Isoleer met natuurlijke materialen uit de eigen regio 10 ZE Te gast et kost twee keer meer energie om de materialen te maken waarmee we een huis bouwen dan om die woning te verwarmen. Toch fo cust de overheid zich alleen op isoleren als middel om energie te besparen tijdens het wonen. Op deze manier blijft de verminde ring van de C02-uitstoot in de bouw beperkt en zal Nederland het doel van 49 procent reductie in 2030 nooit halen. De oplossing is simpel. Gebruik biobased isolatie materialen. Het kabinet werkt in het ko mende halfjaar de hoofdlijnen uit van het terugdringen van de CO2- uitstoot. Om te voldoen aan de Pa- rijse klimaatakkoorden zal Neder land de komende tijd bijna alle ge bouwen moeten renoveren. De Taskforce Bouw heeft onder lei ding van Bernard Wientjes een Bouwagenda opgesteld. Met het aanpakken van zeven miljoen wo ningen gaat het over niets minder dan een 'revolutie in de bouw'. Onze woningen moeten duur zaam en klimaatbestendig wor den. Ze zijn nu onvoldoende ge ïsoleerd en ze gebruiken nog te veel energie. Ook is besloten dat we aanzienlijk minder aardgas zullen gebruiken. Diederik Samsom maakt in opdracht van het kabinet een plan om een kwart van de woningen in 2030 aardgas- vrij te hebben. Ook voor zijn tra ject is het belangrijk de energie vraag te verlagen en verregaand te isoleren. Vergeten Beide initiatieven zijn duidelijk en zinvol. Althans, zo lijkt het. Uit re cent onderzoek van Royal Institu- tion of Chartered Surveyors (RICS) blijkt echter dat van alle CO2 die bij de bouw en bij het ge bruik van een gebouw wordt uit gestoten, meer dan twee derde vrijkomt tijdens de bouw en bij het onderhoud. Minder dan een derde bij het verwarmen voor het tapwater. Hoe kunnen we dit be langrijke aspect vergeten bij het maken van onze toekomstplan nen? RICS is een 150 jaar oud toon aangevend instituut voor vast goedprofessionals met 125.000 le den wereldwijd. Geen recalci trante milieuclub dus. RICS heeft een zeer degelijke methode ont wikkeld om de totaal uitgestoten CO2 van gebouwen te bepalen over een periode van zestig jaar. Ze noemen hun aanpak: Whole Life Carbon Assessment Building Gui- dance. De grootste uitstoot van CO2, meer dan 69 procent, blijkt te zitten in de fysieke bouw, het on derhoud en de renovatie. Deze uitstoot komt vooral in de lucht bij de productie van materialen, bij het transport ervan en bij het ver werken op de bouw. Om deze be langrijke factor te verlagen moe ten we dus zo veel mogelijk ge bruikmaken van materialen met een kleine C02-voetafdruk die zo veel mogelijk lokaal worden ge produceerd. Die hebben een veel kortere C02-terugverdientijd. Als we de nu gangbare isolatie materialen blijven gebruiken, sto ten we op korte termijn bij al die renovaties zoveel CO2 uit dat we de gewenste klimaatdoelen wel licht niet halen. Ik roep Diederik Samsom en Bernard Wientjes op om het gebruik verplicht te stellen van lokaal geproduceerde isolatie materialen met een kleine CO2- voetafdruk, als cellulose, vlas, hen nep, stro, kalkhennep, metisse, bio-foam, kurk en riet. Van deze investering krijgen we geen spijt. Het levert een dubbele winst op. Minder energiegebruik voor het renoveren van woningen en min der energie om in een behaaglijke temperatuur te wonen. Met deze eenvoudige dubbelslag zetten we een veel grotere stap dan met de huidige plannen. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Droogte We moeten zuinig zijn met water in verband met de aanhoudende droogte, zeggen de waterbedrij ven (krant 18 juli). We moeten korter douchen, geen auto's on nodig wassen, badjes vullen of de tuin sproeien. De belangrijkste veroorzaker van waterverspilling wordt weer eens niet genoemd: de vee-indu strie. Een gemiste kans als je be denkt hoeveel vlees er nu op bbq's geroosterd wordt. Voor de productie van 1 kilo biefstuk is maar liefst 15.000 liter water no dig. Daar kun je een maand voor douchen. Dominique du Fossé Kalfdamseweg 1 Poortvliet Duinen Het verdwijnen van de nauwe korfslak uit de duinen van Schou wen (krant 12 juli) door het af- plagbeleid bevestigt opnieuw dat dit zogenaamde 'duinherstel' veel te rigoureus wordt doorgevoerd. Ik herinner