonitor van Rijkswaterstaat, dat wekelijks rap porteert over de bijzondere droogte die deze zomer kenmerkt, laat zien dat het neerslagtekort in heel Ne derland verder is toegenomen. Het tekort zal de komende periode stij gen naar 266 mm. Dat komt zeer dicht in de buurt van het recordjaar 1976. „Toch is de zaak nog niet alarme rend", zegt woordvoerder Henk Voerman. „En nee, met de drink watervoorziening hebben we ner gens problemen. In die zin: de kans dat er ergens geen drinkwater meer uit de kraan stroomt, is overal in Nederland nul." Toch waarschuwde waterbedrijf Vitens voor een 'slap straaltje wa ter' uit de kraan in Friesland, Over ijssel en Flevoland. Volgens woord voerder Roeland Kimman betekent dat niet dat het water aan het 'opra ken' is. „Het betekent dat door de lange droogte en warmte mensen méér water gebruiken dan anders. Vergelijk het met je hotelletje in Spanje: daar is de straal uit de kraan ook weieens wat minder hard als iedereen tegelijk gaat douchen." Het is warm, mensen gaan twee in plaats van één keer per dag onder de douche staan, vervolgt Kimman. „Het waterverbruik ligt 30 tot 40 Ga samen onder de douche, zet de kraan uit tijdens het tandenpoetsen procent hoger. Daarom benadruk ken we: ga er verstandig mee om, douche samen, kan nog gezellig zijn ook, gooi het badwater over de planten, zet de kraan uit tijdens het tandenpoetsen. Maar de kans dat het drinkwater opraakt, is zo goed als nihil. We pompen het water van tientallen meters diep uit de grond omhoog. De regendruppels die ja ren geleden vielen, komen nu pas uit de kraan. Er zit nog genoeg wa ter in de grond." Desondanks neemt de consump tie van mineraalwater flink toe, blijkt uit een rondgang langs super markten. Een aantal winkels neemt maatregelen om de voorraad op peil te houden. Jumbo: „Wij anticiperen op de grote vraag door tijdig te be voorraden. Zo zorgen we ervoor dat we aan de vraag van onze klanten kunnen voldoen." Rijkswaterstaat heeft vanwege het neerslagtekort wel 'code geel' afge kondigd, oftewel: dreigend water tekort. Dat betreft vooral water dat gebruikt wordt voor landbouw en industrie. „En over bijvoorbeeld een vraag als: blijven de rivieren diep genoeg voor scheepvaart", zegt Henk Voerman. De grootste problemen doen zich voor in delen van Noord-Brabant, Limburg, de Veluwe, de Achter hoek, Twente en Drenthe. Daar is geen wateraanvoer mogelijk omdat er geen grote rivieren stromen. Hier is men volledig afhankelijk van neerslag. De door de waterschap pen ingestelde beregeningsverbo- den (uit oppervlaktewater) zijn es sentieel om water te besparen. De droogte maakt de natuur zeer vatbaar voor bosbranden. In het Nationaal Park de Loonse en Dru- nense Duinen vonden gisteren drie brandjes plaats. Het publiek werd opgeroepen weg te blijven. Regengebed Moslims in Nederland zouden vrij dag massaal moeten bidden voor regen, meldt de Raad van Marok kaanse Moskeeën Nederland (RMMN) aan de voorzitters en imams van moskeeën in ons land. In Marokko, waar het vaker droog is, wordt wel vaker bij droogte een regengebed gehouden, maar in Ne derland zou dit de eerste keer zijn. Tijdens zo'n regengebed in de moskeeën, het zogeheten salatal-is- tisqa, richten moslims zich in een gezamenlijk gebed tot Allah om hem om regen te vragen. Volgens woordvoerder Saïd Bou- harrou van de RMMN is dat niet meer dan logisch gezien de weers omstandigheden. „Er dreigt een uitzonderlijke droogte met veel schade voor de oogst en de boeren in ons land, die het al heel moeilijk hebben. donderdag 19 juli 2018 GO Droogte in Twente: dorstige dieren en dorre planten bij Bec- kum. In Hazers- woude-Dorp con troleren medewe- rers van het Hoogheemraad schap de dijken. Daarnaast: Twee meiden in Ame- rongen zoeken verkoeling onder de sproeiers in een weiland. FOTO'S ERIC BRINKHORST; JACQUES ZORGMAN; ANP •wS1 er is Regen blijft uit maar Victor Schildkamp Den Haag —Roeland Kimman, Vitens 350 mm 300 verwachting 250 1976 recordjaar 200 150 2018 100 normaal 50 april juni juli aug sep mei BRON: KNMI Neerslagtekort Verschil tussen verdamping y en neerslag ■I240 mm O mm 1 april t/m 18 Juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4