h Minnaard verteert overgang naar bergen goed 13 Marco Minnaard en Antwan Tolhoek tekenen voor Zeeuwse jubileumrit Bellen met Marco Toen Marco Minnaard (Wemeldinge) en Antwan Tolhoek (Yerseke) gisteren in Albertville opstapten voor de elfde rit, naar La Rosière, tekenden ze voor de 799ste en 800ste Zeeuwse start van een Tour-etappe. Die historie begon toen Theofiel Middelkamp (Nieuw-Namen) op 7 juli 1936 in Parijs het Franse avontuur aanging. De cijfers van 800 Zeeuwse Tour-starts. „Wel goed, al vond ik het jammer dat ik niet meezat met de grote groep die in het begin wegreed. Ik heb daarna geprobeerd om zo lang mogelijk in het peloton te blijven. Op de tweede beklim ming van de dag moest ik het pe loton laten gaan. Toen ben ik op safe naar de finish gereden om er de komende dagen nog iets moois van te maken, en wellicht mee te zitten." „Ik zou graag meezitten, maar ik zal niet de enige zijn die dat graag wil." „Het was wel een grote overgang, maar ik heb het goed verteerd. Ik heb in trainingen al veel bergop gereden, dus dat klimritme zat er toch nog wel in. Het begon alleen niet zo rooskleurig voor mij, in de eerste bergrit kwam ik ten val in de neutralisatie, gelukkig hield ik er weinig aan over." „Toevallig had ik het daar vandaag met mijn vader ook over. Een echte voorkeur heb ik niet, ze heb ben allebei hun charme. Ik denk uiteindelijk ook niet dat er zoveel verschil tussen zit. Beide bergke tens hebben lange en kortere be klimmingen en steile en minder steile beklimmingen. Alleen het klimaat is net wat anders." „Ik vind beklimmingen met veel haarspeldbochten altijd heel mooi. Bijvoorbeeld de klim van morgen, de Montvernier, daar zit ten heel veel korte bochtjes in. Dat vind ik echt heel leuk." „Als je een lange, rechte klim hebt is de belasting op je benen con stant. Dan ligt het mij denk ik net iets beter als de druk af en toe even van mijn benen is in de bocht en ik daarna weer kan versnellen." „Ik heb er volop van genoten, de hele rit. Het was totaal niet ge pland. Er was eerst niemand die in de ontsnapping wilde zitten, maar op den duur hadden we met onze ploeg toch besloten om er wat van te maken. Ik vroeg aan de ploeglei der of ik mocht aanvallen en die zei: 'Ga maar'. Dat heb ik vervol gens gedaan." donderdag 19 juli 2018 GO 621 Touretappes geleden stond er een Zeeuw op het podium tekst Rudy Boogert Jan Raas is met 129 starts de meest ervaren Zeeuwse Tourrenner. De inmiddels 65-jarige Raas geeft daarmee Maarten Ducrot (115) en Jo de Roo (108) het nakijken. Zij zijn de enige drie met meer dan 100 starts. IMet 10 individuele etap pezeges is Jan Raas ook de meest succesvolle Zeeuwse renner in de Tour. Sterker nog, de meest succesvolle ritten- kaper van Nederland. Hij moet die eer wel delen met Joop Zoetemelk en Gerrie Kne- temann, die ook beiden 'een 10' hebben gehaald. B Behalve 18 individuele zeges waren de Zeeuwse renners ook in 13 gevallen onderdeel van een winnende ploe gentijdrit. Jan Raas(7 keer) en Cees Priem (4 keer) in de schier onge naakbare Raleigh-ploeg. De andere twee ploegen- zeges vierden Jo de Roo (in 1966 met Televizier) en Cees Bal (in 1977 met Fiat) mee. Met het debuut van Antwan Tolhoek kan het Zeeuwse wiel rennen sinds deze editie pronken met 14 renners die ooit de Tour de France hebben gereden. Met 5 verschillende renners kaapte het Zeeuwse wielrennen in totaal 18 ritzeges weg. Be halve re cordhouder Jan Raas (10 zeges) gingen ook Jo de Roo (3), Theofiel Middelkamp (2), Cees Priem (2) en Maarten Du crot (1) win nend over de meet. Antwan Tolhoek (I) en Marco Minn aard. FOTO DIRK JAN GJELTEMA (gx)*y* aHet Zeeuwse wiel rennen wacht al 621 etappes op een top 3-klassering. In 1989 tekende Pa- trick Tolhoek daar voor het laatst voor. In Bordeaux moest hij alleen de Belg Etienne de Wilde en de Italiaan Jean-Claude Co- lotti voor laten gaan. Een jaar later tekende Maarten Ducrot met een negende plaats voor de laatste top 10-klasse- Het is in middels al 33 jaar ge leden dat het Zeeuwse wielrennen een Tour zege mocht verwelkomen. Op 7 juli 1985 te- kende Maarten Ducrot voor die nog altijd laatste Zeeuwse ritzege. Hij sprong in de finale weg uit een kopgroep van zes en kwam als eerste aan in Epi- nal. Arwin Willemsen La Rosière Ha, Marco, hoe ging het van daag? Zoals in de rit van morgen (donderdag), naar de Alpe Tijdens de Tour bellen we drie keer per week (op dinsdag, donderdag en zaterdag) met de Zeeuwse renners in de Tour, Marco Minnaard en Antwan Tolhoek. d'Huez? Was de omschakeling van alle vlakke etappes naar de bergrit ten groot voor jou? De Alpen staan dit jaar als eerst op het programma in de Tour, daarna volgen de Pyre neeën. Heb jij een voorkeur ei genlijk? Heb je een favoriete beklim ming? Wat vind je daar precies zo leuk aan? Dan nog even terugblikkend op zaterdag, toen je in de kopgroep zat. Hoe heb jij die dag ervaren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41