me nog goed hoe in een uitgave van Staatsbosbeheer uit circa 1970 de langzame over gang van eikenhakhout naar ei kenbomen in het natuurgebied tussen Domburg en Oostkapelle een unicum voor Europa werd genoemd. Het gebied verdiende alleen daarom al bescherming, zoveel was wel duidelijk. En nu? De recentere 'natuurbe schermers' hebben in een deel van het gebied koeien en paarden losgelaten. Die hebben ervoor ge zorgd dat het lagere eikenhak hout deels is geruïneerd terwijl dit voor een deel van het middel hoge eikenhakhout eveneens dreigt. Struikgewas met nestelge legenheid voor talloze kleine vo geltjes verdween. Is het pleidooi voor afplaggen eigenlijk al eens getoetst op plus- en minpunten? Terugfluiten zulk beleid dat el ders misschien past, maar niet hier! Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Dr. J.P. Zwemer Bisschopstraat 4 Serooskerke Kloosterboer In korte tijd zijn er twee geveliso latie-branden geweest. Eén in de Grenfell Tower te Londen, één bij Kloosterboer (krant 6 juli). In Londen werd goedkoper iso latiemateriaal gebruikt om meer winst te maken, bij Kloosterboer PUR-schuim. Goedkoop en niet te blussen bij brand onder snelle uitbreiding en giftige rook- vorming. We zagen de foto's, maar de veiligheidsregio - onze burgemeesters - raakt er niet op gewonden van. 'De rook ging over de Schelde.' Daar wonen geen mensen, er is geen milieu. Slechts NL- alert voor Borssele en een waarschuwing voor zieken huis Terneuzen. Bij Vopac in Vlissingen-Oost staan twee tanks met elk 55.000 kubieke meter LNG, vloeibaar gas, temperatuur -162 graden Cel sius. Zwaar geïsoleerd om het spul koud en drukloos te houden. Heeft onze veiligheidsregio een idee of deze isolatie onbrandbaar en veilig is? Als verplichte dona teur, aan deze veiligheidsregio, maak ik me zorgen. J.W. Minderhout Vredehojlaan 326 Vlissingen Poephoofd Een doorn in het oog dat onze onverschrokken zeeheld niet meer verdiend dan een volge- scheten wit hoofd met als zoet houdertje dat men regelmatig zijn lokken een kostbare poets beurt geeft wat slechts een et maal stand houdt (krant 4 juli). Ooohh gemeentebestuur, de oplossing is zo simpel, goedkoop en eenvoudig: Aan de achterzijde vlak tegen het standbeeld een rechte dunne buis van ongeveer vier centimeter doorsnee om hoog tot boven het hoofd en on geveer twintig centimeter er bo ven een stukje betonijzer er aan lassen. Meeuwen gaan nooit op een tak of in dit geval een stukje betonijzer zitten en er ook niet naast omdat ze bang zijn de vleu gels te beschadigen. Kosten? Een fractie van de regelmatige zinloze poetsbeurt. Deze Vlissinger is be reid hierin met raad en daad bij te staan. John Minnaard Haydnlaan 6 Vlissingen Archief Terneuzen stuurt haar drie kilo meter lange archief naar Middel burg (krant 3 juli). Dat is haar le gitimatie van jarenlange verwaar lozing. Maar... ze krijgt een digi taal bestand terug te beheren in een Historisch Informatiecen trum (HIC). Kosten: ruim een miljoen (exclusief verhuizing naar Middelburg). Slecht idee om je erfgoed zo op te ruimen. Nog slechter idee om het aldaar te laten digitaliseren. Dit gaat jaren duren en zolang blijft het HIC een lege dop. De 2.500 Zeeuws-Vlaamse heem kundigen kunnen dan geen ar chieven bestuderen, geen jaar boeken publiceren en als vrijwil liger niets uitvoeren. Intussen schept het Zeeuws Archief voor zichzelf extra werk gelegenheid. Met het drie kilo meter lange archief stijgt haar aanzien. Terneuzen laat een grote kans liggen dit alles zelf te rege len en bevordert daarmee de ver laging van dienstenniveau en werkgelegenheid in de regio en dus de krimp. Doe beter onderzoek. Wat kost een groot depot onder een nieuwe bibliotheek meer dan al leen een nieuwe bibliotheek plus overbrenging van archieven naar Middelburg? Dr. A.M.J. de Kraker Reuzenhoek 1 Zaamslag donderdag 19 juli 2018 GO Willem Böttger is lector Bio- based Bouwen aan het Cen- tre of Expertise Biobased Economy, een samenwerking tussen Avans Hogeschool en HZ University of Applied Sci ences. Willem Böttger H De grote brand bij Kloosterboer op 5 juli ging gepaard met hevige rookontwikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38