Tafeltje voor alstublieft! Panathinaikos komt oefenen tegen Goes Stijgende vraag groene stroom m De komende twaalf jaar moet de productie van elektriciteit uit windenergie op land minstens verdubbelen, zegt Teus Baars van de coöperatie Zeeuwind. Meer windenergie is nodig om aan de stijgende vraag naar (duurzame) elektriciteit te kunnen voldoen. Zeeuwind is landelijk bekend geworden door het windpark Krammer, dat de coöperatie en Deltawind momenteel bij de slui zen van de Philipsdam bouwen. Het is het grootste burgerinitiatief van Nederland. Windpark Kram mer is volgend jaar volledig in be drijf. Met het doel van 700 megawatt komen we er niet Mede dankzij dit windpark (35 turbines, vermogen ruim 100 me gawatt) lukt het Zeeland op een haar na te voldoen aan het Kli maatakkoord dat provincie en Rijk in 2013 hebben gesloten. In 2020 hebben alle Zeeuwse wind turbines samen een vermogen van 524 MW; de afspraak in het landelijke Klimaatakkoord is 571 MW. De Rijksdienst voor Onderne mend Nederland (RVO) heeft de stand van zaken in alle provincies op een rijtje gezet. Slechts twee provincies, Noord-Holland en Groningen, zullen de doelstelling voor 2020 halen, verwacht de RVO. Flevoland en Zeeland blij ven er net onder. Andere provincies lopen (ver) achter. In het Klimaatakkoord is voor heel Nederland 6.000 mega watt genoteerd. De RVO voorziet dat de windturbines op land in 2020 samen een vermogen heb ben van slechts 5.253 megawatt. Elektrische auto's Het houdt niet op in 2020. De pro vincie streeft naar een vermogen van 700 MW aan windenergie in 2030. „Maar daarmee komen we er niet. De ontwikkelingen gaan hard", zegt Zeeuwind-directeur Baars. Er is meer elektriciteit no dig voor verwarming van huizen en voor de elektrische auto's. „Ik denk eerder aan een verdubbeling van het opgesteld vermogen, dus ruim 1.000 megawatt." De provincie Zeeland heeft de grootschalige opwekking van windenergie op de volgende plaatsen geconcentreerd: de Oos- terscheldekering, Vlissingen- Oost, de Kanaalzone bij Terneu- zen, de Krammersluizen/Philips- dam en langs het Schelde-Rijnka- naal ten noorden en ten zuiden van de Kreekrakbruggen. Deze gebieden zijn ook de voornaamste plaatsen waar groei van de productie van windstroom moet plaatsvinden, aldus Baars. „De concentratiegebieden kun nen beter benut worden." Het zal dan gaan om een combinatie van meer windmolens en het vervan gen van oude windturbines door moderne met meer vermogen. De Griekse grootmacht oefent woensdag tegen derdedivisionist Goes. „Onze spelers en trainer re ageerden erg enthousiast", aldus in terim-voorzitter Jos Smits. De komende twee weken traint Panathinaikos bij VV Gilze in Noord-Brabant. De twintigvoudige landskampioen van Griekenland oefent onder meer tegen AZ en ADO den Haag en speelt dus woensdag (aanvang 19.30 uur) tegen Goes. „We hebben geleerd dat het publiek niet erg geïnteresseerd is in een duel tussen profclubs op Zeeuwse bodem", refereert Smits aan het oefenduel tussen AZ en Lo keren. „Aan de reacties in mijn om geving merk ik dat dit duel wel aan spreekt." Panathinaikos dankt haar be kendheid in Nederland vooral aan de finale om de Europacup I in 1971 tegen Ajax. De Amsterdammers wonnen in Londen met 2-0. Door financiële wanorde werd de club dit seizoen voor drie jaar uitgesloten van Europees voetbal. Zusjes Krijger mogen naar Hongaars festival Sziget e? donderdag 19 juli 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl 'Veel meer windmolens nodig' De doelstelling voor 2020 is bijna gehaaid, maar er zijn de komende jaren nog heel veel meer windturbines in Zeeland nodig. Theo Giele Vlissingen - Teus Baars, directeur Zeeuwind HULST Een tafeltje voor 110 personen? Aan de Nieuwe Bierkaai in Hulst was dat gisteren helemaal geen gekke vraag. KBO Hulst nam voor de zevende keer het initiatief voor de Langste Eettafel. Aan een meterslange tafel langs het water verorberden de deelnemers een lunch. Met een slaatje, belegde broodjes, koffiekoeken en een ijsje toe. En een extra flesje water, vanwege de hitte. De bekerwinst van Goes krijgt onverwacht een Europees tintje. Meervoudig Champions- Leaguedeelnemer Panathinai kos brengt volgende week een bezoek aan de provincie. Len Wolters Goes -4 Panathinaikos traint op het veld van Gilze. fotoedwinwiekens ZEELAND5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45