MIJN FOTO 11 Iedereen heeft wel een foto waar een verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag vertelt Jaap van Boven uit Vlissingen over een jeugdfoto van 'zijn' punkband Monroe. Een foto die hem dierbaar is? Daar hoeft Jaap van Boven niet lang over na te denken: de foto waarop hij gitaar speelt in punkband Monroe in de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Op de stoep voor wat nu de studio van Omroep Zeeland is, maar wat toen een dorpshuis was en daarvoor het ge meentehuis van Souburg. Als hij de prent heeft opgeduikeld -'hij staat ook wel in mijn telefoon hoor'- peinst de uitbater van Ray's Boutique in de Vlis- singse Sint Jacobsstraat toch nog eens waarom deze jeugdfoto hem zoveel doet. Te rugdenkend aan het tijdstip van de foto weet hij het weer. „Ik weet nog precies wanneer de foto is genomen: 23 juni 1979. Ik heb het terug kunnen vinden, omdat tegelijkertijd de afscheidsreceptie van dokter Van Bockel, mijn huisarts, werd gehouden in dat dorps huis achter ons. Op die datum was ik nog net 19, op 2 juli zou ik twintig worden. Net klaar met de vooropleiding hoger beroepsonder wijs in Goes. De wereld lag open." Terugkijkend met de kennis van nu, zegt Van Boven: „Ik sta op de foto met Pieter Zoutman, toen de zanger van Monroe. Ik zong ook wel, maar was in de eerste plaats slag- en sologitarist. Stel je van die solo's overigens niet te veel voor, we speelden ten slotte punk." Het treft Jaap vooral dat 39 jaar na dato 'het spelplezier nog van de foto spat'. „We gingen echt op in onze muziek en had den succes in de regio. Ons hitje Poliofor the people deed zelfs wat stof opwaaien", zegt Jaap met grote glimlach. Dat Japie eind jaren zeventig zo lekker in zijn vel zat, was hij zich destijds niet bewust. Als hij nu naar de foto kijkt, ziet hij het af scheid van een gelukkige, onbezorgde jeugd. „De jaren daarna werd het allemaal wat pro blematischer. Ik wist niet precies wat ik wilde gaan doen. Ik ben wel altijd in bandjes blijven spelen, maar de punk verdween na dat optreden in de Kanaalstraat snel naar de achtergrond. Het was natuurlijk muziek met de boodschappen 'No Fun' en 'No Future'. Daar worstelde ik destijds ook mee. Wel een vriendin, maar niet de zekerheid of ik een gezin zou kunnen onderhouden." Van studeren kwam het uiteindelijk niet en het duurde lang voor Jaap een baan met toekomst vond. Hij bleef in bandjes (Sing Sing Movement, CarTrouble) spelen, werkte als vrijwilliger in De Piek en program meerde ook voor dat poppodium. Om een boterham te verdienen, moest hij toch ook 'echt werk' aanpakken. „Ik werkte onder meer bij de PTT en had op diverse plekken administratieve baantjes. Maar pas toen ik eind jaren tachtig bij X-Ray ging werken, viel de boel op zijn plaats. Dat gevoel voor mode en het bezig zijn met kleding zat er al vroeg in, zie je ook op de foto. Zo'n mouw loos shirt met tijgerprint hadden niet veel mensen hier in de regio. Ik tikte het op de kop bij Galerie Anus in Amsterdam." Shirts met kleurrijke prints, strakke broe ken, coole schoenen én vinylplaten en cd's verkoopt Jaap nu zeifin Ray's Boutique. Vrouw Joke drijft een paar winkels verder kinderkledingzaak Skids en samen met zoon Vincent speelt Jaap in coverband Busted Feet. Wat nou no: 'the future' ziet er fantas tisch uit en Jaap heeft volop 'fun'. donderdag 19 juli 2018 GO 'We gingen op in de punk' René Hoonhorst Gitarist Jaap van Boven met zanger Pieter Zoutman van de fameuze Vlis- singse punkband Monroe tijdens een openluchtconcert in Oost-Souburg op 23 juni 1979. REPRODUCTIE EN FOTO LEX DE MEESTER Jaap van Boven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39