Eerbetoon aan dode Navy Seal 3 lïlUriÜJ; Minister: Suriname is mede door etnische opdeling een 'failed state' 'Over xenofobie ben ik, vrees ik, zeer pragmatisch' Een heimelijk opgenomen discussie bracht minister Stef Blok gisteren ernstig in verlegenheid. De buitenlandminister deed daarin opvallende uitspraken over Suriname en integratie. Hij moest diep door het stof. Blok gelooft niet dat mensen uit ver schillende bevolkingsgroepen vreed zaam samen kunnen leven. Suriname is een 'failed state'. Singapore laat al leen arme migranten toe 'voor de schoonmaak'. En op Europees niveau afdwingen dat ieder land vluchtelin gen gaat accepteren, 'daar gaan Oost- Europeanen nooit mee akkoord'. Im mers, in Warschau en Praag lopen 'geen gekleurde mensen' op straat, want 'die worden letterlijk in elkaar geslagen'. Met deze botte uitspraken haalde de minister van Buitenlandse Zaken zich de woede van de Tweede Kamer op de hals. Zelfs zijn eigen VVD was kritisch. „Niemand zal beweren dat Suriname een modelstaat is of dat migranten in Oost-Europese landen altijd vriende lijk worden bejegend, maar de minis ter had deze punten ook kunnen ma ken met een minder lompe woord keus", oordeelde Kamerlid Han ten Broeke. Coalitiegenoot D66 eiste na mens de andere coalitiepartijen zo snel mogelijk uitleg over de 'onbegrij pelijke uitspraken'. Die uitleg kwam er gisteravond in een Kamerbrief, waarin Blok zegt te betreuren dat hij aanstoot heeft gege ven door 'te scherpe bewoordingen' te kiezen. De 'illustraties' die de minister vorige week heeft gebruikt tijdens een besloten netwerkbijeenkomst voor Nederlanders die werken bij buiten landse organisaties, noemt hij nu 'on gelukkig'. Tijdens de discussie filmde iemand uit het publiek het scherm waarop Blok te zien en te horen was en speelde dat door naar tv-programma Zembla. Het thema van de avond lijkt migratie en de multiculturele samen leving te zijn. In dat verband zegt Blok dat hij geen enkel multi-etnisch land kent waar mensen uit verschillende bevolkingsgroepen vreedzaam sa menleven. Als iemand uit het publiek vervol gens Suriname als voorbeeld oppert, reageert Blok honend. „Suriname als vreedzaam?! Courageous, deze op merking. Suriname is een failed state, en dat heeft ernstig te maken met et- Hij had deze punten ook kunnen maken met een minder lompe woordkeus nische opdeling. Zo." Blok vervolgt zijn betoog door te stel len dat de mens graag een overzichte lijke groep gelijkgestemden wil heb ben om 'te jagen of een dorpje te on derhouden'. „Ik zie het verschil niet tussen een Hutu en een Tutsi, of een sjiiet en een soenniet, maar ze kunnen het helaas zelf wel." Daardoor zijn mensen 'niet goed in staat om een binding aan te gaan met ons onbe kende mensen'. Die uitspraak is opmerkelijk omdat Blok in 2004 nog voorzitter was van een commissie die concludeerde dat 'de integratie van veel allochtonen ge heel of gedeeltelijk is geslaagd' en dat 'een prestatie van formaat' noemde. Blok volgde in maart de afgetreden minister Halbe Zijlstra op. Die stapte in februari op omdat hij loog over een bezoek aan de datsja van de Russische president Poetin. Dat maakt de uitglij der van Blok voor de WD extra pijn lijk. Als opvolger van Zijlstra werd hij juist werd gelabeld als de bedacht zame, betrouwbare bestuurder. Ook in Suriname werd boos gerea geerd op de manier waarop Blok het land omschreef. In zijn brief bena drukt Blok dat in het land verschil lende bevolkingsgroepen wel vreed zaam samenleven, maar dat de etni sche herkomst in hoge mate bepalend blijft voor de politieke verhoudingen. „Veel Surinaamse kiezers stemmen op kandidaten uit hun bevolkingsgroep (niet per se op etnische partijen) in de verwachting dat deze politici het beste voor hun belangen zullen opkomen. Ik heb bedoeld te zeggen dat dit helaas een zwakte is in het politieke bestel." Volgens D66 moet Blok na zijn brief'flink aan de bak' om schade aan mensen en landen te herstel len. „Die kans geven we hem", zegt Kamerlid Kees Verhoeven. Voor coalitiepartij Christenunie heeft Blok zijn 'ongelukkige uit spraken' met de brief 'rechtge zet'. PVV-leider Geert Wilders, die het roerend eens was met Bloks uitspraken over migratie en zich afvroeg of het kabinet dienten gevolge het beleid ging wijzigen, wordt door de brief van Blok teleur gesteld. Voor hem als minister, schrijft Blok, is het regeerak koord leidend. „Dat geldt ook voor het thema migratie." CITATEN donderdag 19 juli 2018 GO THAIS VOETBALTEAM Het geredde jeugdvoetbal team in Thailand heeft het zie kenhuis verlaten. Kort daarna verschenen ze op een pers conferentie. Een arts van het ziekenhuis vertelde daar dat het goed gaat met de jongens en de coach en dat ze in het ziekenhuis gemiddeld drie kilo zijn aangekomen. Ook was er een eerbetoon aan Saman Kunan, de duiker die tijdens de reddingsoperatie om het leven kwam. De jongens gaven aan naar huis te willen en dat ze in de grot bang waren geweest dat ze hun fa milie nooit meer zouden te rugzien. FOTO AFP Woede door botte Blok Hanneke Keultjes Den Haag D66-Kamerlid Han ten Broeke is de oorspronkelijke bevol king uitgeroeid - een multi- etnische, multiculturele sa menleving waar de oorspron kelijke bevolking nog loopt en waar een vreedzaam samen levingsverband is. Ik ken hem niet. Je loopt vrij snel f1 tegen de grenzen aan van wat een sa menleving kan hebben. Van daar dat ik ook zeg: ik begrijp de mensen in Amsterdam- West en in de Schilderswijk. Want als je in Benoorden hout woont, dan is het hart stikke leuk om op zondag naar de Turkse bakker te gaan. Je hebt ook geen last van een aantal bijeffecten. Maar als je er middenin woont, heb je enorm last. Mik kan het verschil tussen een Hutu en een Tutsi niet zien. Ook niet tussen een sjiiet en een soenniet. Ze kunnen het helaas zelf wel. Dat heeft niks te maken met blank of gekleurd. Waarschijnlijk zit ergens diep in onze genen dat we een overzichtelijke groep willen hebben om mee te jagen of om een dorpje te onderhouden. En dat we niet goed in staat zijn om een bin ding aan te gaan met ons on bekende mensen. Tenzij we zo rijk zijn dat het ons alle maal niet zo veel meer kan schelen. Hieronder staan enkele let terlijke uitspraken van Blok tijdens de bijeenkomst van vorige week: Over xenofobie ben I ik, vrees ik, zeer pragmatisch. Ik heb de vraag uitgezet op mijn mi nisterie, maar die doe ik hier ook: noem mij één voorbeeld van een multi-etnische of multiculturele samenleving, waar de oorspronkelijke be volking nog woont - dus dan vallen Australië en de Ver enigde Staten af, want daar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3